Ανατροπή και πρόκριση για τον ΑΠΟΕΛ

Ιστορική ανατροπή και πρόκριση αξίας οκτώ εκατομμυρίων ευρώ για τους πρωταθλητές

Για πρώτη φορά στην ιστορία του ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να φτάσει σε πρόκριση μετά από νοκ άουτ αγώνα, έχοντας χάσει πρώτα στην έδρα του, κατακτώντας σπουδαίο διπλό μέσα στο Μπακού κόντρα στην Καραμπάχ.

Ντε Βινσέντι και Μάτιτς ήταν οι χρυσοί σκόρερ των πρωταθλητών Κύπρου οι οποίοι στα αρχικά στάδια του αγώνα αλλά και στις αρχές της επανάληψης άντεξαν την πίεση των Αζέρων και χτυπώντας σε καίρια χρονικά σημεία, πήρε το εισιτήριο της πρόκρισης για τα playoffs της διοργάνωσης.

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με τον Τάμαρι να ξεκινάει ορεξάτος την αναμέτρηση και να κερδίζει δύο φάουλ από το δεξί άκρο σε μονομαχίες ένας εναντίον ενός, ο ΑΠΟΕΛ έψαξε το γκολ αρχικά από στημένες φάσεις. Οι Αζέροι ανέλαβαν γρήγορα την πρωτοβουλία των κινήσεων όντας ταχύτατοι στη μετάβαση από άμυνα σε επίθεση, απειλώντας για πρώτη φορά στο 12ο λεπτό με το γυριστό του Εμρέλι να περνάει πάνω από τα δοκάρια.

Τρία λεπτά αργότερα ένα μακρινό σουτ του Ντε Βινσέντι δεν βρήκε στόχο, με τον Σλάφτσεφ να απαντάει στο 18ο λεπτό όταν με σουτ εκτός περιοχής έστειλε τη μπάλα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι. Στο 24ο λεπτό ο Μπέζιακ με προβολή μέσα από τη μεγάλη περιοχή έστειλε τη μπάλα στην αγκαλιά του Βάγκνερ, ενώ η πρώτη κίτρινη κάρτα του αγώνα είχε αποδέκτη τον Ντε Βινσέντι λίγο μετά τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού.

Στο 33ο λεπτό ο Ιωάννου πάτησε περιοχή και ανατράπηκε με αποτέλεσμα ο Γερμανός διαιτητής να δείξει την άσπρη βούλα από την οποίαν ο Ντε Βινσέντι με ψυχραιμία άνοιξε το σκορ κάνοντας το 0-1. Οι γαλαζοκίτρινοι φλέρταραν με δεύτερο γκολ τρία λεπτά αργότερα όταν ο Μπέζιακ έκλεψε και τροφοδότησε τον Πάβλοβιτς το πλασέ του οποίου ήταν άστοχο.

Στο τελευταίο πεντάλεπτο οι Αζέροι έψαξαν το γκολ της ισοφάρισης με μια κάθετη πάσα του Αλμέιδα να είναι άστοχη στο 41ο λεπτό, ενώ τρία λεπτά αργότερα το πλασέ του Ζουμπίρ από το ύψος της μικρής περιοχής κατέληξε στον Μπέλετς ο οποίος κράτησε το μηδέν παθητικό.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Τις προθέσεις τους έδειξαν στο 48ο λεπτό οι ποδοσφαιριστές του Ντολ με τον Ντε Βινσέντι να απειλεί με σουτ εκτός περιοχής το οποίο ανάγκασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα να παραχωρήσει κόρνερ με υπερένταση και αφού η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι. Οι γηπεδούχοι επιχείρησαν να βγάλουν αντίδραση με μια σέντρα-σουτ του Ρομέρο η οποία κατέληξε στον Μπέλετς ο οποίος λίγο αργότερα διάβασε την κίνηση του Ζουμπίρ στον κενό χώρο μη επιτρέποντάς του να απειλήσει.

Στο 52ο λεπτό μετά από φάση διαρκείας με τον Ρομέρο εξουδετερωμένο, ο Αίλτον έκανε το πλασέ το οποίο σταμάτησε στο σώμα του Λαφράνς, ενώ τρία λεπτά αργότερα ήταν σειρά του Αλμέιδα με σουτ στην κίνηση να βάλει δύσκολα στον Μπέλετς. Στο 57ο λεπτό οι Αζέροι μετέφεραν τη μπάλα στη μεγάλη περιοχή του ΑΠΟΕΛ με εκτέλεση φάουλ ωστόσο ο Μερκής απομάκρυνε με το κεφάλι, με τη μεγάλη φάση να έρχεται λίγο πριν τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού με τον αφύλαχτο Σλάφτσεφ να αστοχεί με εξ επαφής πλασέ.

Στο 65ο λεπτό μια απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μάτιτς δεν προβλημάτισε τους γηπεδούχους, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Σέρβος με δυνατό σουτ εκτός περιοχής νίκησε τον Βάγκνερ κάνοντας το 0-2. Οι Αζέροι έψαξαν την αντίδραση με την ατομική ενέργεια του Ρομέρο να σταματά στον Λαφράνς, ενώ ένα μπαράζ αλλαγών έριξε το ρυθμό της αναμέτρησης με τον Σόουζα να παίρνει τη θέση του Πάβλοβιτς.

Στο 79ο λεπτό ο Τάμαρι έκλεψε μπάλα και διένυσε το μισό γήπεδο ωστόσο η τελική του πάσα σταμάτησε στον Αλμέιδα, με τον Ζουμπίρ να επιχειρεί να δραστηριοποιηθεί μετά από ώρα ωστόσο οι διπλές άμυνες τον περιόρισαν. Στο 85ο λεπτό ο Κιντάνα πάτησε περιοχή και με σουτ στην κίνηση απείλησε τον Μπέλετς, με τον Λαφράνς στο τελευταίο δίλεπτο να πραγματοποιεί διπλή απομάκρυνση σε μπαλιές από αριστερά.

ΔΙΑΚΡΙΘΗΚΕ

Το γκολ το οποίο έβαλε για πρώτη φορά τον ΑΠΟΕΛ σε θέση οδηγού όσον αφορά την υπόθεση πρόκριση, έβαλε ο Ούρος Μάτιτς. Ο Σέρβος μέσος με εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής νίκησε τον Βάγκνερ φέρνοντας την ομάδα της Λευκωσίας πιο κοντά από ποτέ στην πρόκριση.

Καραμπάχ (Γ. Γκουρμπάνοφ): Βάγκνερ, Αίλτον (86' Αμπντουλάγιεφ), Μαμάτοφ, Μεντμέτεβ, Σλάφτσεφ, Μίτσελ, Ρομέρο, Εμρέλι, Σαντίγκοφ, Ζουμπίρ, Αλμέιδα

ΑΠΟΕΛ (Τ. Ντολ): Μπέλετς, Γκέντσογλου, Ντε Βινσέντι (62' Χαλένιους), Τάμαρι, Λαφράνς, Μάτιτς, Πάβλοβιτς (73' Μπέζιακ), Μερκής, Ιωάννου, Μπέζιακ (81' Γιάκολις), Μιχαήλοβιτς

Διαιτητής: Ντάνιελ Σέμπερτ (Γερμανία)

Κίτρινες κάρτες: Μαμάτοφ/Ντε Βινσέντι

Κόκκινη κάρτα: Αλμέιδα (2η κίτρινη)

Σκόρερς: 34' Ντε Βινσέντι, 68' Μάτιτς

Γήπεδο: Τόφιγκ Μπεχράμοφ