Τσέλσι - Λίβερπουλ 1-2: Μεγάλο διπλό και... φουλ για τίτλο! (vid)

Καρδιοχτύπησαν... αλλά πήραν το τρίποντο οι Reds

Τεράστιας σημασίας νίκη για την Λίβερπουλ επί της Τσέλσι στο Stamford Bridge με 1-2 στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής της Premier League. Καλύτερη στο 1ο ημίχρονο η ομάδα του Κλοπ, τα γκολ των Άρνολντ και Φιρμίνο της έδωσαν γερό προβάδισμα. Ωστόσο στην επανάληψη η Τσέλσι ανέβασε την απόδοση της, μείωσε με τον Καντέ και έχασε ευκαιρίες για να κλέψει τον πόντο. Πλέον η Λίβερπουλ μετράει το 6 στα 6 και βρίσκεται στο +5 από την 2η Σίτι.

Με διάθεση και επιθετικότητα μπήκε στο ματς η Λίβερπουλ, προσπαθώντας από τα πρώτα κιόλας λεπτά να επιβάλει τον δικό της ρυθμό.

Στο 14ο λεπτό η Λίβερπουλ άνοιξε το σκορ, με τον Αλεξάντερ Άρνολντ ο οποίος με άψογη εκτέλεση φάουλ έκανε το 0-1. Αυτό ήταν το πρώτο του γκολ από τον περασμένο Νοέμβριο και το νικηφόρο 3-0 ενάντια στην Γουότφορντ.

Στο 24’ η Τσέλσι έφτασε κοντά στην ισοφάριση με τον Άμπραχαμ ο οποίος βρέθηκε σε θέση τετ α τετ με τον Άντριαν, αλλά ο Ισπανός τερματοφύλακας έσωσε την εστία του. Στο 30’ η ομάδα του Κλοπ διπλασίασε τα τέρματα της με τον Φιρμίνο, ο οποίος έπιασε ολομόναχος κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Ρόμπερτσον και έκανε το 0-2.

Δεν άλλαξε κάτι στα εναπομείναντα λεπτά και η Λίβερπουλ πήγε στα αποδυτήρια με γερό προβάδισμα στο σκορ.

Με την έναρξη του δευτέρου 45λεπτου η Λίβερπουλ έφτασε κοντά στο 0-3, με τον αμαρκάριστο και πάλι Φιρμίνο να κάνει το κοντινό πλασέ αλλά ανάγκασε τον Κέπα σε φοβερή επέμβαση.

Στο 59’ απείλησε για πρώτη φορά στο 2ο μέρος η Τσέλσι, με τον Καντέ, ο οποίος πήρε την μπάλα μετά από εκτέλεση κόρνερ, έπιασε καλό σουτ, αλλά για λίγο δεν βρήκε στόχο.

Στο 71ο λεπτό η Τσέλσι μπήκε και πάλι στο ματς, με τον Καντέ, ο οποίος μετά από εξαιρετικές ενέργειες, δοκίμασε το πόδι του και με δυνατό σουτ μείωσε σε 1-2, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Η Τσέλσι συνέχισε να πιέζει και στο 88’ από την σέντρα του Αλόνσο, ο Μπατσουαγί έπιασε την κεφαλιά, αλλά για λίγο η μπάλα δεν κατέληξε στα δίχτυα. Δύο λεπτά αργότερα, από νέο γύρισμα του Αλόνσο, ο Μάουντ έπιασε σουτ στην κίνηση αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Η Λίβερπουλ άντεξε μέχρι τέλος, έστω και δύσκολα και πήρε έτσι μια μεγάλη νίκη.

Διακριθέντες:

Τσέλσι: Ο Καντέ σημείωσε το μοναδικό γκολ της ομάδας του, σε μια καλή εμφάνιση γι αυτόν, πιθανότατα την καλύτερη του την φετινή σεζόν. Εξαιρετικός και ο Αλόνσο με πολλές επικίνδυνες σέντρες προς την αντίπαλη περιοχή.

Λίβερπουλ: Ο μόνος που ξεχώρισε από την τριάδα μπροστά ήταν ο Φιρμίνο, ο οποίος έκανε το 0-2. Πολύ μεγάλη επέμβαση του Άντριαν σε τετ α τετ με τον Άμπραχαμ, ενώ ο Αλεξάντερ Άρνολντ ήταν από τους καλύτερους στο γήπεδο, μαζί με τον Μάτιπ.

Απογοήτευσαν:

Τσέλσι: Μέτριο ματς από τον Γουίλιαν, δεν εντυπωσίασε με την απόδοση του, ενώ ο Άμπραχαμ δεν βρήκε δίχτυα στο τετ α τετ που είχε.

Λίβερπουλ: Στην μετριότητα κινήθηκε ο Μανέ σε ένα κακό γι αυτόν απόγευμα, ενώ και ο Σαλάχ δεν έπιασε την καλύτερη του απόδοση.

Κοουτσάρισμα:

Τσέλσι (Λάμπαρντ): Στάθηκε άτυχος καθώς αναγκάστηκε να κάνει δύο αναγκαστικές αλλαγές στο 1ο ημίχρονο. Παρ’ όλα αυτά, οι Μπλε δεν το έβαλαν κάτω και ήταν καλύτεροι στο 2ο ημίχρονο αλλά δεν βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης.

Λίβερπουλ (Κλοπ): Πήρε το ζητούμενο η ομάδα του στο 1ο ημίχρονο, βάζοντας δύο γκολ, ωστόσο στο 2ο οι μηχανές έσβησαν και η Λίβερπουλ κινδύνεψε να χάσει το τρίποντο.

Διαιτησία ( Michael Oliver): Σωστά ακύρωσε το γκολ του Αθπιλικουέτα στο 1ο ημίχρονο.

Τσέλσι: Κέπα, Αθπιλικουέτα, Κρίστενσεν (Ζουμά 42'), Τομόρι, Έμερσον (Αλόνσο 15'), Καντέ, Ζορζίνιο, Κόβασιτς, Γουίλιαν, Μάουντ, Άμπραχαμ (Μπατσουαγί  76').

Λίβερπουλ: Άντριαν, Άρνολντ, Μάτιπ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο, Βαϊνάλντουμ, Χέντερσον (Λαλλάνα 83'), Μανέ (Μίλνερ 72'), Σαλάχ (Γκόμεζ 92'), Φιρμίνο.

Σκόρερς: Καντέ / Άρνολντ, Φιρμίνο

Κίτρινες Κάρτες:  Τομόρι, Αλόνσο, Κόβασιτς / Άρνολντ, Φαμπίνιο, Μίλνερ