Έκανε... πρόωρα Χριστούγεννα ο Ολυμπιακός! (vid)

Σφράγισε τον τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα

Ολυμπιακός… πέντε αστέρων. Οι Πειραιώτες δυσκολεύτηκαν μόνο για ένα ημίχρονο κόντρα στην ΑΕΛ και κάνοντας περίπατο στο δεύτερο, επικράτησαν 5-1 της ΑΕΛ στο «Γ. Καραϊσκάκης» κατακτώντας τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα.

Ολοκλήρωσε με νίκες εντός έδρας τον πρώτο γύρο η ομάδα του Μαρτίνς. Το σκορ άνοιξε ο Σουντανί, που βρίσκει δίχτυα για δεύτερη σερί σεζόν. «Καυτός» ο Ελ Αραμπί (40’ 88’) που σκόραρε δις και είχε μια ασίστ. Ένα γκολ (65’) και δύο ασίστ ο Μασούρας. Έσπασε το ρόδι ο Μπρούμα (79’).

Ο Πινακάς με το πέμπτο του γκολ στο πρωτάθλημα είχε ισοφαρίσει προσωρινά στο 33ο λεπτό της αναμέτρησης. Πέντε ήττες και μια ισοπαλία έχουν στα έξι τελευταία ματς οι φιλοξενούμενοι, καθώς έχουν να νικήσουν από τις 4 Νοεμβρίου με το 2-1 επί του ΠΑΣ στα Γιάννενα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια(58' Ανδρούτσος) , Σεμέδο, Μπα, Χολέμπας, Καμαρά(80' Κάιπερς), Εμβιλά, Φορτούνης, Μπρούμα, Σουντανί(58' Μασούρας) , Ελ Αραμπί

ΑΕΛ (Γιάννης Τάτσης): Μπάγιτς, Μπέρτος, Μαϊδανός, Ηλιάδης, Γκοτζαμανίδης, Μιχαήλ, Χαλάτσης, Γλυνός, Πλατέλλας(81' Κοτσιανικούλης), Πινακάς, Γιουνές(75' Νούνιτς)