ΑΕΚ που θέλει δουλειά, αλλά όχι στον… χαρακτήρα

Η ανασταλτική λειτουργία παρουσίασε σημαντικά προβλήματα

Ο στόχος της νίκης δεν επετεύχθη, η ΑΕΚ παρουσίασε αρκετές αδυναμίες ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, αλλά χάρη στα ψυχικά αποθέματα που έβγαλε κατάφερε να αποφύγει την ήττα από τον ΠΑΟΚ (2-2) και ίσως θα μπορούσε να διεκδικήσει και την νίκη.

Η ανασταλτική λειτουργία παρουσίασε σημαντικά προβλήματα, τόσο στο αμυντικό τρανζίσιον, όσο και στην ευκολία με την οποία έβγαινε ο αντίπαλος μπροστά, αλλά και στις μπαλιές που έβγαιναν συνεχώς στην πλάτη της κιτρινόμαυρης άμυνας. Η «αιμορραγία» περιορίστηκε, αλλά δεν σταμάτησε εντελώς με τις διορθωτικές κινήσεις του Νίκου Κωστένογλου, που εγκατέλειψε την τριάδα στην άμυνα μετά το πρώτο εφιαλτικό ημίωρο και πρόσθεσε τον Γιακουμάκη για να απασχολεί την αντίπαλη άμυνα στο δεύτερο μέρος.

Αυτό, πάντως, που δεν χωρά καμία αμφισβήτηση είναι πως η ΑΕΚ βγάζει ξανά χαρακτήρα μεγάλης ομάδας. Γιατί κάτι τέτοιο χρειάζεται, προκειμένου να σταθεί όρθια σε ένα ματς που ο αντίπαλος κυριαρχεί στο πρώτο ημίχρονο, προηγείται δύο φορές και της ακυρώνεται ένα γκολ.

Πρόκειται, δε, για κάτι που δεν συμβαίνει πρώτη φορά στον έναν μήνα (που συμπληρώθηκε χθες) με τον Νίκο Κωστένογλου στον πάγκο. Η «Ένωση» στα πέντε παιχνίδια που βρίσκεται στον πάγκο της έχει δείξει το μέταλλό της αρκετές φορές. Στο ντεμπούτο του άγγιξε επική ανατροπή και πρόκριση στους ομίλους του Europa League κερδίζοντας 2-0 την Τραμπζονσπόρ στην Τουρκία, λίγες μέρες μετά πέρασε με 3-2 από την Τρίπολη στις καθυστερήσεις σε ματς που βρέθηκε πίσω στο σκορ και ισοφαρίστηκε κόντρα στην ροή του αγώνα, ενώ χθες ήρθε η πιο πρόσφατη απόδειξη αυτού του χαρακτήρα.

Ο χρόνος είναι σύμμαχος της ΑΕΚ, που πλέον στρέφεται στον δύσκολο αγώνα του Σαββάτου απέναντι στην ΑΕΛ στην Λάρισα. Σε αυτό το ματς πιθανότατα θα είναι διαθέσιμος και ο Ολιβέιρα (όχι όμως ο Σιμόες), ενώ στην διακοπή που ακολουθεί θα υπάρχει η δυνατότητα να δουλέψουν παίκτες και προπονητής για να υπάρξει περαιτέρω βελτίωση, σε φυσική κατάσταση αλλά και σε τακτικό επίπεδο.

*Ο Όγκνιεν Βράνιες έφτασε τις τρεις κίτρινες κάρτες στις τέσσερις συμμετοχές του στο πρωτάθλημα. Η επόμενη που θα δεχτεί θα συνεπάγεται ποινή μιας αγωνιστικής, σε ένα από τα τέσσερα ματς πρωταθλήματος που θα ακολουθούν με δυνατότητα επιλογής σε ποιο από την τεχνική ηγεσία.