Αφήνιασε με Πάλμα και σκέφτεται ήδη τη Μακάμπι Τελ Αβίβ ο Άρης!

«Καθάρισε» την πρόκριση από το πρώτο ματς

Ο Άρης... αφήνιασε μετά το γκολ της Γκόμελ (11') και -μ' έναν εκπληκτικό Πάλμα- διέλυσε 5-1 τους Λευκορώσους και κλείνει θέση για... Μακάμπι. Τρομερό ματς από Γκρέι (δύο γκολ) και Ιτούρμπε (φαουλάρα).

ΤΟ ΜΑΤΣ

Ο Άρης μπήκε με φουλ επιθετικές στον αγώνα, ο οποίος είχε εξαιρετικό ρυθμό από το ξεκίνημα. Σταδιακά άρχισε να κερδίζει μέτρα και η Γκόμελ, η οποία μάλιστα έφτασε και στο γκολ με τη βοήθεια της τύχης. Συγκεκριμένα, στο 11', ύστερα από εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά, ο Άφι έπιασε την κεφαλιά από την «καρδιά» της περιοχής, με την μπάλα να κοντράρει στον Φαμπιάνο, να αλλάζει τροχιά (μπερδεύοντας τον Κουέστα) και να καταλήγει στα δίχτυα.

Παρόλα αυτά, το σύνολο του Χερμάν Μπούργος αντέδρασε άψογα, προσπαθώντας να βρει την άμεση απάντηση. Στο 13' ο Γκρέι προειδοποίησε με ανεπιτυχές γυριστό από τη γωνία της μικρής περιοχής, για να έρθει στο 14' ο Πάλμα να πραγματοποιήσει ωραία «μπούκα» στην αντίπαλη περιοχή, κερδίζοντας το πέναλτι. Μια τουλάχιστον αυστηρή απόφαση, είναι η αλήθεια, καθώς ο άσος από την Ονδούρα δέχτηκε μεν ένα... ψιλοσπρώξιμο, αλλά και ο ίδιος έπεσε αρκετά εύκολα και εντυπωσιακά. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε στο 16' ο Γκρέι, ο οποίος με δυνατή εκτέλεση έστειλε την μπάλα (οριζόντιο) δοκάρι και μέσα.

Η Γκόμελ απείλησε στο 22' εκ νέου από στατική φάση (κόρνερ). Ο Άφι ήταν εκείνος (πάλι) που πήρε το «ριμπάουντ» μετά το ασταθές διώξιμο της άμυνας του Άρη, πιάνοντας σουτ που κατέληξε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Έκτοτε, οι γηπεδούχοι άρχισαν να δημιουργούν τη μία φάση μετά την άλλη, κυκλοφορώντας γρήγορα την μπάλα και επιβάλλοντας τον ρυθμό τους. Στο 27' ο Καμάτσο έχασε μεγάλη ευκαιρία καθυστερώντας να εκτελέσει από διαγώνια θέση ενώπιον του Σαντόφσκι. Στην εξέλιξη της φάσης οι «κίτρινοι» κέρδισαν φάουλ περιμετρικά της περιοχής. Την ευθύνη ανέλαβε στο 28' ο Ιτούρμπε, ο οποίος ολοκλήρωσε την ανατροπή με την... τέλεια εκτέλεση: Η μπάλα έφυγε με δύναμη και πήγε προς τις... αράχνες, χτυπώντας στο οριζόντιο δοκάρι, για να προσγειωθεί μέσα στην εστία!

Οι δύο ομάδες πήγαν για cooling break και με την επιστροφή τους ο Άρης σημείωσε και τρίτο γκολ! Στο 31', λοιπόν, μετά από εξαιρετική κυκλοφορία ο Πάλμα πέρασε κάθετα στον Καμάτσο, ο οποίος αυτή τη φορά πλάσαρε εύστοχα για το 3-1, με το «Κλ. Βικελίδης» να παίρνει... φωτιά!

Στα επόμενα λεπτά, μέχρι και τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, οι Θεσσαλονικείς συνέχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό, ασχέτου το ότι δεν είχαν την υπεροχή στην κατοχή (στο 56% υπέρ της Γκόμελ στο πρώτο μέρος). Στο 39' ο Αλεξίεβιτς προσπάθησε να βγει σε θέση τετ-α-τετ με τον Κουέστα, με τους Φαμπιάνο και Μπράμπετς να τον βάζουν στη μέση και τον τελευταίο να βάζει καίρια το πόδι του πριν εκτελέσει ο άσος των Λευκορώσων. Ενώ, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Γκρέι έφυγε ολομόναχος ενώπιον του Σαντόφσκι (ακόμα μια φορά για παίκτη του Άρη), χωρίς να πιάσει όμως καλά το σουτ.

Η Γκόμελ εμφανίστηκε ανεβασμένη στις αρχές του δεύτερου μέρους. Παρόλα αυτά, δεν μπόρεσε να το μετουσιώσει σε κάποια σημαντική στιγμή. Από την άλλη, ο Άρης συνέχισε να επιχειρεί, έχοντας ως κύριο εκφραστή των προσπαθειών του τον Πάλμα. Μάλιστα, ο άσος από την Ονδούρα ήταν εκείνος που έγραψε και το 4-1 με απίστευτη απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 61'!

Στο επόμενο τέταρτο δεν είχαμε κάτι το αξιοσημείωτο, με τον ρυθμό να πέφτει μεν, αλλά να φαίνεται ότι μπορεί να μπει ακόμα ένα γκολ. Και μπήκε! Στο 79' Πάλμα πίεσε ψηλά, εκμεταλλεύτηκε το κακό διώξιμο του Σαντόφσκι, κλέβοντας και πασάροντας στον Γκρέι που δεν είχε κανένα πρόβλημα να σκοράρει προ κενής εστίας. Στα τελευταία λεπτά πέρασε στο ματς και ο νεαρός Χατζηιωάννου. Μάλιστα, είχε την ευκαιρία να χριστεί σκόρερ στο 85'. Όμως, δεν τα κατάφερε, με το 5-1 να μένει μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Άρης (Χερμάν Μπούργος): Κουέστα – Οντουμπάγιο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Πίρσμαν (83' Μαζικού) – Ιτούρμπε (70' Μανσίνι), Ντουκουρέ, Νταμπό (70' Ντιόπ), Καμάτσο – Πάλμα, Γκρέι (83' Χατζηιωάννου).

Γκόμελ (Βλάντιμιρ Νιβένσκι): Σαντόφσκι – Κουχίνσκι, Ματβέιτσικ, Αφί, Γιούρι – Μπάγκα, Κοστρόφ – Αντεόλα (73' Γερμακόβιτς), Αλεξίεβιτς (44' Ανουφρίεφ), Σέντκο (80' Ποταπένκο) – Μάκας (73' Γκογκολασβίλι).