ΑΕΚ: Οκτώ χαμένοι βαθμοί μετά το 85’, τέσσερις μετά το 94’

Δεύτερη φορά που ισοφαρίζεται μετά το 94'

Η ΑΕΚ απώλεσε τεράστια ευκαιρία να κλείσει την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος στην κορυφή της Stoiximan Super League δεχόμενη την ισοφάριση στο 97' από τον Άρη για το τελικό 3-3 στο «Βικελίδης». Οι «κιτρινόμαυροι» για τέταρτη φορά την τρέχουσα περίοδο έχασαν δύο βαθμούς σε παιχνίδι που κρατούσαν τη νίκη δεχόμενοι γκολ μετά το 85ο λεπτό, ενώ είναι η δεύτερη φορά που ισοφαρίζονται μετά το 94'.

Στην 10η αγωνιστική, στις 4 Νοεμβρίου, η ΑΕΚ ισοφαρίστηκε στο τελικό 1-1 από την Κηφισιά από τον Βαφέα στο 85’.

Στις 21 Δεκεμβρίου, για την 15η αγωνιστική, η «Ένωση» δέχτηκε ψυχρολουσία από τον Πανσερραϊκό με τον Θυμιάνη να εκμεταλλεύεται το λάθος του Αθανασιάδη και να ισοφαρίζει σε 2-2 στο 94’.

Στις 11 Φεβρουαρίου 2024, για την 22η αγωνιστική, η κεφαλιά του Κεντζιόρα στο 89’ στέρησε στην ΑΕΚ τη νίκη στην Τούμπα απέναντι στον ΠΑΟΚ.

Και χθες, στις 3 Μαρτίου, για την 26η αγωνιστική, το πέναλτι από το χέρι του Βίντα επέτρεψε στον Μορόν στο 97' να ισοφαρίσει για τον Άρη σε 3-3 στο «Βικελίδης».

Συνολικά, οκτώ χαμένοι βαθμοί που στοιχίζουν ακριβά στην πορεία της ΑΕΚ στο πρωτάθλημα. Μάλιστα, η «Ένωση» είχε… φλερτάρει με γκέλα με ανάλογο τρόπο και στην 6η αγωνιστική, στις 28 Σεπτεμβρίου απέναντι στον Ατρόμητο στην Opap Arena, όταν ο Σιντιμπέ αποβλήθηκε κάνοντας πέναλτι και ο Ανγκιέλσκι είχε ισοφαρίσει στο 89’, με τον Γκατσίνοβιτς-ωστόσο-να χαρίζει στην ομάδα του τη νίκη (2-1) με πέναλτι στο 95’.

Πηγή: sport-fm.gr