Ο Άρης είπε… ευχαριστώ στα δώρα του Παναθηναϊκού!

Ο Άρης κέρδισε 2-1 με ανατροπή τον Παναθηναϊκό, μέσα στο «Απόστολος Νικολαΐδης»

Ο Άρης κέρδισε 2-1 με ανατροπή τον Παναθηναϊκό, για την 4η αγωνιστική των play-offs της Super League μέσα στο «Απόστολος Νικολαΐδης», μετά από ένα επεισοδιακό παιχνίδι!

Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν στο 31’, με τον Σανκαρέ να σκοράρει στην επανεμφάνιση του, ενώ είδαν τον Μάνο να αστοχεί σε πέναλτι στο 45ο λεπτό.

Ωστόσο, η αποβολή του Μαουρίσιο μόλις στο 52’ άλλαξε άρδην την εικόνα του αγώνα κι έδωσε στους φιλοξενούμενους τη δυνατότητα να κάνουν το 1-2 μέσα σε διάστημα τριών λεπτών…

Με τον Μάνο να «εξιλεώνεται», ισοφαρίζοντας με… ασίστ του Μολό στο 62’ και τον Γκαρσία να εκμεταλλεύεται την ασταθή απόκρουση του Διούδη, σκοράροντας για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα στο 65ο λεπτό!

Αυτή ήταν η δεύτερη διαδοχική ήττα για τον Παναθηναϊκό που έμεινε πέμπτος με 49 βαθμούς και πηγαίνει την Τετάρτη στο ΟΑΚΑ ως φιλοξενούμενος της ΑΕΚ με… την πλάτη στον τοίχο.

Αντιθέτως, ο Άρης παρέμεινε μόνος δεύτερος ενώ παράλληλα αύξησε την διαφορά του από ΠΑΟΚ και ΑΕΚ, στους έξι πόντους με παιχνίδι περισσότερο βέβαια αλλά είναι εκ των φοβορί για την έξοδο στο Europa Conference League του χρονου…

Στο… μυαλό του κόουτς:

Ο Παναθηναϊκός παρατάχθηκε χωρίς τους τραυματίες Σένκεφελντ, Χατζηγιοβάνη και Κουρμπέλη και τον τιμωρημένο Πούγγουρα, επαναφέροντας ως σύστημα το 4-3-3, με τον Διούδη στην εστία και τους Μολό, Νιάς, Βέλεθ και Χουάνκαρ στα μετόπισθεν. Αλεξανδρόπουλος, Σανκαρέ και Μαουρίσιο αγωνίστηκαν τριάδα στον άξονα ενώ οι Αϊτόρ-Βιγιαφάνιες έπαιξαν στα δύο άκρα και ο Μακέντα στην κορυφή της επίθεσης.

Ο Άρης στον αντίποδα παρατάχθηκε χωρίς τον τραυματία Γκάμα και τους ανέτοιμους Κάτσε, Μπεναλουάν και Μπρούνο, με σχηματισμό 4-2-3-1 και τον Κουέστα κάτω από τα γκολπόστ, ενώ Σούντγκρεν, Δεληζήσης, Ρόουζ και Σάκιτς αγωνίστηκαν στην άμυνα. Τζέγκο και Σάσα ήταν

οι «κόφτες», με τους Γκαρσία, Μπερτόλιο και Μαντσίνι τριπλέτα πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Μάνο.

Το ματς:

Στο πρώτο ημίχρονο, αμφότερες οι ομάδες μπήκαν με διάθεση να πάρουν κατοχή, να δημιουργήσουν και όχι να περιμένουν τον αντίπαλο τους για να επιτεθούν.

Οι «κιτρινόμαυροι» πίεσαν αρκετά ψηλά, την ώρα που οι γηπεδούχοι κυκλοφόρησαν σωστά και γρήγορα την μπάλα, με τον ρυθμό να είναι σχετικά καλός.

Αμφότερες οι ομάδες, ωστόσο, ήταν ιδιαίτερα προσεκτικές ταυτόχρονα, με αποτέλεσμα να μην προκύψουν κλασικές ευκαιρίες για γκολ σε αυτό το διάστημα.

Ο Παναθηναϊκός είδε τον Μακέντα να μην μπορεί να ολοκληρώσει σωστά την προσπάθειά του στο 5’ και τον Κουέστα να του λέει «όχι» στο 11ο λεπτό.

Ενώ στον αντίποδα ο Άρης είδε την κεφαλιά του Μπερτόλιο από καλή θέση στο 9’ να περνάει άουτ, όπως και το σουτ του Τζέγκο στο 24ο λεπτό.

Η… δύναμη της συνήθειας έφερε τους «πράσινους» μπροστά στο σκορ, καθώς από κλέψιμο του Μαουρίσιο και σέντρα… λουκούμι του Χουάνκαρ από αριστερά ο Σανκαρέ σκόραρε με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, κάνοντας το 1-0 στην πρώτη ευκαιρία της ομάδας του, αμέσως μετά το ημίωρο!

Οι Θεσσαλονικείς δυσκολεύθηκαν να κάνουν φάση για γκολ στη συνέχεια, όμως η ευκαιρία τους δόθηκε έστω και από το… πουθενά, στο 42’.

Με τον Αλεξανδρόπουλο να σπρώχνει τον Ρόουζ, μετά από σπρώξιμο του… Βέλεθ, τον διαιτητή να υποδεικνύει πέναλτι, αλλά τον Μάνο να στέκεται άτυχος τρία λεπτά μετά, αφού η μπάλα βρήκε στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Διούδη και κατέληξε άουτ στην συνέχεια!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
Παναθηναϊκός (Λάζλο Μπόλονι): Διούδης, Μολό (70’ Ενγκμπακοτό), Βέλεθ, Νιάς, Χουάνκαρ, Αλεξανδρόπουλος, Σανκαρέ (80’ Μπουζούκης), Μαουρίσιο, Αϊτόρ (58’ Σάντσες), Μακέντα (80’ Καρλίτος), Βιγιαφάνιες (69’ Καμπετσής).

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Σούντγκρεν (58’ Γκάνεα), Δεληζήσης, Ρόουζ, Σάκιτς, Τζέγκο (58’ Ματίγια), Σάσα, Γκαρσία, Μπερτόλιο (86’ Σίλβα), Μαντσίνι, Μάνος.

Διαιτητής: Κρίστο Τόχβερ (Εσθονία).

Διαιτητής VAR: Βάσκο Σάντος (Πορτογαλία).