ΑΕΚ: Πρόκριση στη βροχή

Με τον Ολιβέιρα να σκοράρει στην επανάληψη, η «Ένωση» προκρίθηκε στα πλει-οφ του Europa League

«ΑΕΚάρα σε χιόνια και βροχές»... λέει το γνωστό σύνθημα των φίλων της και οι παίκτες του Μάσιμο Καρέρα φρόντισαν να το επιβεβαιώσουν στο βροχερό «Arena St. Gallen»!

Παρότι πέταξε ένα ημίχρονο με κάκιστη εμφάνιση και δεν είναι καθόλου υπερβολικό να πούμε πως... γλίτωσε από τουλάχιστον ένα τέρμα χάρη στον εξαιρετικό για ακόμη ένα ματς Τσιντώτα, η ΑΕΚ ανέβηκε στο δεύτερο μέρος, έβγαλε χαρακτήρα και πήρε την πρόκριση επικρατώντας με 1-0 της Σεντ Γκάλεν.

Πολύ θετική και ελπιδοφόρα εμφάνιση για τους «κιτρινόμαυρους» στο δεύτερο μέρος, όθρωσαν ανάστημα και κατάφεραν με τον Ολιβέιρα να βρουν το γκολ της νίκης-πρόκρισης στα πλέι-οφ του Europa League. Εκεί όπου θα υποδεχτούν την ερχόμενη Πέμπτη στο ΟΑΚΑ την ισχυρή Βόλφσμπουργκ, αλλά σε ένα ματς και με την εμφάνιση του δευτέρου μέρους όλα γίνονται!

Έχασε το πέναλτι αλλά πήρε το ριμπάουντ και σκόραρε ο Ολιβέιρα στο 71', μεγάλο ματς από Τσιντώτα, Βασιλαντωνόπουλο, Σβάρνα και Μάνταλο, ανέβηκαν στην επανάληψη οι Κρίστισιτς, Λιβάγια!

Ντεμπούτο για τον Λέβι Γκαρσία που είναι... ταυρί, βάζει σωστά το σώμα του όταν ντριμπλάρει και προστατεύει σωστά την μπάλα, ενώ δείχνει ικανότατος στο ένας με έναν! Έπαιξε και ο Σάκχοφ αλλά δεν μπορεί να κριθεί, αφού χρησιμοποιήθηκε για τέσσερα λεπτά!

ΣΕΝΤ ΓΚΑΛΕΝ: Ατί Ζιγκί, Κραουσί, Στεργίου, Φαζλιγί, Μουχάιμ, Γκέρτλερ, Κιντιγιά, Ρουίθ (73’ Ριμπέιρο), Στίλχαρτ (73’ Γιουάν), Ντουά (62’ Καμπέρι), Γκιγιεμενό.

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Βασιλαντωνόπουλος, Ινσούα, Τσιγκρίνσκι, Σβάρνας, Σιμόες, Κρίστιτσιτς, Μάνταλος, Ανσαριφάρντ (68’ Λιβάι Γκαρσία), Λιβάγια (90’ Σάκχοφ), Ολιβέιρα.