Ξανά στον τελικό ο Τιμ

Πέταξε έξω το Τζόκοβιτς

Ο Ντομινίκ Τιμ θα έχει την ευκαιρία να δοκιμάσει ξανά την τύχη του στον τελικό του Ρολάν Γκαρός, καθώς επικράτησε με 3-2 σετ του Νόβακ Τζόκοβιτς για να περάσει για δεύτερη σερί χρονιά στο μεγάλο ραντεβού.

Εκεί θα συναντήσει και πάλι το Ράφα Ναδάλ, από τον οποίο έχασε πέρσι 3-0 καθαρά και μένει να δούμε αν φέτος θα είναι πιο ανταγωνιστικός.

Για να κερδίσει χρειάστηκε δυο μέρες, αφού η βροχή διέκοψε τον αγώνα την Παρασκευή(7/6) με το σκορ στο 1-1 σετ. Ο Αυστριακός είχε προβάδισμα στο τρίτο σετ τη στιγμή της διακοπής και κατάφερε να το «κλείσει» με 7-5, για να απαντήσει με το ίδιο σκορ ο «Νόλε» στο τέταρτο. Όλα κρίθηκαν στο πέμπτο σετ όπου το Νο1 στον κόσμο να φτάνει πρώτος σε break αλλά ο Τιμ όχι μόνο δεν το έβαλε κάτω αλλά αντεπιτέθηκε, έπαιξε εντυπωσιακά στο αμυντικό κομμάτι και τελικά έσπασε δυο φορές το σέρβις του αντιπάλου του για να κερδίσει 7-5 το σετ και τον αγώνα με 3-2.