Ήττα στη Σλοβενία και... μαρτύριο τέλος

Η Εθνική μας έχασε και στη Σλοβενία, στον αγώνα που ολοκλήρωσε την προκριματική φάση του Μουντιάλ

Η Εθνική Κύπρου τελείωσε τις υποχρεώσεις της για τα προκριματικά του Μουντιάλ, δυστυχώς όμως δεν έκλεισαν με τον καλύτερο τρόπο, αφού ηττήθηκε με 2-1 και από τη Σλοβενία στον εκτός έδρας αγώνα. Δεν εμφανίστηκαν όπως έπρεπε για ακόμα ένα παιχνίδι και πήραμε στη τελική ότι μας άξιζε.

Α' Μέρος

Ισόπαλο 0-0 έληξε το πρώτο ημίχρονο στο Στάδιο Στόζιτσε με την ομάδα μας να μην βρίσκει τη κατάλληλη ευκαιρία για να απειλήσει τους Σλοβένους.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και βρήκαν τις περισσότερες ευκαιρίες αλλά ευτυχώς για το Εθνικό μας συγκρότημα καμία δεν είχε κατάληξη στα δίχτυα του Μιχαήλ. Ο Βέμπριτς απείλησε δις την εστία του Μιχαήλ στο 16ο λεπτό , αφού μετά από εκτέλεσε κόρνερ πήρε τη κεφαλιά και σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια επιχείρησε το δυνατό σου αλλά ο Μιχαήλ δύσκολα με τα ακροδάχτυλα έδιωξε σε κόρνερ. Ένα γκολ σημειώθηκε στο 24’ για τη Σλοβενία αλλά ακυρώθηκε μετά από υπόδειξη οφ-σαιντ. Προς το τέλος του ημιχρόνου ο Τσέλαρ βρέθηκε απέναντι από τον Μιχαήλ, επιχείρησε το σουτ αλλά ο Κύπριος κίπερ μάζεψε σωστά. Οι διεθνής μας δεν δημιούργησαν καμία αξιόλογη φάση στο πρώτο ημίχρονο.

Β' Μέρος

Ένα γκολ στη αρχή του ημιχρόνου και ένα στο τέλος σημείωσε η ομάδα της Σλοβενίας. Με το καλημέρα οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο σκορ και στο 48’ ο Σάγιτς έκανε το 1-0. Ο Στογιάνοβιτς ευνοήθηκε από τις κόντρες, ο Αντρέου απομάκρυνε λανθασμένα με κατάληξη τα πόδια του Σάγιτς που με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 84’ ο Τσέρι έκανε το 2-0 αφού η άμυνα μας αδράνησε και ανενόχλητος απέναντι από τον Μιχαήλ με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα

Καλύτερη φάση για την Εθνική μας ομάδα ήταν το γκολ που σημειώθηκε στο 89’ με τον Ανδρόνικο Κακουλλή. Ο 20χρονος επιθετικός με ένα υπέροχο κεραυνό με το αριστερό έστειλε τη μπάλα στη πάνω αριστερή γωνία του Όμπλακ και μείωσε σε 2-1.

Για ακόμα ένα παιχνίδι δεν φανήκαμε αντάξιοι των περιστάσεων και πήραμε ότι αξίζαμε. Δύσκολες μέρες ξημερώνουν για την Εθνική μας, ας ελπίσουμε πως θα έρθουν καλύτερες στιγμές.

Εντεκάδες

Σλοβενία: Όμπλακ, Στογιάνοβιτς, Μπιγιόλ, Μεβίγια, Κάρνιτσνικ, Τσέριν, Κούρτιτς, Ίλιτσιτς, Βέρμπιτς (31' Λόβριτς), Ζακ (84' Στούλατς), Σποράρ

Κύπρος: Μιχαήλ, Ανδρέου, Λαΐφης, Αντωνιάδης, Δημητρίου, Αρτυματάς, Κάστανος, Αβραάμ (90' Σπόλιαριτς), Τζιωνής (74' Εφραίμ), Σωτηρίου, Παπουλλής (81' Κακουλλής)

Σκόρερ: 48' Σάγιτς, 84' Τσέριν / 89' Κακουλλής

Κίτρινες: 31' Κούρτιτς, 45+3' Στογιάνοβιτς / 36' Αντρέου, 40' Αρτυματάς, 84' Κάστανος