«Απόλυτη» με Ντιακιτέ στο 89’… η Νέα Σαλαμίνα!

Το δύο στα δύο πέτυχαν οι «ερυθρόλευκοι» που επικράτησαν εντός έδρας του Ακρίτα με 2-1

Σπουδαία νίκη για την Νέα Σαλαμίνα που επικράτησε με 2-1 του Ακρίτα και διατήρησε το απόλυτο στο πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και παρά την ισοφάριση που δέχτηκαν λίγα λεπτά πριν το τέλος, βρήκαν το ψυχικό σθένος και πήραν την νίκη. Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Μιγκελίτο 25’, Βαράντα 84’ και Ντιακιτέ 89’.

Καλύτερα ξεκίνησε την αναμέτρηση η Σαλαμίνα που πήρε από νωρίς τον έλεγχο της μπάλας.

Η πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα ήρθε για το συγκρότημα του Σάββα Πουρσαϊτίδη στο 8’, με τον Οφόρι να κάνει την παράλληλη σέντρα μέσα στη περιοχή και τον Τολεμές να μην μπορεί να δώσει στη μπάλα πορεία προς τα δίκτυα.

Επτά λεπτά μετά ο Ακρίτας απάντησε με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αμπουραχίμι που κατέληξε στην αγκαλιά του Μελισά.

Στο 25’ οι γηπεδούχοι μετουσίωσαν την υπεροχή τους σε γκολ με τον Τιάγκο να εκμεταλλεύεται το λάθος στον άξονα, να μπαίνει μέσα στη περιοχή και να κάνει την πάσα στον αμαρκάριστο Μιγκελίτο ο οποίος άνοιξε το σκορ.

Στο 36ο λεπτό η ομάδα της Χλώρακας έχασε την καλύτερη της φάση στο Α’ μέρος με το μακρινό σουτ του Άμπραχαμ να καταλήγει λίγο πάνω από την εστία του Μελισά.

Τρία λεπτά μετά η ομάδα του Πουρσαϊτίδη λίγο έλειψε να διπλασιάσει το προβάδισμα της, με τον Τολεμές να βρίσκει τον Μιγκελίτο που ήταν στο δεύτερο δοκάρι και τον τελευταίο να κάνει το σουτ στη κίνηση, χωρίς όμως να βρίσκει στόχο.

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με την Σαλαμίνα να βρίσκεται μπροστά στο σκορ.

Με στόχο να φέρει στα ίσα το παιχνίδι ξεκίνησε την επανάληψη ο Ακρίτας ο οποίος έχασε καλή φάση στο 53’, με τον Καραγιάννη να κάνει την σέντρα από τα αριστερά και τον Ραμίρες να παίρνει την κεφαλιά και να στέλνει την μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια του Μελισά.

Τρία λεπτά μετά οι γηπεδούχοι απάντησαν με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φράγκου να περνάει δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Περντρέου.

Στο 58’ η ομάδα της Χλώρακας έχασε την μεγαλύτερη της φάση στον αγώνα με πρωταγωνιστή τον Αραούχο ο οποίος έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής αναγκάζοντας τον πορτιέρο της Σαλαμίνας να αποκρούσει με υπερένταση.

Ο ξέφρενος ρυθμός του παιχνιδιού συνεχίστηκε με την Σαλαμίνα να απειλεί εκ νέου με το μακρινό σουτ του Οφόρι το οποίο εξουδετέρωσε ο Περντρέου.

Η αναμέτρηση συνεχίστηκε με τον Ακρίτα να ισορροπά το παιχνίδι και να βρίσκει την ισοφάριση στο 84ο λεπτό, με τον Βαράντα να μπαίνει μέσα στη περιοχή και να πλασάρει τον ανήμπορο να αντιδράσει Μελισά.

Η Σαλαμίνα όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη αφού πέντε λεπτά μετά ο Ντιακιτέ πήρε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ και έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας του Ακρίτα.

Έτσι οι «ερυθρόλευκοι» πήραν ένα σπουδαίο τρίποντο και έκαναν το δύο στα δύο στο φετινό πρωτάθλημα.

Νέα Σαλαμίνα (Πουρσαϊτίδης): Μελισσάς, Σεργίου, Μιγκελίτο (78' Κλίμοβιτς), Μάντζεκ, Σταλόνε (59' Κουμουρής), Φράγκος (59' Καρλίτος), Τολεμές (65' Ντορεγκάρεϊ), Καλογήρου, Οφόρι, Τιάγκο (78' Φελίπε), Ντιακιτέ.

Ακρίτας Χλώρακας (Μπαντία): Περντρέου, Κονέ (66' Καρπίνια), Μπεσάρτ, Άμπραχαμ, Αμπντουσαλάμοφ (46' Βαράντα), Εράσο (27' Αραούχο), Δημοσθένους (46' Ραμίρες), Μπερνάρντι, Σέχιτς, Σαραβάνια, Καραγιάννης (80' Φοριέλ).

Σκόρερ: 26' Μιγκελίτο, 89' Ντιακιτέ / 84' Βαράντα

Κίτρινες: 56' Σεργίου / 5' Εράσο, 50' Κονέ, 74' Αραούχο

Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας