Ξεφτίλισε την ΑΕΚ με πεντάρα ο Ολυμπιακός! (vid)

Οι Πειραιώτες έστησαν πάρτι με... καλεσμένη την «Ένωση»

Ταπείνωσε την ΑΕΚ ο Ολυμπιακός! Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς έκανε ό,τι ήθελε στο ΟΑΚΑ απέναντι στους θλιβερούς κιτρινόμαυρους, εκμεταλλεύτηκε την τραγική τους αμυντική λειτουργία και την άθλια εικόνα τους και τους διέλυσε με το... βαρύ 5-1!

Έξι βαθμούς από τη μαθηματική κατάκτηση του τίτλου ο Ολυμπιακός, που είχε σε απίστευτα κέφια τους Ελ Αραμπί, Μασούρα (χωρίς να υστερήσει κάποιος) και έφτασε να προηγείται 4-0 στο ημίχρονο παρότι δεν έθελξε με την απόδοσή του! Στην επανάληψη οι ερυθρόλευκοι κατέβασαν υπερβολικά ταχύτητα, αλλά έφτασαν και σε πέμπτο γκολ με τον Ανσαριφάρντ να μειώνει στο φινάλε.

Ακυρώθηκαν δύο τέρματα σωστά στην ΑΕΚ, που πρέπει πολύ σοβαρά να σκεφτεί τι θα κάνει στη συνέχεια αφού αυτό το... χάλι παραπάει με τον Δημήτρη Μελισσανίδη να φεύγει στο ημίχρονο αφού δεν μπορούσε να πιστέψει αυτά που έβλεπε.

Ο Ολυμπιακός διατηρούσε τον έλεγχο του αγώνα στο ξεκίνημα, κυκλοφορώντας καλύτερα την μπάλα και προσπαθώντας να τρυπήσει την ΑΕΚ με κάθετο ποδόσφαιρο. Τα δύο μπακ-χαφ έπαιζαν πολύ ψηλά, με τα δύο εξτρέμ αντίστοιχα να συγκλίνουν κοντά στον Αραμπί και να δημιουργούν διαρκώς υπεραριθμίες, τραβώντας πάνω τους τους παίκτες της ΑΕΚ και ανοίγοντας κενά. Η ΑΕΚ από τη μεριά της έπαιζε πιο σφιχτά, περίμενε πίσω από την μπάλα και ψάχτηκε στην κόντρα αλλά δεν κατάφερνε να βρει διαδρόμους, με τον Μπα να ντουμπλάρει τον Χολέμπας και να βοηθάει στο μαρκάρισμα του Γκαρσία.

Όλα αυτά μέχρι το τέταρτο, όπου και άρχισε το... ερυθρόλευκο πάρτι! Χωρίς να παίξει στο 100% αλλά όντας απολύτως κυνικός και βγάζοντας την μεγάλη του ποιότητα, ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε κάθε λάθος της θλιβερής αμυντικής γραμμής της ΑΕΚ χτυπώντας την... αλύπητα. Ο Σβάρνας στο 17' έκανε το λάθος, η μεσοαμυντική λειτουργία της ΑΕΚ ήταν σε αποσύνθεση και ο Καμαρά με τη βοήθεια του Χνιντ, που έβαλε το κεφάλι του στο σουτ αλλάζοντας την πορεία της μπάλας, άνοιξε το σκορ. Στα... καπάκια η ΑΕΚ έφτασε στο γκολ με τον Τάνκοβιτς, αλλά δεν μέτρησε καθώς ο Σουηδός ήταν εκτεθειμένος και στο 23ο λεπτό ο Ολυμπιακός χτύπησε ξανά. Ο Χολέμπας έκανε ωραία κάθετη, Νταντσένκο και Χνιντ έχασαν τον Μασούρα που με ωραίο τελείωμα έδωσε αέρα δύο τερμάτων στους Πειραιώτες.

Οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς είχαν κάνει τη... δουλειά, αλλά την ίδια ώρα έβλεπαν ότι υπήρχαν τεράστια κενά μεσοαμυντικά στους αντιπάλους τους. Ο Ολιβέιρα δεν μπόρεσε να τελειώσει όπως ήθελε τη φάση στο 25' σε μια από τις ελάχιστες φορές που η ΑΕΚ πάτησε την αντίπαλη περιοχή, με τον Ολυμπιακό να μυρίζεται... αίμα και να «δαγκώνει». Στο 35' ο Λόπες στην προσπάθειά του να γυρίσει την μπάλα στον Αθανασιάδη έδωσε την «ασίστ» στον Ελ Αραμπί για το 3-0, με τον σκόρερ να γίνεται δημιουργός ένα δεκάλεπτο μετά και με τρομερή κάθετη να κόβει στα δύο την άμυνα της ΑΕΚ , με τον Μασούρα να πλασάρει ψύχραιμα για το 4-0.

Ο Ολυμπιακός είχε κάνει ένα απίστευτο πρώτο ημίχρονο, όχι λόγω εμφάνισης αφού οι Πειραιώτες έμοιαζαν να παίζουν στο... 70% αλλά γιατί το σκορ είχε πάρει ήδη πολύ μεγάλη έκταση. Ο Μανόλο Χιμένεθ που είχε αποτύχει πλήρως με τις επιλογές του στο αρχικό σχήμα για ένα ακόμη παιχνίδι πέρασε στο ημίχρονο τους Αλμπάνη, Ανσαριφάρντ αντί των Σιμάνσκι, Τάνκοβιτς με την ΑΕΚ να εκμεταλλεύεται την χαλαρότητα του Ολυμπιακού και να στέκεται καλύτερα στο ματς. Όχι ότι έκανε τίποτα σπουδαίο, απλώς δεν δεχόταν με την ίδια ευκολία φάσεις και είχε κάπως συμμαζευτεί αμυντικά. Ο Ολιβέιρα σκόραρε στο 49΄αλλά ήταν οριακά εκτεθειμένος και το τέρμα του δεν μέτρησε, με τον Ελ Αραμπί να αγγίζει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και το πέμπτο του Ολυμπιακού στο 53' αλλά να μην βρίσκει όπως ήθελε την μπάλα από τη μικρή περιοχή.

Ένα χέρι του Σβάρνα, μετά το γύρισμα του Φορτούνη, στο 61ο λεπτό με τον Σρνταν Γιοβάνοβιτς να δείχνει «παίζετε» παρότι το χέρι του αμυντικού της ΑΕΚ δεν ήταν κολλημένο στο σώμα του και θα μπορούσε να δείξει την βούλα. Οι δύο προπονητές έκαναν τις κινήσεις τους από τον πάγκο, με τον Χιμένεθ να προσπαθεί όσο μπορεί να αλλάξει τα κακώς κείμενα και τον Μαρτίνς να φρεσκάρει μεσοεπιθετικά την ομάδα του. Στο 74ο λεπτό ο Φορτούνης μετά το τακουνάκι του Χολέμπας, που είχε φύγει ξανά στην πλάτη της άμυνας του Νταντσένκο, και με τη βοήθεια μιας κόντρας... ξεχείλωσε κι άλλο το σκορ (0-5) και την ντροπή για την ΑΕΚ. Βέβαια, το μόνο που θύμιζε ΑΕΚ στο γήπεδο του ΟΑΚΑ ήταν οι κιτρινόμαυρες φανέλες και σε καμία περίπτωση οι παίκτες της που τις φορούσαν, δείχνοντας πως στερούνται ποιότητας, νοοτροπίας και προσωπικότητας για να αγωνίζονται στην Ένωση.

Το μόνο που άλλαξε στο φινάλε του παιχνιδιού ήταν το σκορ, με τον Ανσαριφάρντ να μειώνει στο τελικό 5-1, ωστόσο το γκολ του δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ως «το γκολ της τιμής» αφού το σκορ διόλου τιμητικό δεν ήταν για τους «κιτρινόμαυρους» σε μια νύχτα ντροπής.

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Νταντσένκο, Σβάρνας, Χνιντ (64’ λ.τρ. Νεντελτσιάρου), Λόπες, Σιμάνσκι (46’ Ανσαριφάρντ), Κρίστιτσιτς, Μάνταλος (64’ Γαλανόπουλος), Γκαρσία (78’ Μαχαίρας), Τάνκοβιτς (46’ Αλμπάνης), Ολιβέιρα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Μπα, Σεμέδο, Παπασταθόπουλος, Ανδρούτσος, Χολέμπας (76’ Ντρέγκερ), Εμβιλά, Καμαρά (63’ Μπουχαλάκης), Μασούρας, Μπρούμα (58’ Φορτούνης), Ελ Αραμπί (63’ Χασάν).