Τέζαρε τη Φερεντσβάρος ο Ολυμπιακός!

Πάει Ουγγαρία για να τελειώσει τη δουλειά

Με εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο και ηγέτη της αμυντικής γραμμής τον… απροσπέλαστο κάρμο, ο Ολυμπιακός επικράτησε 1-0 της Φερεντσβάρος με γκολ του Ελ Κααμπί και πήρε προβάδισμα πρόκρισης.

Ο Ελ Κααμπί έπειτα από εξαιρετική ομαδική προσπάθεια και σέντρα του Ροντινέι το μοναδικό γκολ στο 83ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Όρτα να μπαίνει και να κάνει τη διαφορά, ενώ ο Κάρμο ήταν απροσπέλαστος και ηγήθηκε της άμυνας του Ολυμπιακού που κράτησε το μηδέν!

Άλλο ένα ντεμπούτο με νίκη για τον Μεντιλίμπαρ, ο οποίος παρέταξε μια compact ομάδα που στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξε στο μισό γήπεδο τους Ούγγρους, έψαξε με υπομονή το γκολ και εν τέλει το βρήκε. Επόμενο ματς με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα την Κυριακή και μετά η ρεβάνς στην έδρα της Φερεντσβάρος.

Σούπερ ματς από Καρβάλιο, Ορτέγκα, βοήθησαν σημαντικά οι Ποντένσε, Φορτούνης αλλά και ο Γιόβετιτς.

Στο μυαλό του κόουτς

Με 4-3-3 κατέβασε τον Ολυμπιακό ο Μεντιλίμπαρ. Στο τέρμα ο Πασχαλάκης και οι Ροντινέι, Ντόη, Κάρμο, Ορτέγκα στην άμυνα. Έσε, Αλεξανδρόπουλος και Καρβάλιο στον άξονα, με τους Φορτούνη, Μασούρα στα πλάγια και τον Ελ Κααμπί στην κορυφή της επίθεσης.
Με 4-2-3-1 παρέταξε τη Φερεντσβάρος ο Ντέγιαν Στάνκοβιτς. Στην εστία ο Ντίμπους και οι Γουινγκό, Σισέ, Μαέ, Ραμίρες στην τετράδα της άμυνας. Μαϊγκά, Μακρέτσκις στα χαφ, με τους Μαρκίνιος, Αμπού Φανί, Ζακάριασεν στη μεσοεπιθετική τριπλέτα. Μοναδικός προωθημένος ήταν ο Βάργκα.

Πάγωσε το «Γ. Καραϊσκάκης» με τη σέντρα του αγώνα αφού στο 1:15 η Φερεντσβάρος βρήκε δίχτυα με γυριστή κεφαλιά του Βάργκα, αλλά το κοινό… ζεστάθηκε δευτερόλεπτα μετά όταν από το VAR ενημέρωσαν τον διαιτητή πως ο φορ των Ούγγρων ήταν εκτεθειμένος και το 0-0 παρέμεινε. Στα «καπάκια» ο Ελ Κααμπί έφυγε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, αλλά έκανε κακό πρώτο πάρσιμο και ο Σισέ τον πρόλαβε, ενώ το σουτ του Φορτούνη στο 8’ βρήκε στα σώματα.

Η πρώτη καλή φάση ήρθε στο 24’ και ανήκε στους φιλοξενούμενους με τον Ραμίρες, αλλά ο Πασχαλάκης έβγαλε το συρτό σουτ, με τον Ολυμπιακό να έχει τεράστια ευκαιρία για να προηγηθεί στο 32’, όμως ο Ντίμπουζ με φοβερή επέμβαση έβγαλε την κεφαλιά του προωθημένου Κάρμο! Έξι λεπτά μετά η εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη πέρασε δίπλα από την εστία, ενώ στο 43’ κανείς εκ των Ελ Κααμπί, Αλεξανδρόπουλου και Καρβάλιο δεν έκανε τελική από πλεονεκτική θέση μέσα από την περιοχή.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και στο δεύτερο μέρος, ψάχνοντας το γκολ, αλλά από το 50’-60’ οι Ούγγροι ανέβηκαν και είχαν μια πολύ καλή φάση με τον Πασχαλάκη να κρατά το μηδέν στο σουτ του Αμπού Φανί. Η είσοδος κυρίως του Όρτα αλλά και αυτές των Ποντένσε, Γιόβετιτς έκαναν πιο επιθετικό τον Ολυμπιακό, που πίεσε και έψαξε με υπομονή το προβάδισμα. Οι Ούγγροι από τη μεριά τους έπαιζαν σφιχτά και έδειχναν διατεθειμένοι να κρατήσουν το μηδέν, πηγαίνοντας στη ρεβάνς με μια ισοπαλία και αυτό τους στοίχισε.

Οι Πειραιώτες φόρτωσαν τα άκρα, έπαιξαν από εκεί και ντούμπλαραν τα αντίπαλα μπακ, ο άξονας γέμισε επίσης με την μετατώπιση του Φορτούνη εκεί και ο Ολυμπιακός πίεζε ασφυκτικά, βάζοντας και τον κόσμο στην εξίσωση. Τελικά, στο 83ο λεπτό και μετά από εξαιρετική ομαδική προσπάθεια, η μπάλα έφτασε στον Ροντινέι, ο οποίος σέντραρε και ο Ελ Κααμπί μπήκε με το… τόπι στα δίχτυα για το 1-0 μέσα σε «τρέλα» στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης».

Τα εναπομείναντα λεπτά πέρασαν… σβηστά, αφού η ομάδα του Μεντιλίμπαρ κράτησε με άνεση τους Ούγγρους μακριά από την εστία του Πασχαλάκη. Μάλιστα, ψάχτηκαν μήπως βρουν και δεύτερο γκολ, αλλά αυτό δεν ήρθε και το τελευταίο σφύριγμα του ρέφερι τους δίνει προβάδισμα πρόκρισης ενόψει της ρεβάνς αλλά και έξτρα ψυχολογία για τη συνέχεια.

MVP: Θα έπρεπε να το πάρει ο Ελ Κααμπί για το γκολ του, αλλά η είσοδος του Όρτα αποδείχτηκε καταλυτική και ο Πορτογάλος βοήθησε σημαντικά για να μπορέσει ο Ολυμπιακός να δημιουργήσει, να κρατήσει μπάλα και να ασκήσει μεγάλη πίεση στους Ούγγρους για να έρθει τελικά η νίκη.

Η σφυρίχτρα: Άψογα διαχειρίστηκε το παιχνίδι ο διαιτητής, αφήνοντάς το να παιχτεί αρκετές φορές, ενώ έκανε χρήση και των καρτών του μόνο όποτε χρειάστηκε.

Ολυμπιακός (Μεντιλίμπαρ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ντόη, Κάρμο, Ορτέγκα, Καρβάλιο (78' Γιόβετιτς), Αλεξανδρόπουλος (62' Όρτα), Έσε, Φορτούνης (90+2' Ιμπόρα), Μασούρας (63' Ποντένσε), Ελ Κααμπί (90+2' Ελ Αραμπί)

Φερεντσβάρος (Στάνκοβιτς): Ντιμπούζ, Βίνγκο, Σισέ, Μαέ, Ραμίρες, Μακρέκις, Μάιγκα, Ζακάρλασεν, Φάνι (81' Μπέσιτς), Μαρκίνιος (75' Ρομντάν), Βάργκα (75' Πέσιτς)