«Τρένο» στην Οστράβα η Σάκκαρη

Πέταξε έξω το νούμερο 1 του ταμπλό

Μια από τις σημαντικότερες νίκες της καριέρας της πανηγύρισε η Μαρία Σάκκαρη, που επιβλήθηκε με 2-0 σετ της κορυφαίας του ταμπλό του Ostrava Open, Elina Svitolina, για να προκριθεί στα προημιτελικά της Οστράβας. Ήταν η 2η νίκη επί της Svitolina και η 4η Top 5 νίκη για την κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια!

Μια πολύ μεγάλη νίκη που συνδυάστηκε και με αντίστοιχη εμφάνιση πήρε η Μαρία Σάκκαρη, που συνεχίζει την πορεία της στην Οστράβα.

Η 25χρονη Ελληνίδα τενίστρια επιβλήθηκε της Elina Svitolina με 6-3, 6-3 σε 76 μόλις λεπτά, αφήνοντας εκτός συνέχειας την Ουκρανή, Νο.5 στην παγκόσμια κατάταξη και Νο.1 στο ταμπλό του J&T Banka Ostrava Open.

Αυτή ήταν η 4η Top 5 νίκη για τη Σάκκαρη στην καριέρα της, 2η φετινή μετά από την επιτυχία της απέναντι στην Belinda Bencic στα προημιτελικά της Αγίας Πετρούπολης. Οι άλλες δυο ήταν το 2018 στον 2ο γύρο της Ρώμης ενάντια στην Karolina Pliskova και το 2019 ξανά στη Ρώμη, στον 3ο γύρο, απέναντι στην Petra Kvitova.

Και οι 4 νίκες που έχει απέναντι σε παίκτριες από το Top 5, ηταν απέναντι σε παίκτριες που βρισκόντουσαν στο Νο.5 του κόσμου, επομένως ισοφάρισε σήμερα και τη σημαντικότερη βάσει κατάταξης νίκη της. Επιπλέον, έφτασε τις 10 νίκες απέναντι σε Top 10 παίκτριες.

Από την πρώτη στιγμή έδειξε πως πατούσε πολύ καλά στο γήπεδο η Σάκκαρη, η οποία άλλωστε είχε αγωνιστεί και τη Δευτέρα, κερδίζοντας με το ίδιο ακριβώς σκορ την Kristyna Pliskova. Για τη Svitolina, αυτός ήταν ο πρώτος αγώνας στο τουρνουά, αφού είχε πάρει bye ως Νο.1 στο ταμπλό.

Η Μαρία κέρδισε τα πρώτα τρια games κάνοντας δυο break και απέκτησε προβάδισμα με double break στο 3-0. Η Svitolina επέστρεψε στη διεκδίκηση του σετ κερδίζοντας τα δυο επόμενα games και μειώνοντας σε 3-2, ενώ στο 7ο game ήρθε αντιμέτωπη με νέες ευκαιρίες της Μαρίας, αλλά έσβησε διπλό break point και κράτησε το σερβίς της για να μειώσει ξανά, σε 4-3.

Η πρωταθλήτριά μας δεν έχασε στιγμή την ψυχραιμία της και παρέμεινε προσηλωμένη στον στόχο της. Κράτησε γρήγορα το επόμενο service game της για το 5-3 και "έσπασε" ξανά την αντίπαλό της στο 9ο game, για να πάρει το σετ με 6-3.

Η Svitolina είχε την ευκαιρία της για να αλλάξει τα πράγματα, καθώς έκανε πρώτη break στο 2ο σετ και προηγήθηκε με 2-1. Στο επόμενο game ήταν μπροστά με 2-1, 40-15, αλλά δεν κατάφερε να το κλείσει εγκαίρως και η Μαρία της έκανε τη ζωή δύσκολη.

Πρώτα έφερε το game στην ισοπαλία και αργότερα, μετά από 2 ισοπαλίες και ένα χαμένο break point, έκανε τελικά το break back και ισοφάρισε σε 2-2.

Γεμάτο ήταν και το 5ο game, με τη Σάκκαρη να κρατάει δύσκολα το σερβίς της σε μια κρίσιμη στιγμή, περνώντας μπροστά με 3-2. Η Svitolina ισοφάρισε σε 3-3, αλλά στη συνέχεια η Σάκκαρη κυριάρχησε και έκλεισε τον αγώνα.

Πρώτα η Ελληνίδα ανέκτησε το προβάδισμα με love service game (4-3), αργότερα έκανε ακόμη ένα break, το 5ο της στο παιχνίδι, για να αποκτήσει ξεκάθαρο προβάδισμα με 5-3, ενώ όταν ήταν πια κοντά στη γραμμή του τερματισμού, ανταποκρίθηκε με νέο love service game, ολοκληρώνοντας τον θρίαμβό της σε 1 ώρα και 19 λεπτά παιχνιδιού.

Η Σάκκαρη, η οποία καταφέρνει μέχρι στιγμής να κάνει το δυνατό κλείσιμο που επιθυμούσε για τη φετινή της χρονιά, κέρδισε για 2η φορά τη Svitolina σε 3 αναμετρήσεις (2-1), αφού την είχε κερδίσει και πέρσι, στα προημιτελικά του Σαν Χοσέ.

Στον προημιτελικό της indoor διοργάνωσης της Οστράβας - τον 3ο της προημιτελικό για φέτος, θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια της αυριανής αναμέτρησης, μεταξύ της Ons Jabeur και της Jelena Ostapenko.

Πηγή: tennisnews.gr