Πέρασε από πάνω τη Ρέιντζερς ο... ιπτάμενος Άγιαξ

Ο Αίαντας επιβλήθηκε της σκωτσέζικης ομάδας με 4-0

Ιδανική εκκίνηση για τον Άγιαξ στην πρεμιέρα των ομίλων του Champions League! Ο Αίαντας που δεν δείχνει και ιδιαίτερα… αποδυναμωμένος από τις μπόλικες πωλήσεις, διέλυσε με 4-0 τη Ρέιντζερς και μπήκε φορτσάτος στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

Το ματς εξελίχθηκε εξ αρχής σε παράσταση για έναν ρόλο, με τους Ολλανδούς να κυριαρχούν σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου. Το προβάδισμα δεν άργησε να έρθει και μόλις στο 17’ ο Μπεργκίς έφτιαξε το 1-0 που πέτυχε ο Άλβαρες, με τον δημιουργό να γίνεται σκόρερ για το 2-0 που ήρθε ένα τέταρτο αργότερα. Πριν καν καταλάβουν οι Σκωτσέζοι από πού τους είχε έρθει, ο Αγιαξ βρήκε στα… καπάκια και τρίτο τέρμα με τον Κουντούς να γράφει το 3-0 με άπιαστο σουτ, με το σκορ να παραμένει ως το φινάλε του ημιχρόνου.

Το παιχνίδι είχε τελειώσει από το πρώτο μέρος, ουσιαστικά, με τους γηπεδούχους να κατεβάζουν ταχύτητα στο δεύτερο ημίχρονο. Κάτι που θέλησε η Ρέιντζερς να εκμεταλλευτεί, παίζοντας στην κόντρα και βρήκε γκολ με τον Μπάρισιτς στο 70’ για να μειώσει και να αναπτερώσει τις ελπίδες της. Ωστόσο, μετά τον έλεγχο του VAR το τέρμα ακυρώθηκε για οφσάιντ. Κάτι που… πείσμωσε τον Άγιαξ, οι παίκτες του οποίου έβρισκαν φάση όποτε ήθελαν και ο Μπεργκβάιν στο 80ο λεπτό έβαλε το κερασάκι στην τούρτα για το τελικό 4-0.