Πήρε βαθμό στην Ισπανία ο ΠΑΟΚ

Λίγα πράγματα από τη Γρανάδα, δίκαιο το 0-0

Ο ΠΑΟΚ στάθηκε καλά στο Λος Κάρμενες όπου αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τη Γρανάδα. Πολύ λίγα πράγματα από την ισπανική ομάδα σε ένα ματς που δεν προσέφερε ιδιαίτερο θέαμα.

Η πρώτη ευκαιρία ήρθε στο 17' όταν ο Βαρέλα έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 28' ο Ίνγκασον έκανε το γέμισμα, oΣβαμπ τσίμπησε την μπάλα που κατέληξε στο αριστερό κάθετο δοκάρι. Η Γρανάδα απείλησε στο 32' με σουτ του Ματσίς το οποίο «έβγαλε» ο Ζίβκοβιτς. Στο 41ο ο Ίνγκασον έκανε την κούρσα και σούταρε χωρίς να βρει στόχο.

Στην επανάληψη η Γρανάδα μπήκε καλύτερα και στο 50' απείλησε με κεφαλιά του Γκοναλόνς την οποία έδιωξε δύσκολα ο Ζίβκοβιτς. Στο 67' ο ΠΑΟΚ κέρδισε φάουλ σε εξαιρετική θέση. Ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς όμως έστειλε την μπάλα στο τείχος. Πολύ κακό το παιχνίδι από εκεί και πέρα με τον ΠΑΟΚ να απειλεί στο 83' με ένα συρτό σουτ του Σφιντέρσκι το οποίο μπλόκαρε ο Ρουίς Σίλβα. Ο γκολκίπερ των Ισπανών μπλόκαρε και το σουτ του Ζίβκοβιτς στο 88'. Στις καθυστερήσεις ο ΠΑΟΚ ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα στον Σβαμπ.

ΓΡΑΝΑΔΑ: Ρουί Σίλβα, Βαγιέχο, Γκερμάν, Ερέρα (60'Μολίνα), Νέβα, Γκοναλόνς (90'Μπράις), Μίγια, Ματσίς (90'Ντουάρτε), Αντόνιο Πουέρτα, Κένεντι, Σουάρεθ (74'Μοντόρο).

ΠΑΟΚ: Ζ. Ζίβκοβιτς, Ίνγκασον, Βαρέλα, Κρέσπο, Ροντρίγκο, Σβαμπ, Ντόουγκλας, Γιαννούλης, Αντρ. Ζίβκοβιτς, Μουργκ (69'Ελ Καντουρί), Τσόλακ (69'Σφιντέρσκι).