Έκανε του κεφαλιού του ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Παναθηναϊκού στην Τούμπα και κράτησε την επαφή με την κορυφή από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό στο -5

Σε ένα ματς μοιρασμένο, η πιο μπαρουτοκαπνισμένη ομάδα του ΠΑΟΚ και αυτή που κατάφερε να εκμεταλλευτεί τα αδύνατα σημεία του αντιπάλου πήρε τη νίκη, απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό που το πάλεψε, αλλά δεν βρήκε καλή μέρα από από τα ατού του. Οι γηπεδούχοι βρήκαν το γκολ γρήγορα μόλις στο 11’, με τον Σφιντέρσκι, ο Αϊτόρ ισοφάρισε στο 16’ και τα πάντα κρίθηκαν από την κεφαλιά του Ίνγκασον στο 65’.

Ο Σφιντέρσκι που άνοιξε το σκορ από την ασίστ του Γιαννούλη, σε μια φάση που ελέγχθηκε για το ξεκίνημα της και από το VAR, ήταν εκείνος που πρόσφερε την ευκαιρία στον Ίνγκασον να σκοράρει το νικητήριο γκολ αφού βρέθηκε στο δεύτερο δοκάρι με τον Σάντσες τον οποίο νίκησε στον αέρα για το 2-1. Δοκάρι ο Αουγκούστο στο 77’ σε ευκαιρία να καθαρίσει το ματς οριστικά ο Δικέφαλος του Βορρά.

Ο ΠΑΟΚ έφτασε τους 27 πόντους, πέντε πιο πίσω από Ολυμπιακό και 2 από Άρη. Ο Παναθηναϊκός λύγισε από τις απουσίες των Διούδη (ένιωσε ενοχλήσεις στην προθέρμανση), Κουρμπέλη (θα μείνει τρεις εβδομάδες έξω) και την αδυναμία του Αλεξανδρόπουλου να παίξει πολύ λόγω ενοχλήσεων και έμεινε στους 18 βαθμούς σε ένα ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο ματς με πρόθεση να πιέσει ψηλά τον αντίπαλο του και να κλέψει μπάλες. Παρά το γεγονός πως ο ΠΑΟΚ έδειξε αιφνιδιασμένος από αυτή την εξέλιξη, μετά τα πρώτα 5΄ λεπτά βγήκε άμεσα μπροστά και αναζήτησε το γκολ. Στο 11ο λεπτό, ο Μουργκ έβγαλε την σέντρα, αυτή έφτασε στον Γιαννούλη που γύρισε από πλάγια αριστερά, με τον Σφιντέρσκι από κοντά με κεφαλιά να κάνει το 1-0, σε φάση που ελέγχθηκε για το αν στο ξεκίνημα της φάσης από τη σέντρα του Μουργκ, ο Τζόλης βρήκε την μπάλα με το κεφάλι, πριν φτάσει στον Γιαννούλη . Η αντίδραση του Παναθηναϊκού ήταν άμεση, αφού στο 16’ ο Μακέντα υποδέχτηκε μια μακρινή μπαλιά με το κεφάλι σπάζοντας την μπάλα στα δεξιά του στον Αϊτόρ που βρήκε πάρα πολύ χώρο και μπαίνοντας από δεξιά πλάσαρε τον Πασχαλάκη για να φέρει το ματς στα ίσια και να κάνει το 1-1.

Ο ΠΑΟΚ άμεσα έψαξε την πιθανότητα ν’ ανακτήσει το προβάδισμα και είχε μεγάλη φάση στο 19’ όταν ο Σφιντέρσκι ήρθε την μπάλα να έρχεται από ψηλά και ν’ αναπηδά μέσα στην περιοχή έχοντας βάλει στην πλάτη του, τον Πούγγουρα αλλά το σουτ του Πολωνού εξουδετέρωσε θεματικά ο Ξενόπουλος, που όσο περνούσε η ώρα ανακτούσε την εμπιστοσύνη από τη λάθος εκτίμηση που έκανε στη φάση του γκολ του ΠΑΟΚ.

Με το παιχνίδι να περνάει στο κέντρο συνεχώς από τα πόδια του Αουγκούστο και τον Γιαννούλη να εκφράζει κυρίως το παραγωγικό κομμάτι του παιχνιδιού του ΠΑΟΚ, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν μια εδαφική υπεροχή, αλλά από την άλλη ο Παναθηναϊκό, κάνοντας και αρκετά φάουλ, κατάφερε να σπάει το ρυθμό. Στο 36’ ο Μακέντα θα έχει απευθείας εκτέλεση φάουλ, με την μπάλα να περνάει άουτ, ενώ στο 43’ ο Ξενόπουλος θα κρατήσει το ισόπαλο 1-1 στο ημίχρονο μετά την παράλληλη σέντρα του Τζόλη από τα δεξιά και την προβολή του Σφιντέρσκι. Λίγο νωρίτερα ο Γιαννούλης είχε σπρώξει τον Αϊτόρ στην περιοχή, αλλά ο Μπόγκναρ είπε να συνεχιστεί το ματς.

Χωρίς αλλαγές μπήκαν οι δύο αντίπαλοι στην επανάληψη με τον ΠΑΟΚ να παίρνει τα όποια μέτρα του έδωσε ο Παναθηναϊκός, που ήθελε να αξιοποιήσει τους κενούς χώρους. Στο 56’ ο Τζόλης θα εκτελέσει κόρνερ και ο Ξενόπουλος με γροθιές θα διώξει την κεφαλιά του Ίνγκασον και στην αντεπίθεση ο Χατζηγιοβάνης θα πάρει την κίτρινη κάρτα από τον Μιχαηλίδη, ενώ στο 58’ άλλη μια θα εισπράξει ο Βιεϊρίνια που ήταν σαφώς εκνευρισμένος. Ο ΠΑΟΚ άρχισε να πιέζει περισσότερο και να κερδίζει στημένα και αφού ο Ζίβκοβιτς είχε καλό σουτ πάνω από την εστία του Ξενόπουλου, ήρθε το 2ο γκολ με το κόρνερ από δεξιά, την κεφαλιά του Σφιντέρσκι στο πρώτο δοκάρι προς το δεύτερο όπου ο Ίνγκασον από κοντά έδωσε πάλι προβάδισμα στον ΠΑΟΚ για το 2-1.

Ένα καλό σουτ του Μουργκ από πλάγια δεξιά στο 68’ βρήκε την εξωτερική πλευρά των γκολπόστ του Ξενόπουλου, ενώ στο 71’ πέρασε στη θέση του ο Σβαμπ. Ο Μπόλονι πολύ καθυστερημένα, θα ρίξει στο ματς Καρλίτος αντί Βιγιαφάνες και Ιωαννίδη αντί Μακέντα. Στο 77’ ο ΠΑΟΚ θα έχει την ευκαιρία για το γκολ που θα έκρινε οριστικά το ματς με το ισχυρό σουτ του Αουγκούστο να χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι και να φεύγει έξω, ενώ στο 80’ ο Σβαμπ με χώρο μπροστά του και επιλογές για πάσα, έκανε ένα δυνατό σουτ που έφυγε έξω. Στο 88’ από το φάουλ του Καρλίτος και την απόκρουση του Πασχαλάκη, ο Χατζηγιοβάνης από κοντά αλλά πλάγια έστειλε την μπάλα άουτ.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Γιαννούλης, Μιχαηλίδης, Ίνγκασον, Βιεϊρίνια (83’ Κρέσπο), Ντόουγκλας (89’ Εσίτι), Ελ Καντουρί, Μουργκ (72’ Σβαμπ), Τζόλης (89’ Περέιρα), Α. Ζίβκοβιτς, Σφιντέρσκι (83’ Τσόλακ)

ΠΑΟ: Διούδης, Σάντσες (88’ Μπουζούκης), Σένκεφελντ, Πούγγουρας (82’ Αλεξανδρόπουλος), Χουάνκαρ, Μαουρίσιο, Βέλεθ, Χατζηγιοβάνης, Αϊτορ (82’ Εμμανουηλίδης), Βιγιαφάνες (72’ Καρλίτος), Μακέντα (72’ Ιωαννίδης)