ΑΕΚ-Τσμόκι 82-77: Το Larnaca trend φέτος στην Ευρώπη!

Μετά την ποδοσφαιρική, επιτυχία και για την Καλαθοσφαιρική ομάδα

Μία σπουδαίας σημασίας νίκη πέτυχε ο βράδυ της Τετάρτης (21/11) η Πετρολίνα ΑΕΚ η οποία στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Α’ φάσης για τους ομίλους του FIBA Europe Cup, επικράτησε της Tsmoki Minsk στο «Κίτιον» με 82-77, μία νίκη που της εξασφαλίζει την πρόκριση στην συνέχεια του θεσμού. Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό, με τις δύο ομάδες να παραμένουν πολύ κοντά στο σκορ σε όλη την διάρκεια του. Η ΑΕΚ αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο, ήταν ανώτερη στο παρκέ στην συνέχεια καταφέρνοντας να ανατρέψει το σκορ και να πάρει την μεγάλη αυτή νίκη, που της δίνει την ευκαιρία να συνεχίσει το ευρωπαϊκό της ταξίδι. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Κάιλ Βινάλες με 30 πόντους (2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Η Πετρολίνα ΑΕΚ μπήκε πιο καλά στην αναμέτρηση και κατάφερε με την λήξη της πρώτης περιόδου να προηγείται με 20-14. Στην συνέχεια η Tsmoki Minsk κατάφερε και ισορρόπησε το παιχνίδι και μέχρι το ημίχρονο μείωσε σε 39-36.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν καλό ρυθμό στην τρίτη περίοδο, καταφέρνοντας μέχρι το 29:30 να είναι μπροστά στο σκορ με 62-54, προτού ο Βινάλες με μπάζερ μπίτερ τρίποντο μειώσει σε 62-57. H ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά στην τέταρτη περίοδο και κατάφερε στο 32:30 να ισοφαρίζει σε 67-67, ενώ στο επόμενο τρίλεπτο ακολούθησαν έξι πόντοι για την κυπριακή ομάδα (από δύο Παντελή-Βινάλες, από ένα οι Πέτροβιτς-Άντερσον) με την ΑΕΚ να προηγείται με 73-67. Στο 38’ το σκορ ήταν στο 75-70 για τους Λαρνακείς. Με την ολοκλήρωση της αναμέτρησης η Πετρολίνα ΑΕΚ πήρε την νίκη με 82-77.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-14, 39-36, 62-57, 82-77