Συγκλονιστικός ο Τσιτσιπάς…βασιλιάς ο Ναδάλ!

Ο Ελλαδίτης πάλεψε ως το τέλος κόντρα στον Ναδάλ αλλά ηττήθηκε με 2-1 σετ στον τελικό του Barcelona Open

Το πάλεψε όσο μπορούμε κόντρα στον Ράφα Ναδάλ ο Τσίτσιπας όμως «μίλησε» η εμπειρία του Ισπανού, ο οποίος πήρε τους κρίσιμους πόντους και κατάφερε να κερδίσει τον μαραθώνιο αγώνα με 2-1 σετ που διήρκησε τρεισήμισι και πλέον ώρες, κατακτώντας το 500αρι Open της Βαρκελώνης. Ο Ελλαδίτης είχε match-point στο 10ο game του τρίτου σετ το οποίο ωστόσο δεν κατάφερε να αξιοποιήσει.

Ο αγώνας:

Δυνατά μπήκε στο ματς ο Ναδάλ, παίρνοντας το πρώτο γκέιμ χωρίς να χάσει πόντο. Ωστόσο, η απάντηση του Τσιτσιπά ήταν εντυπωσιακή, καθώς πιέζοντας αρκετά τον Ισπανό, πήρε τα άλλα τρία (1-3). Στη συνέχεια, οι δύο τενίστες κράτησαν τα σερβίς τους, μέχρι που ο Ισπανός έκανε το πρώτο δικό του μπρέικ για το 4-4. Ακολούθησε ένα μεγάλο γκέιμ σε διάρκεια, με τον Ναδάλ να το παίρνει στο τέλος και να ανακτά το προβάδισμα (5-4). Στο τελευταίο, ο… γηπεδούχος πίεσε αρκετά τον Έλληνα τενίστα, ο οποίος έκανε απανωτά λάθη και κάνοντας ο ίδιος το δεύτερό του μπρέικ, κατέκτησε το πρώτο σετ.

Όπως στο πρώτο, έτσι και στο δεύτερο σετ, ο Ναδάλ πήρε το πρώτο γκέιμ. Όμως, ξανά ο Τσιτσιπάς κράτησε τα επόμενα δύο σερβίς και κάνοντας και το μπρέικ ενδιάμεσα, πήγε στο 1-3. Η απάντηση του Ισπανού ήταν τρία αναπάντητα γκέιμ (4-3), με τον Έλληνα πρωταθλητή να αντιδρά με love γκέιμ για την ισοπαλία (4-4).

Ο Ναδάλ έκανε το 5-4 και στο επόμενο είχε διπλό championship point. Ωστόσο, ο Τσιτσιπάς απάντησε με τρομερό σερί και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 5-5! Μάλιστα, ο Έλληνας τενίστας έφτασε σε τριπλό μπρέικ πόιντ στο επόμενο, αλλά ο Ισπανός κατάφερε να κρατήσει το σερβίς του για το 6-5. Ο Τσιτσιπάς κράτησε το σερβίς του στη συνέχεια και το ματς οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ.

Εκεί, ο Ναδάλ έκανε το μίνι μπρέικ για το 4-2, με τον Έλληνα πρωταθλητή να απαντά όχι μόνο για το δικό του προβάδισμα, αλλά και με διπλό σετ πόιντ (4-6). Ο Ισπανός βρήκε ξανά την απάντηση για τη νέα ισοπαλία (6-6), αλλά ο Τσιτσιπάς είπε την τελευταία… λέξη, κάνοντας το 6-8 και ισοφαρίζοντας σε 1-1 σετ.

Στο ξεκίνημα του τρίτου σετ, ο Τσιτσιπάς κράτησε το σερβίς του και πήρε το πρώτο γκέιμ. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, αμφότεροι κράτησαν το σερβίς τους, με τον Ναδάλ να κάνει το μπρέικ για το 6-5. Στο τελευταίο, ο Έλληνας τενίστας προέβαλε αντίσταση, αλλά ο Ισπανός το πήρε και κατέκτησε τον τίτλο.

Τα σετ: 6-4, 6-7, 7-5