Την έπνιξε... και ανεβαίνει επικίνδυνα!

Αφήνει πίσω τη Σαλαμίνα και πάει να πιάσει τους από πάνω στη βαθμολογια

Ένα μαγικό τρίλεπτο από το 41' μέχρι το 44' ήταν αρκετό. Το κερασάκι ήρθε στο τελευταίο λεπτό από τον Περέιρα...

Α’ ημίχρονο:

Ο Απόλλωνας μπήκε δυνατά στο ματς και μόλις στο πρώτο λεπτό ο Γκακπέ σε μια δουλεμένη φάση από το ύψος της περιοχής σούταρε όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι. Στο 3ο λεπτό η Νέα Σαλαμίνα απείλησε με τον Κίνσλεϊ ωστόσο ο Μολ μπλόκαρε την μπάλα.

Ένα πρώτο δεκάλεπτο κυρίως αναγνωριστικό με τις δύο ομάδες να μαρκάρουν δυνατά η μία την άλλη.

Στο 15’ ο Παπουλής από ευνοική θέση έπιασε το πλασέ η μπάλα όμως έξω. Η Νέα Σαλαμίνα τα επόμενα λεπτά έχασε δύο καλές φάσεις με τον Κίνγσλεϊ σε αντεπιθέσεις και έδειξε ότι μπορεί να απειλήσει.

Στο 24’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Πέδρο ο Γιούστε σημάδεψε το δοκάρι μετά από όμορφη κεφαλιά.

Στο 32’ ο Ζελάγια σκόραρε μετά από σέντρα του Πέδρο, κάνοντας το 1-0. Τα επόμενα λεπτά ο Απόλλωνας είχε την κατοχή με την Νέα Σαλαμίνα να μην μπορεί να αντιδράσει και στο 41’ ο Γκακπέ με σουτ εκτός περιοχής έκανε το 2-0. Ενώ τρία λεπτά αργότερα ήρθε και το δεύτερο γκολ του ιδίου με σουτ εκτός περιοχής κάνοντας το 3-0 και βάζοντας γερές βάσεις για επικράτηση στο ματς.

Το τελευταίο εικοσάλεπτο ήταν όλο Απόλλων…

Β’ ημίχρονο:

Φαινόταν από τα πρώτα λεπτά ότι ο Απόλλωνας ήθελε να κρατήσει δυνάμεις εν όψει και της συνέχειας.

Στο 53’ ένα σουτ του Πίττα, με την μπάλα να κοντράρει σε αμυντικό. Στο 60’ ένα σουτ του Περέιρα μετά από μπαλιά του Πέδρο θα καταλήξει στα χέρια του Κίσσα.

Στο 67’ ο Κίνγκσλεϊ έκανε το 3-1 από την άσπρη βούλα.

Στο 78’ ο Σάλαϊ έπιασε το σουτ εκτός περιοχής με την μπάλα να καταλήγει πάνω από τα δοκάρια. Ενώ στο 85’ ένα σουτ του Σαρδινέρο βρήκε έτοιμο τον Κίσσα.

Στο 92’ ο Περέιρα έβαλε το κερασάκι στην τούρτα κάνοντας το 4-1 με πολύ όμορφο σουτ.

Διακριθέντες: Ο Γκακπέ σκόραρε δύο γκολ σε κρίσιμο χρονικό σημείο και ήταν παρών σχεδόν σε κάθε φάση.

Απογοήτευσαν: Γενικότερα η Νέα Σαλαμίνα ήταν πολύ πίσω απ’ αυτά που μας συνήθισε. Μόνο ο Ρομάν είχε θετική παρουσία.

Διαιτησία: Κυριάκος Χριστοδούλου

Ενδεκάδες

Απόλλων: Μολ, Σακέτι, Πίττας, Ζελάγια, Φακούντο, Πέδρο, Χάμπος, Παπουλής, Σάλαϊ, Γιούστε, Γκακμπέ.

Νέα Σαλαμίνα: Κίσσας, Νουρ, Σίμπσον, Κινγκλεϊ, Ρομάν, Κωστή, Λαμπότ, Τσαμπούρης, Χριστοφόρου, Κορέια, Ελουντού.

Σκόρερς: Ζελάγια 31', Γκακπέ 41'- 44' / Κίνγκσλει 67'

Κίτρινες Κάρτες:  Σαλάι / Νουρ