«Εκτέλεσε» τον Βόλο ο ΠΑΟΚ

Επικράτησε με 3-0 του Βόλου στην Τούμπα και ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο στην 3η θέση

Εύκολη βράδυ είχε ο ΠΑΟΚ στην Τούμπα απέναντι στον Βόλο. Η ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου, επικράτησε με σκορ 3-0 με δύο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι από τον Ολιβέιρα και τον Αουγκούστο και υπέροχο γκολ του Ζίβκοβιτς και ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας της Super League.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του κέντρου και μόλις στο 6΄ βρέθηκαν κοντά στο γκολ με τον Φ. Σοάρες, αλλά καταλογίστηκε επιθετικό φάουλ (επάνω στον Μπαριέντος) στην αρχή της φάσης. Στο 13΄ από ένα σουτ του Ματίγια, ο Κοτάρσκι έδιωξε με δυσκολία σε κόρνερ, όμως στο 27΄ καρποφόρησε η υπεροχή των γηπεδούχων από την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ολιβέιρα για το 1-0 (ο Κότνικ ανέτρεψε τον Αουγκούστο)..Ήταν στο 30΄ όταν ο Ζίφκοβιτς αποφάσισε με απ΄ ευθείας γυριστό σουτ (από το ύψος της μεγάλης περιοχής) να εκτελέσει τον Κότνικ (2-0).

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στην επανάληψη, χάνοντας την πρώτη καλή στιγμή στο ΄49΄ με τον Αουγκούστο (έδιωξε σε κόρνερ ο Κότνικ), ενώ δύο λεπτά αργότερα για μία ακόμη φορά ο Ζίφκοβιτς επιχείρησε γυριστό σουτ, αυτή τη φορά η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και απομακρύνθηκε. Ο χρόνος κυλούσε υπέρ του ΠΑΟΚ, που στο 60΄ κέρδισε νέο πέναλτι αυτή τη φορά από την ανατροπή του Κωνσταντέλια από τον Ματίγια. Ο διαιτητής πήγε και πάλι στο VAR, προκειμένου να επιβεβαιώσει την παράβαση. Ο Αουγκούστο έστησε την μπάλα στην άσπρη βούλα για να κάνει το 3-0.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Σάστρε, Ράφα Σοάρες,Κουλιεράκης, Ινγκασον, Φελπίε Σοάρες (74΄ Σβαμπ), Αουγκούστο (88΄ Ντάντας), Ελ Καντουρί (74΄ Μπίσεσβαρ), Κωντσαντέλιας (88΄ Κουαλιάτα), Ζίβκοβιτς, Ολιβέιρα (74΄ Τόμας)

Βόλος: Κότνικ, Άλχο, Λούνα (88΄ Λυμπεράκης), Πίρινεν, Εσκοβάλ, Μεταξάς, Ματίγια, Μπαριέντος (66΄ Οκάρ), Φερνάντες (66΄ Κούτσιας), Ντέλετιτς (78΄ Β. Φερνάντες), Οζέγκοβιτς (66΄ Μπατόκιο)