Ντόρτμουντ – Τότεναμ 0-1: To γήπεδο κατηφόρισε αλλά ο Λιορίς ήταν ανίκητος (vid)

Στους «8» μετά από 8 χρόνια οι Σπερς!

Στους «8» του Τσάμπιονς Λίγκ είναι η Τότεναμ μετά από την νέα της νίκη με 0-1 απέναντι στην Ντόρτμουντ. Αν και το γήπεδο κατηφόρισε ο Λιορίς έμοιαζε ανίκητος και η Τότεναμ κατάφερε με θαύμα να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα της. Ο Κειν επιβεβαίωσε για ακόμη μια φορά πως είναι ο κορυφαίος φορ στην Ευρώπη αφού στην μοναδική ευκαιρία που βρήκε σκότωσε την Ντόρτμουντ.

Η Ντόρμουντ έκλεισε την Τότεναμ στο μισό της με το Σίγκνα Ιντούνα Παρκ να κατηφορίζει προς την εστία του Λιορίς. Η Γερμανοί σφυροκόπησαν ανελέητα την ομάδα του Ποκετίνο αλλά ο εκπληκτικός Λιορίς κράτησε το μηδέν στην άμυνα της ομάδας του. Η Ντόρτμουν έδειξε εξ αρχής την διάθεση της να επιτεθεί κρατώντας την μπάλα και ελέγχοντας το παιχνίδι. Η πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση ήρθε στο 15ο λεπτό με τον Αλκαθέρ να κάνει ένα σουτ έξω από την περιοχή και τον Λιορίς να αποκρούει την μπάλα. Στο 20ο λεπτό ο Γκερέρο γύρισε στον Γκέτσε με τον άσσο της Ντόρτμουντ να επιχειρεί το σουτ την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει στην αγκαλιά του Λιορίς. Στο 23ο λεπτό και πάλι ο Γκερέρο έκανε το γύρισμα με τον Γκέτσε να κάνει το σουτ με την μπάλα να κοντράρει ξανά και να καταλήγει σε κόρνερ. Η Τότεναμ βρήκε την πρώτη της καλή φάση με τον Σον να βγαίνει στην κόντρα στο 30ολεπτό ωστόσο το πλασέ του δεν ήταν καλό. Στο 33ο λεπτό η Ντόρμουντ βρήκε με μεγάλες αξιώσεις και έχασε μια τεράστια διπλή ευκαιρία. Ο Γκέτσε έκανε το γύρισμα και τον Βάιγκλ να κάνει την γυριστή κεφαλιά. Ο Λιορίς έδιωξε με τα πόδια αρχικά, ο ίδιος παίχτης πήρε το ριμπάουντ με τον Ντέιβις να διώχνει την μπάλα σωτήρια με τάκλιν. Αμέσως το επόμενο λεπτό ο Γκέτσε έπιασε ένα δυνατό φαλτσαριστό σουτ με τον Λιορίς να ίπταται στον αέρα και να διώχνει την μπάλα σε κόρνερ. Στην εκτέλεση του κόρνερ ο Γκερέρο βρήκε τον Γκέτσε έξω από την περιοχή με τον Γερμανό να πιάνει ένα δυνατό φαλτσαριστό σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να έχει κατεύθυνση στα δίκτυα. Η Οριε έβαλε την κόντρα και απομάκρυνε τον κίνδυνο. Στο 43ο λεπτό ο Αλκαθέρ έπιασε το σουτ με τον Λιορίς να απομακρύνει την μπάλα ξανά.

Η Ντόρτμουντ μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με το ίδιο τέμπο δείχνοντας τις διαθέσεις της. Ο Χάρι Κέιν όμως έδειξε για ακόμη μια φορά γιατί είναι εκ των κορυφαίων επιθετικών της Ευρώπης. Μια στιγμή αδράνειας στην άμυνα της Ντόρμουντ ήταν αρκετή με τον Άγγλο φορ να πυροβολεί τον Μπούρκι και να κάνει το 0-1 και στην ουσία να σκοτώνει όσα όνειρα και να είχαν οι Γερμανοί. Το γκολ του Κέιν σκότωσε την κυριολεξία την Ντόρμουντ που δεν βρήκε ποτέ τα ψυχικά αποθέματα να αποστρέψει στην αναμέτρηση. Χαμηλό το τέμπο στην συνέχεια με το σκορ να παραμένει στο 0-1.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

Ντόρτμουντ: Μεγάλη εμφάνιση έκανε όλη η ομάδα της Ντόρμουντ. Γκέτσε και Ρόις έκαναν απίστευτα πράγματα στο πρώτο μέρος με τον Λιορίς να είναι ανίκητος

Τότεναμ: Απλά ο Λιορίς έμοιαζε τοίχος, δεν περνούσε τίποτα.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Ντόρτμουντ: -

Τότεναμ: Θα μπορούσε να είχε ελέγχε καλύτερα το κέντρο για να μην δημιουργούσε τόσες ευκαιρίες η Ντόρμουντ.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

Ντόρτμουντ (Λούσιαν Φαβρ ): Με το 4-1-4-1 κατέβασε την ομάδα του στον σημερινό αγώνα ο Φαβρ. Το πίστεψε ότι μπορούσε να γυρίσει τον αγώνα και σίγουρα δικαιούταν να τον διεκδικήσει. Η τύχη δεν ήταν μαζί του.

Τότεναμ (Μαουρίσιο Ποκετίνο): Με 3-5-2 από τον Αργεντινό. Έκανε λάθος αφού έδωσε όλο τον χώρο στην Ντόρμουντ με την τύχη να του χαμογελά ούτως ώστε να μην δεχτεί τέρμα.