Πήρε το «πάνω χέρι» και κόντρα στην ΑΕΚ, στο δρόμο για την Ευρώπη ο Παναθηναϊκός

Το 0-0 διατήρησε το «τριφύλλι» στην 3η θέση

ΑΕΚ και Παναθηναϊκός έμειναν στο 0-0, αποτέλεσμα που διατήρησε το «τριφύλλι» στην 3η θέση και του έδωσε το προβάδισμα για την ευρωπαϊκή έξοδο, έχοντας την ισοβαθμία και με την «Ένωση» πλέον.

Στο… μυαλό των κόουτς:

Η ΑΕΚ «κατέβηκε» έχοντας ως σχηματισμό το 4-3-3, τον Στάνκοβιτς κάτω από τα γκολπόστ, ενώ οι Ρότα, Τζαβέλλας, Μήτογλου και Μοχαμάντι συνέθεσαν την τετράδα στην άμυνα. Σιμάνσκι, Κριχόβιακ και Χατζισαφί έπαιξαν στον άξονα, ενώ την τριπλέτα στην επίθεση αποτέλεσαν οι Τσούμπερ, Άμραμπατ και Γκαρσία.

Ο Παναθηναϊκός από την άλλη παρατάχθηκε επίσης με σύστημα 4-3-3, τον Μπρινιόλι στην εστία και τους Κώτσιρα, Σένκεφελντ, Βέλεθ και Χουάνκαρ στα μετόπισθεν. Ρούμπεν Πέρεθ, Μαουρίσιο και Βιγιαφάνιες και αποτέλεσαν τους κεντρικούς χαφ και οι Παλάσιος, Ιωαννίδης και Αϊτόρ την τριπλέτα στην επίθεση.

Το ματς:

Η ΑΕΚ ξεκίνησε πιέζοντας ψηλά, για να αποδιοργανώσει τον Παναθηναϊκό και να κάνει αυτή παιχνίδι. Μάλιστα, ο Κριχόβιακ αγωνιζόταν περισσότερο κοντά στον Άμπραμπατ, παρά στον άξονα, για να «υποστηρίζει» τον… υπηρεσιακό σέντερ φορ της ομάδας του.

Από την άλλη πλευρά, το «τριφύλλι» ήταν σαφώς πιο «μαζεμένο», περιμένοντας να πρεσάρει τον αντίπαλο μετά την πρώτη πάσα, για να κλέψει και να «χτυπήσει» σε ανοιχτό γήπεδο.

Αποτέλεσμα όλων αυτών ήταν να μην γίνουν κλασικές φάσεις για γκολ, με την «Ένωση» να ξοδεύει μια καλή στιγμή στο 7’, με τον Τσούμπερ και το σουτ του Χατζισαφί να είναι αρκετά άστοχο.

Ο Παναθηναϊκός βελτίωσε την εικόνα του μετά το πρώτο 15λεπτο, καθώς κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και κατέγραψε τελικές προς την αντίπαλη εστία, στο διάστημα 19’-23’. Με τις προσπάθειες των Μαουρίσιο, Παλάσιος και Ιωαννίδη, ωστόσο να μην μετουσιώνονται σε κάποιο τέρμα.

Η ΑΕΚ πήρε εκ νέου τα ηνία στη συνέχεια και κατέγραψε την καλύτερη ευκαιρία για γκολ λίγο πριν το ημίωρο. Αφού η αναίτια λανθασμένη απομάκρυνση του Κώτσιρα έδωσε τη δυνατότητα στον Χατζισαφί να προσπαθήσει να «κρεμάσει» τον Μπρινιόλι, αλλά το οριζόντιο δοκάρι απέτρεψε το 1-0!

Με τους γηπεδούχους να κλείνουν το 45λεπτο συνεχίζοντας να αγωνίζονται… μονόπαντα, από αριστερά με τον Μοχαμάντι, αλλά να μην πηγαίνουν στα αποδυτήρια προηγούμενοι αφού ο Βέλεθ «μπλόκαρε» το σουτ του Κριχόβιακ στο 40’, ενώ ο Γκαρσία δεν έπιασε καλά το σουτ, πέντε λεπτά μετά.

Στο δεύτερο ημίχρονο το «τριφύλλι» ξεκίνησε με αλλαγή σχηματισμού, καθώς ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς έριξε στο ματς τον Βιτάλ, περνώντας τον αριστερά και βάζοντας τον Αϊτόρ στο πλευρό του Ιωαννίδη, στο 4-4-2 που επέλεξε.

Η ΑΕΚ διατήρησε την κατοχή της μπάλας, κράτησε τον αντίπαλό της εκτός της περιοχής της με σχετική άνεση, αλλά ούτε κι αυτή κατάφερε να γίνει ιδιαίτερα απειλητική.

Αντιθέτως, ήταν ο Παναθηναϊκός εκείνος που απώλεσε διπλή ευκαιρία για το 0-1, στο 65ο λεπτό. Όταν από εκτέλεση κόρνερ του Καρλίτος και κεφαλιά του Κουρμπέλη -που είχαν μπει μαζί αλλαγή λίγο νωρίτερα- ο Άμραμπατ έδιωξε προ της τελικής γραμμής. Ενώ στην εξέλιξη της φάσης το συρτό σουτ του Χουάνκαρ πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Στάνκοβιτς!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΚ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Στάνκοβιτς, Ρότα, Τζαβέλλας, Μήτογλου, Μοχαμάντι, Σιμάνσκι, Κριχόβιακ (75’ Τάνκοβιτς), Χατζισαφί (67’ Μάνταλος), Τσούμπερ, Άμραμπατ, Γκαρσία.

Έμειναν στον πάγκο: Τσιντώτας, Σβάρνας, Μισελέν, Λε Ταλέκ, Φράνσον, Σάκχοφ, Ανσαριφάρντ.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Βέλεθ, Χουάνκαρ (82’ Σάντσες), Ρούμπεν Πέρεθ, Βιγιαφάνιες (46’ Βιτάλ), Μαουρίσιο (62’ Κουρμπέλης), Παλάσιος, Ιωαννίδης (62’ Καρλίτος), Αϊτόρ (74’ Μακέντα).

Έμειναν στον πάγκο: Διούδης, Αλεξανδρόπουλος, Χατζηγιοβάνης, Σάρλια.

Διαιτητής: Ματέι Γιουγκ.

Βοηθοί: Ρόμπερτ Βουκάν, Μανουέλ Βιντάλι.

4ος διαιτητής: Αλέξανδρος Τσακαλίδης.

VAR: Ασίρ Σάγκρκοβιτς.