Υποκλίθηκε και η «βασίλισσα» στον πολεμιστή Ολυμπιακό!

Ασταμάτητος ο Ολυμπιακός και στη Μαδρίτη

Με πρωταγωνιστή στα τελευταία λεπτά τον Κώστα Σλούκα, ο οποίος είχε και το καθοριστικό καλάθι στα 3’’ πριν τη λήξη, οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν 89-87 και πήγαν στο 3-0 στην Ευρωλίγκα!

Περίπου τρία λεπτά πριν τη λήξη, η «βασίλισσα» ήταν στο +4 (83-79). Ωστόσο, μέσα από την άμυνά τους, ένα μεγάλο τρίποντο του Λαρεντζάκη που ξεκίνησε την αντεπίθεση και τον Σλούκα σε ρόλο ηγέτη στο φινάλε, οι Πειραιώτες πήραν το ροζ φύλλο.

Με τους Φαλ, Βεζένκοφ, ΜακΚίσικ, Κάναν και Γουόκαπ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Από νωρίς είχε υψηλό ρυθμό η αναμέτρηση, με τη Ρεάλ να προηγείται 5-0. Η «βασίλισσα» είχε σταθερά το προβάδισμά της, αλλά χάρη στον Φαλ που ανανέωνε επιθέσεις και τους Γουόκαπ και Βεζένκοφ οι «ερυθρόλευκοι» ήταν κοντά (15-11), μέχρι το 5’. Εκεί, οι Πειραιώτες έβγαλαν απανωτές άμυνες και με καλάθια στο ανοικτό γήπεδο έκαναν επιμέρους σκορ 1-9 για το +4 (16-20), στο 7’. Ωστόσο, στο τελευταίο τρίλεπτο τα λάθη, η αστοχία, αλλά και οι Γιαμπουσέλι και Μούσα «πλήγωσαν» τον Ολυμπιακό και έτσι οι Μαδριλένοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο μπροστά (21-20).

Οι δύο ομάδες ήταν μαζί (24-24) στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκάλεπτου. Στη συνέχεια, η Ρεάλ τιμώρησε τα λάθη του Ολυμπιακού και με τους Μούσα και Κοζέρ ξέφυγε στο +5 (29-24), με τους «ερυθρόλευκους» να απαντούν με άμυνες και σερί 5-0 του Πίτερς για την ισοφάριση (29-29), στο 15’. Ωστόσο, οι παίκτες του Μπαρτζώκα έκαναν νέα λάθη, ενώ από την άλλη ο Κορνελί με τα απανωτά τρίποντά του ώθησε τη «βασίλισσα» να ξεφύγει στο +8 (37-29), στο 17’. Με την επιστροφή των Βεζένκοφ, Γουόκαπ και Φαλ στο παρκέ οι Πειραιώτες αφενός βρήκαν λύσεις στην άμυνα και αφετέρου στην επίθεση και έτσι «ψαλίδισαν» τη διαφορά στον πόντο (38-37) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ρεάλ Μαδρίτης-Ολυμπιακός 87-89

Με μπροστάρη τον ΜακΚίσικ ο Ολυμπιακός προσπέρασε (41-42) στην αρχή του δεύτερου μέρους. Στη συνέχεια, λάθη και κακές επιλογές στην επίθεση από τους παίκτες του Μπαρτζώκα έδωσαν την ευκαιρία στη Ρεάλ να ξεφύγει με τον Ταβάρες στο +4 (49-45), αλλά τον Βεζένκοφ να το μαζεύει (49-49), στο 25’. Με ένα μίνι ξέσπασμα του Μούσα οι γηπεδούχοι πήγαν ξανά στο +5 (57-52), με τους Κάναν και ΜακΚίσικ να απαντούν με 7-0 για το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα (57-59), στο 28’. Στον εναπομείναντα χρόνο, οι Πειραιώτες απορρόφησαν την πίεση των γηπεδούχων και με το buzzer beater του Σλούκα έκλεισαν την τρίτη περίοδο προηγούμενοι (62-63).

Με ένα σερί 6-0 και με πρωταγωνιστή τον Γιουλ μπήκε η Ρεάλ στην τέταρτη περίοδο για το +5 (68-63), με τον Μπολομπόι να μειώνει στον πόντο (68-67), στο 32’. Στη συνέχεια, η «βασίλισσα» βρήκε απανωτά τρίποντα (76-70), με τον Λαρεντζάκη όμως να κρατά κοντά τον Ολυμπιακό (76-73), μέχρι το 35’. Με τα επιθετικά τους ριμπάουντ, οι γηπεδούχοι διατηρούσαν το προβάδισμά τους (83-79), μέχρι το 36’.

Εκεί, οι Πειραιώτες έβγαλαν απανωτές άμυνες και με τα μεγάλα σουτ των Λαρεντζάκη και Σλούκα έκαναν σερί 6-0 για το +2 (83-85), στο 39’. Με 2/2 βολές του Γιουλ η Ρεάλ ισοφάρισε (85-85) με τον Σλούκα να κάνει το ίδιο για το 85-87, στα 32,7’’. Στην επόμενη επίθεση, ο Γιουλ ισοφάρισε εκ νέου, αλλά ο Σλούκας με ένα τρομερά έξυπνο καλάθι έδωσε το προβάδισμα (87-89), στα 3’’ πριν τη λήξη. Ο Ταβάρες αστόχησε στην τελευταία επίθεση και ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη!

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 38-37, 62-63, 87-89