Παναθηναϊκός από τα παλιά, άλωσε το Μιλάνο!

Ένας καταπληκτικός Παναθηναϊκός πέρασε με 80-77 σε βάρος της Αρμάνι

Αφήνοντας το αποκαρδιωτικό του πρόσωπο στη Γαλλία, ένας… άλλος Παναθηναϊκός, βγαλμένος από το ένδοξο παρελθόν του, πέρασε θριαμβευτής από το Μιλάνο με 80-77 απέναντι στην Αρμάνι φτάνοντας στις τέσσερις νίκες.

Κορυφαίοι για το «τριφύλλι» οι Νεμάνια Νέντοβιτς (15π.), Ντίνος Μήτογλου (14π.) και Ιωάννης Παπαπέτρου (13π.). Ο Πάντερ με 16 πόντους ξεχώρισε από την ομάδα του Έτορε Μεσίνα, που έπαιξε χωρίς τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ.

Κακό πρόσωπο στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου μέρους από τους «πράσινους», που βρέθηκαν στο 40-25, αλλά μεταμορφώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο, ισοφάρισαν (62-62) και πέρασαν μπροστά με τρίποντο του Παπαπέτρου 1:12 πριν το τέλος (75-76). Ο Νέντοβιτς με 1/2 βολές έχασε την ευκαιρία να δώσει «ασφάλεια» στην ομάδα του γράφοντας το 77-79 με 13,4 να απομένουν, αλλά η καλή άμυνα του Σαντ-Ρόος στον Σιλντς και το ριμπάουντ του Παπαπέτρου τελείωσαν το ματς.

Σαντ-Ρόος, Νέντοβιτς, Παπαπέτρου, Γουάιτ και Παπαγιάννης απέναντι σε Ντιλέινι, Πάντερ, Μίτσοβ, Μπρουκς και Ταρζέφσκι άρχισαν το ματς εκατέρωθεν. Τα τρία γρήγορα πράσινα λάθη επέτρεψαν στην Αρμάνι να προηγηθεί με 8-2, ενώ το δεύτερο φάουλ του Κουβανού οδήγησε σε τετράποντο του Ντιλέινι και στο 14-7. Η έλλειψη ιδεών στην επίθεση και η κακή χρήση των φάουλ στην άμυνα έφερε τους γηπεδούχους στο 20-11. Πάντως με οδηγούς τους Παπαπέτρου και Μήτογλου στην επίθεση ο Παναθηναϊκό συμμάζεψε την κατάσταση στο φινάλε της πρώτης περιόδου, 22-18.

Το τρίποντο του Μπέντιλ μείωσε κι άλλο την απόσταση, 24-21, αλλά ακολούθησε επιθετικό black out για τους φιλοξενούμενους, που εμφανίζοντας και τις ίδιες αμυντικές αδυναμίες με το ξεκίνημα είδαν την Αρμάνι να φτάνει σε διψήφια διαφορά, 33-23, και λίγο αργότερα 40-25. Ο Παναθηναϊκός έδειχνε πλήρως βραχυκυκλωμένος επιθετικά και μοιραία πήγε στα αποδυτήρια στο -12, 42-30.

Πιο ζωηρά μπήκαν οι «πράσινοι» στο τρίτο δεκάλεπτο και μείωσαν σε μονοψήφια διαφορά, 48-40, με τρίποντα από Παπαπέτρου και Μακ. Ο Αμερικανός αποτελούσε την πιο αξιόπιστη πηγή σκορ και δημιουργίας του Παναθηναϊκού, που όμως πληγωνόταν από τα προσωπικά καλάθια των Πάντερ και Σιλντς (53-43). Έστω κι έτσι, πάντως, πλησίασε κι άλλο, 55-50, με τον Μποχωρίδη να αξιοποιεί επίσης τους συμπαίκτες του, όμως Χάινς με ένα προσωπικό 5-0 έδωσε ανάσα στην Αρμάνι, 60-50. Οι παίκτες του Βόβορα δεν πτοήθηκαν και ολοκλήρωσαν το ενθαρρυντικό τρίτο δεκάλεπτο στο -6 (60-54).

Το τρίποντο του Μποχωρίδη έφερε τον Παναθηναϊκό σε απόσταση σουτ, 60-57, ενώ δύο καλάθια του Μήτογλου έφεραν το ματς σε ισοπαλία (62-62), επτάμισι λεπτά πριν το τέλος. Τα τραβηγμένα τρίποντα από Νέντοβιτς και Παπαπέτρου έδωσαν την ευκαιρία στην Αρμάνι με οκτώ σερί βολές να φτάσει στο 70-64. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ξανά, 70-68, όμως το τρίποντο του Πάντερ και το φάουλ-ανακάλυψη των διαιτητών το Παπαγιάννη στον Σιλντς οδήγησαν την Αρμάνι στο 75-70. Το φοβερό τρίποντο του Νέντοβιτς κράτησε όρθιο τον Παναθηναϊκό (75-73) και ένα ακόμη του Παπαπέτρου έδωσε το πρώτο πράσινο προβάδισμα μετά το… 0-2, 75-76, με 1:12 να απομένουν. Ο Σιλντς απάντησε, 77-76 στα 53’’, αλλά το alley oop Νέντοβιτς-Παπαγιάννη έφερε νέο προσπέρασμα. Το άστοχο τρίποντο του Ντιλέινι οδήγησε τον Νέντοβιτς στη γραμμή με 13,4’’ για τη λήξη. Ο Σέρβος παραδόξως είχε 1/2, 77-79, με τον Μεσίνα να καλεί τάιμ άουτ για την τελευταία επίθεση. Ο Σιλντς αστόχησε υπό την πίεση του Σαντ-Ρόος και ο Παπαπέτρου μαζεύοντας το ριμπάουντ με μία βολή έγραψε το τελικό 77-80.

Δεκάλεπτα: 22-18, 42-30, 60-54, 77-80