«Γείωσε» τον ΠΑΟΚ ο Αστέρας Τρίπολης

O ΠΑΟΚ... προσγειώθηκε απότομα από τον Αστέρα Τρίπολης, μένοντας στο 1-1 με τους Αρκάδες

Μπορεί ο ΠΑΟΚ να είχε πάρει ώθηση από το μεσοβδόμαδο «διπλό» επί της ΑΕΚ στο Κύπελλο, όμως στα playoffs της Super League 1 οι Θεσσαλονικείς κόλλησαν στην Τρίπολη, μένοντας στο 1-1 με την Τρίπολη.

Μουνάφο (65') και Σφιντέρσκι (56') βρήκαν δίχτυα για τις δύο ομάδες, με τον Πολωνό να έχει και δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο. Οι δε γηπεδούχοι, έχουν παράπονα για δύο πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο σε φάσεις με πρωταγωνιστή τον Κρέσπο.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στα πρώτα λεπτά και έφτασαν κοντά στο γκολ στο 5’, όταν ο Σφιντέρσκι απέτυχε να νικήσει τον Παπαδόπουλο από πολύ κοντινή απόσταση. Στο 12’, οι Αρκάδες κόντεψαν να προηγηθούν από το πουθενά, όταν ο Πασχαλάκης έχασε το κοντρόλ μετά το γύρισμα του Ίνγκασον αλλά πρόλαβε να διώξει πάνω στην γραμμή προτού σημειωθεί ένα απίστευτο αυτογκόλ!
Μεταξύ 22’ και 23’, οι Θεσσαλονικείς είχαν δύο πολύ καλές στιγμές, με τον Σφιντέρσκι αρχικά να έχει κεφαλιά στο δοκάρι και εν συνεχεία τον Τζόλη να βλέπει τον Παπαδόπουλο να διώχνει σε κόρνερ το σουτ που επιχείρησε από πλάγια θέση.

Από εκεί και πέρα, δεν σημειώθηκε κάποια σημαντική στιγμή στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους, με εξαίρεση τα δύο πέναλτι που ζήτησε ο Αστέρας. Πρώτα στο 28’, σε μαρκάρισμα του Κρέσπο στον Τιλίκα, με την μπάλα να βρίσκει και στο χέρι του αμυντικού του ΠΑΟΚ. Στις καθυστερήσεις, ο Αργεντινός έβαλε τα χέρια του και ανέτρεψε τον Ριέρα, όμως και πάλι ο Καραντώνης έδειξε «παίζεται».

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τους Θεσσαλονικείς να ανοίγουν το σκορ στο 56ο λεπτό, όταν ο Σφιντέρσκι έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στη μεγάλη περιοχή και με δυνατό σουτ την έστειλε πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι και εν συνεχεία στα δίχτυα του, ανήμπορου να αντιδράσει, Παπαδόπουλου.

Παρ’ όλα αυτά, πριν περάσει ένα δεκάλεπτο, ο Αστέρας είχε φέρει το ματς στα ίσα! Μετά από αδράνεια στην άμυνα των φιλοξενούμενων, ο Μουνάφο πρόλαβε τον Ουάρντα και ισοφάρισε στο 65', κάνοντας... χαλάστρα στους Θεσσαλονικείς.
Οι τελευταίοι πίεσαν στα εναπομείναντα 25 λεπτά αλλά δεν είχαν τύχη, με τις

Αστέρας Τρίπολης (Μ. Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Σουάρεθ, Καστάνιο, Άλβαρες, Βαλιέντε, Μουνάφο (78’ Μπελόκ), Τιλίκα (78’ Κρέσπι), Φερνάντεθ (16’ Ριέρα), Σίτο (67’ Ιγκλέσιας), Μπαράλες.

ΠΑΟΚ (Π. Γκαρσία): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Ίνγκασον, Κρέσπο, Μπαμπά, Κόστα, Σβαμπ (76’ Κρμέντσικ), Α. Ζίβκοβιτς, Ουάρντα (83’ Μουργκ), Τζόλης (58’ Ελ Καντουρί), Σφιντέρσκι.