Πάτησε την ΑΕΚ, αλλά την... πάτησε ο ΠΑΟΚ!

Ισόπαλος στο ΟΑΚΑ πριν το ματς με Ομόνοια

Γλίτωσε η ΑΕΚ, χαλάστηκε ο ΠΑΟΚ. Οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 1-1 στο ΟΑΚΑ, με το αποτέλεσμα να είναι κολακευτικό για την ΑΕΚ και άδικο για τον ΠΑΟΚ!

Οι μεταγραφές της ΑΕΚ συνδυάστηκαν για το 1-0 (Ανσαριφάρντ στο 21'), μια αντίστοιχη του ΠΑΟΚ έκανε το 1-1 στο 89' (Μουργκ) και η ΑΕΚ με τον ΠΑΟΚ έμειναν στην ισοπαλία, μοιράστηκαν εκτός από βαθμούς και εντυπώσεις και τελικός κερδισμένος ήταν τελικά ο Ολυμπιακός καθώς και οι δυο «δικέφαλοι» έμειναν πίσω στη μάχη της κορυφής.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στον αγώνα και έχοντας ξεκάθαρα καλύτερη χημεία σε σχέση με την ΑΕΚ, που ξεκίνησε το παιχνίδι με μια 11άδα ανάγκης και πολλά νέα πρόσωπα, επέβαλλε τον ρυθμό του. Μπορεί οι φιλοξενούμενοι να έχασαν ελάχιστες κλασικές ευκαιρίες (ένα σουτ του Τσόλακ από καλή θέση στο 9' και ένα μονοκόμματο του Ζίβκοβιτς έξω από την περιοχή στο 21', που κατέληξαν άουτ) αλλά είχαν απόλυτα τον έλεγχο της αναμέτρησης στο πρώτο εικοσάλεπτο.

Με τους Μάτος και Ζίβκοβιτς να εφαρμόζουν το πλάνο του Φερέιρα να «χτυπήσει» η ομάδα του από την δεξιά μεριά, όπου και για την Ένωση έκανε ντεμπούτο σε επαγγελματικά ματς ο 17χρονος Μιτάι, ο ΠΑΟΚ επιτέθηκε κατά βάση από εκείνη την πτέρυγα και έκανε τους γηπεδούχους να καρδιοχτυπήσουν με συνεχή γυρίσματα στην περιοχή της, όπου πάντως οι τρεις στόπερ των «κιτρινόμαυρων» καθάριζαν τις φάσεις.

Κόντρα στη ροή της αναμέτρησης, η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ στο 21' με τους Λιβάγια, Τάνκοβιτς και Ανσαριφάρντ να συνδυάζονται εξαιρετικά, τον Σουηδό να βρίσκει τον Ιρανό μέσα στην περιοχή και τον επιθετικό της ΑΕΚ να νικάει στο τετ-α-τετ τον Ζίβκοβιτς με ψύχραιμο πλασέ. Δυο λεπτά αργότερα, ο Τζόλης κέρδισε την κόντρα μέσα στην περιοχή από τον Χνιντ και νίκησε με τη σειρά του τον Τσιντώντα αλλά το VAR υπέδειξε πως η κόντρα είχε κερδηθεί με το χέρι για τον παίκτη του ΠΑΟΚ και το 1-0 έμεινε.

Το προβάδισμα της ΑΕΚ άλλαξε την εικόνα της αναμέτρησης με τον ΠΑΟΚ να επηρεάζεται ξεκάθαρα και να μην μπορεί να δημιουργήσει καταστάσεις με τους ίδιους απειλητικούς όρους που το έκανε στο πρώτο εικοσάλεπτο. Η ΑΕΚ από τη μεριά της πήρε μέτρα στο γήπεδο, κέρδισε περισσότερες μονομαχίες στο χώρο της μεσαίας γραμμής και γενικά, ισορρόπησε την εικόνα του αγώνα. Ήταν ωστόσο ξεκάθαρο πως πρόθεσή της δεν ήταν να επιτεθεί και να ρισκάρει το παραμικρό αλλά να επιδιώξει ένα παιχνίδι κέντρου.

Στην επανάληψη, ο Καρέρα πέρασε στο ματς τον Λόπες -που προφανώς, δεν μπορούσε να βγάλει δυο ημίχρονα- αντί του Μιτάι. Το μεγαλύτερο διάστημα της επανάληψης κύλησε ακριβώς όπως το ήθελε ο Καρέρα: δηλαδή με την ΑΕΚ να αφήνει χώρο στον ΠΑΟΚ, να κλείνει χώρους στη μεσαία γραμμή και να επιδιώκει να κρατήσει με συντηρητικό τρόπο το προβάδισμα. Η ροή του ματς βγήκε στην Ένωση και εν τέλει, μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο με τον Φερέιρα να υπερφορτώνει την μεσαία του γραμμή με δημιουργικούς παίκτες βάζοντας και τον Μπίσεσβαρ και τον Μουργκ αλλά και τον Σβιντέρσκι δίπλα στον Τσόλακ.

Αυτή η υπερφόρτωση βγήκε στον ΠΑΟΚ που απείλησε με τον Μπίσεσβαρ στο 88' και ένα λεπτό αργότερα έφτασε στην ισοφάριση με τον Μουργκ, που βρέθηκε στο πίσω δοκάρι μετά από σέντρα του Μπίσεσβαρ και την πρώτη κεφαλιά του Σφιντέρσκι και με δεύτερη, κοντινή κεφαλιά έκανε το 1-1. Το ματς έγινε ροντέο στις καθυστερήσεις, ο ΠΑΟΚ έχασε και μια απίστευτη ευκαιρία στο 96' με τον Σβιντέρκσι και τελικά, η λήξη της αναμέτρησης βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες.