Ο συγκινητικός Παπαπέτρου δεν έφερε την… άνοιξη στον Παναθηναϊκό

Ο συγκλονιστικός Παπαπέτρου και ένα καλό διάστημα 15 λεπτών δεν αρκούσαν στον Παναθηναϊκό στο Βελιγράδι…

Οι «πράσινοι» πλήρωσαν τη νωθρότητά τους στο πρώτο ημίχρονο και ηττήθηκαν 74-71 από τον Ερυθρό Αστέρα.

Το «τριφύλλι» βρέθηκε μέχρι και στο -17 στο πρώτο μέρος, ωστόσο επανήλθε χάρη στη συγκινητική εμφάνιση του αρχηγού του (20 πόντοι) και τη σφιχτή του άμυνα.

Παρ’ όλα αυτά, ένα λάθος του Νέντοβιτς στο φινάλε στοίχισε στην ομάδα του Βόβορα, που πλέον υποχώρησε στο 5-11.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυναμικά το παιχνίδι και με καλές άμυνες απέκτησε προβάδισμα 6 πόντων (4-10 στο 4’). Παρ’ όλα αυτά, σε εκείνο το σημείο οι παίκτες του Βόβορα «χαλάρωσαν» υπερβολικά στο κομμάτι της άμυνας κι έδωσαν δικαιώματα στους γηπεδούχους.

Ο Ερυθρός Αστέρας βρήκε ρυθμό επιθετικά, κατέβαζε σωρηδόν τα επιθετικά ριμπάουντ και με τον Γουόλντεν να εκτελεί από την περιφέρεια, έτρεξε επιμέρους σκορ 18-3 (!) και ανέτρεψε πλήρως την κατάσταση. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με την ομάδα του Ράντονιτς στο +7 (22-15) και το «τριφύλλι» να… ψάχνεται.

Στην εκκίνηση της 2ης περιόδου, οι «πράσινοι» έσφιξαν κάπως την άμυνα τους, αλλά η αντίδρασή τους ήταν σπασμωδική. Οι γηπεδούχοι άρχισαν πάλι να πυροβολούν έξω από τα 6,75μ. και με 4 διαδοχικά τρίποντα πέτυχαν επιμέρους σκορ 12-2 και εκτοξεύτηκαν στο +16 (41-25 στο 16’).

Σαν να μην έφτανε αυτό για τον Παναθηναϊκό, η ομάδα του Ράντονιτς απομακρύνθηκε ακόμα περισσότερο (48-31 στο 18’), με το «τριφύλλι» να είναι εκτός τόπου και χρόνου. Οι φωνές του Βόβορα και η πίεση στην άμυνα, απέφεραν σερί 6-0 για τους φιλοξενούμενους, που μείωσαν σε 48-37 στο φινάλε του ημιχρόνου.

Στην 3η περίοδο, οι «πράσινοι» άλλαξαν την προσέγγισή τους στην άμυνα και πίεσαν περισσότερο, ειδικά στην περιφέρεια. Μόνο που δεν μπορούσαν να κεφαλαιοποιήσουν τις κερδισμένες μπάλες, αφού επιθετικά… έσπασαν τα καλάθια.

Δεν είναι τυχαίο πως χρειάστηκαν περίπου 5 λεπτά για να πετύχουν τους πρώτους πόντους τους στην περίοδο οι παίκτες του Βόβορα (49-39 στο 25’). Οι γηπεδούχοι ξεκόλλησαν και απομακρύνθηκαν πάλι με τον Ριθ να παίρνει τη σκυτάλη επιθετικά (54-39 στο 27’).

Μέσα από την άμυνα, ο Παναθηναϊκός πήρε ώθηση στο φινάλε του 3ου δεκαλέπτου και μείωσε κάπως (57-46), με τον Μήτογλου να μπαίνει στην εξίσωση.

Με γρήγορο 4-0 στα πρώτα δευτερόλεπτα της 4ης περιόδου, το «τριφύλλι» έριξε τη διαφορά κάτω από τους 10 μετά από αρκετή ώρα (57-50). Κολόμ και Ο’ Μπράιαντ έκαναν τη ζημιά στους φιλοξενούμενους κι έφεραν την ομάδα τους στο +11 (68-57) σε μια πολύ κρίσιμη καμπή του αγώνα (37’).

Κάπου εκεί εμφανίστηκε ο Παπαπέτρου, ο οποίος κουβάλησε τον Παναθηναϊκό και με 9 διαδοχικούς πόντους, κατάφερε να ισοφαρίσει (68-68) με 55 δευτερόλεπτα για το φινάλε. Δύο βολές από τον Ο’ Μπράιαντ έφεραν τον Ερυθρό Αστέρα στο +2 (70-68), ενώ ακολούθησε ένα αβίαστο λάθος του Νέντοβιτς στην επίθεση των φιλοξενούμενων.

Παρά το τρίποντο του Παπαπέτρου στα 5 δευτερόλεπτα (72-71), οι «πράσινοι» δεν έφτασαν στην ολική ανατροπή κι έφυγαν με σκυμμένο κεφάλι, αφού ο Νταβιντόβατς ευστόχησε από τη γραμμή των βολών (74-71).

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 48-37, 57-46, 74-71.