«Μπλόκαρε» τον Παναθηναϊκό και κατέκτησε το Κύπελλο ο Ολυμπιακός!

Αντεπίθεση και… κούπα για τους «ερυθρολεύκους»

Με «όπλο» την άμυνά τους στην τέταρτη περίοδο, οι «ερυθρόλευκοι»… κλείδωσαν τον Παναθηναϊκό και νικώντας τον 81-73 κατέκτησαν το πρώτο τους Κύπελλο μετά το 2011 και πρώτο τίτλο τους μετά το 2016!

Καλύτεροι οι «πράσινοι» μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, όπου έφτασαν ακόμη και στο +12 (59-47). Ωστόσο, οι Πειραιώτες έσφιξαν στα μετ’ όπισθεν και με σερί 15-0 στα πρώτα 6:30'' του τέταρτου και με επιμέρους σκορ συνολικά 6-23 στα τελευταία δέκα λεπτά έφτασαν στη νίκη.

Με τους Παπαγιάννη, Γουάιτ, Σαντ-Ρος, Νέντοβιτς και Μποχωρίδη ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός, ενώ από την άλλη ο Ολυμπιακός με τους Φαλ, Βεζένκοφ, Παπανικολάου, Ντόρσεϊ και Σλούκας. Το νευρικό ξεκίνημα των «ερυθρόλευκων» εκμεταλλεύτηκαν οι «πράσινοι», κάνοντας σερί 7-0 στα πρώτα λεπτά. Στη συνέχεια, οι Πειραιώτες βρήκαν λύσεις από την περιφέρεια (με Ντόρσεϊ και Βεζένκοφ), παίρνοντας αρχικά το προβάδισμα (9-10) και φτάνοντας στο +3 (12-15), στο 7’. Στα τελευταία λεπτά, ακολούθησαν λάθη εκατέρωθεν, αλλά και καλάθια μέσα από τη ρακέτα, με την ομάδα του Μπαρτζώκα να διατηρεί τη διαφορά της στο τέλος της πρώτης περιόδου (17-21).

Με την άμυνα ζώνης και μπροστάρη τον Νέντοβιτς, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε (22-22), στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου. Στη συνέχεια, το παιχνίδι πήγε στη δύναμη και στις προσωπικές ενέργειες από Σλούκα και Νέντοβιτς (είχε πάρει «φωτιά»), με τις δύο ομάδες να ήταν μαζί στο σκορ (37-37), μέχρι το 17’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Μπαρτζώκας απέσυρε για «ανάσες» Σλούκα και Βεζένκοφ και αυτό το εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο οι «πράσινοι». Με τους παγκίτες των «ερυθρόλευκων» να ήταν από μέτριοι έως κακοί, οι παίκτες του Πρίφτη έκαναν «πάρτι» στα επιθετικά ριμπάουντ με τον Γουάιτ και έχοντας δεύτερες ευκαιρίες, τις οποίες αξιοποιούσε και ο Μέικον ξέφυγαν στο +6 (43-37), το οποίο διατήρησαν μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (45-39).

Το ίδιο «ζεστός» επιθετικά ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός και στο δεύτερο μέρος, με το μυαλό του Ολυμπιακού να ήταν εντελώς «χαλασμένο». Εκτός από τις προσωπικές ενέργειες των Σλούκα και Ντόρσεϊ οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν να αντιπαρατάξουν κάτι, με τους «πράσινους» από την άλλη να βγάζουν τρομερή ενέργεια και όχι μόνο να είχαν τα ηνία του ματς, αλλά να φτάνουν στο +12 (59-47), στο 24’. Οι παίκτες του Πρίφτη είχαν τον απόλυτο έλεγχο του ματς και αυτό γιατί παρά τις λύσεις που έδινε ο Ντόρσεϊ επιθετικά, οι Πειραιώτες έκαναν άμυνα με τα… μάτια (μόλις ένα ομαδικό φάουλ) και έτσι το τέλος της τρίτης περιόδου τους βρήκε στο +9 (67-58).

Στην αρχή της τέταρτης περιόδου, ο Ολυμπιακός βρήκε… σφυγμό μέσα από την άμυνά του (με μπροστάρη τον Γουόκαπ) και έλεγχο των ριμπάουντ και με τον ΜακΚίσικ να δίνει τρομερή ενέργεια στην επίθεση, έκανε σερί 12-0 και προσπέρασε (67-70), μέχρι το 35’. Στο επόμενο δίλεπτο το σκορ «κόλλησε», καθώς μετά το «τριφύλλι», ούτε οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να σκοράρουν. Τη λύση έδωσε ο Ντόρσεϊ με τρίποντο, ο οποίος έστειλε τους Πειραιώτες στο +6 (67-73), στο 37’. Οι πρώτοι πόντοι του Παναθηναϊκού στην τέταρτη περίοδο ήρθαν με τις βολές του Γουάιτ (69-73), στα 2:36’’ πριν από τη λήξη. Στον εναπομείναντα χρόνο, οι παίκτες του Μπαρτζώκα έκαναν διαχείριση και παράλληλα διατηρούσαν τη διαφορά τους (71-77), με τους «πράσινους» να μην έβρισκαν λύσεις με τα σουτ εντός πεδιάς και έτσι τον Ολυμπιακό να παίρνει τη νίκη με το τελικό 73-81.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 45-39, 67-58, 73-81