Ένα σου, ένα μου… και μοιρασιά!

Δεν έβγαλε νικητή το ντέρμπι στην Πάφο, με τον Ζάιρο να απαντά στην γκολάρα του Σόκε

Συμβιβασμός στο «Στέλιος Κυριακίδης» με την Πάφο και τον Άρη να μένουν στο 1-1. Αμφότερες οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο, αλλά καμία δεν κατάφερε να πάρει το πολύτιμο τρίποντο. Τα γκολ της αναμέτρησης πετύχαν οι Σόκε 35’ και Ζάιρο 69’.

Με αργό ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι στο «Στέλιος Κυριακίδης» με την Πάφο να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και τον Άρη να περιμένεις το δικό του μισό.

Στο 12ο λεπτό οι «γαλάζιοι» έχασαν μεγάλη ευκαιρία να πάρουν νωρίς προβάδισμα. Ο Τάνκοβιτς έκανε την παράλληλη σέντρα από τα αριστερά με αποδέχτη τον Μπρούνο, ο οποιος έκανε σε πρώτο χρόνο το σουτ με τον Βανά να απογειώνεται και να λέει «όχι».

Τρία λεπτά μετά η ομάδα της Λεμεσού «απάντησε» με το διαγώνιο σουτ του Κακόριν από τα αριστερά της περιοχής να περνάει δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Ίβουσιτς.

Στο 19’ η Παφιακή ομάδα «ζευγάρωσε» τις ευκαιρίες της με τον Ζάιρο να μπαίνει στη περιοχή, να κάνει το πλασέ το οποίο όμως ήταν άστοχο και πέρασε λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι.

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» έχασε και αυτή με τη σειρά της καλή φάση στο 32’, με το σουτ του Στρούσκι από τα δεξιά να περνάει μόλις έξω.

Στο 35ο λεπτό η Λεμεσιανή ομάδα βρήκε αυτό που έψαχνε με τον Σόκε! Ο μέσος του Άρη με μια «βολίδα» από τα 25 μέτρα έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία του ανήμπορου να αντιδράσει Ίβουσιτς, βάζοντας μπροστά στο σκορ την ομάδα του.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό η ομάδα του Σπιλέφσκι λίγο έλειψε να διπλασιάσει το προβάδισμα της! Ο Μπαμπίκα έκανε το γύρισμα από τα δεξιά με τον Μπένγκτσον να βγαίνει φάτσα με τον Ίβουσιτς και να στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με τους φιλοξενούμενους να έχουν το προβάδισμα.

Με στόχο να φέρει στα ίσα το ματς, ξεκίνησε την επανάληψη η Πάφος που βγήκε μπροστά και πίεσε τον Άρη.

Οι «γαλάζιοι» έχασαν την πρώτη τους καλή ευκαιρία στο Β’ μέρος στο 50’, με τον Ζάιρο να κάνει το δυνατό σουτ από τα δεξιά της περιοχής και τον Βανά να αποκρούει εξαιρετικά σε κόρνερ.

Δέκα λεπτά μετά η Παφιακή ομάδα απείλησε εκ νέου χάνοντας τεράστια φάση για την ισοφάριση! Από μακρινό πλάγιο ο Ζάιρο επιχείρησε σε πρώτο χρόνο το σουτ με τον Βανά και πάλι να αποκρούει εκπληκτικά.

Ο Βραζιλιάνος έχασε ακόμη μια απίστευτη φάση στο 67’, με τον Ικόκο να του δίνει πασά πάρε βάλε σε κενή εστία και τον φορ της Πάφου να στέλνει την μπάλα έξω!

Ο Ζάιρο έλυσε όμως τον γόρδιο δεσμό ισοφαρίζοντας για την ομάδα του στο 69’! Ο Τάνκοβιτς έσπασε την μπάλα δεξιά στον Βραζιλιάνο ο οποιος έφυγε στην πλάτη της άμυνας, βρέθηκε απέναντι από τον Βανά και έγραψε το 1-1!

Στη συνεχεία η ομάδα του Μπεργκ έβαλε πίεση στην Λεμεσιανή ομάδα και έχασε τεράστια ευκαιρία για να φέρει «τούμπα» το ματς στο 87’, με τον Βαλακάρι να κάνει το γύρισμα στον Ζάιρο και τον Βραζιλιάνο να στέλνει την μπάλα στην εξωτερική μεριά των δικτυών του Βανά.

Έτσι οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από ένα βαθμό κάτι που αφήνει ικανοποιημένους την ΑΕΚ και το ΑΠΟΕΛ σε περίπτωση που κερδίσουν τα παιχνίδια τους.

Πάφος FC (Μπεργκ): Ίβουσιτς, Κβίντα, Κανε, Ζάιρο, Ικόκο, Ζουνίνιο, Τάνκοβιτς (90+5' Χότσκο), Ναμ (58' Βαλακάρι), Μπρούνο (84' Αμπουραχίμι), Μπάιριτς, Πελάζιο (84' Ντράγκομιρ).

Άρης (Σπιλέφσκι): Βανά, Πηλέας, Μποακί, Μπένγκτσον (68' Μπράουν), Γιαγκό, Μαγιαμπέλα (65' Στεπίνσκι), Στρούσκι, Μπρόρσον (73' Καζού), Σόκε, Μπαμπίκα, Κακόριν.

Σκόρερ: 69' Ζάιρο / 35' Σόκε

Κίτρινες: 34' Τάνκοβιτς / 28' Μπένγκτσον, 38' Στρούσκι, 45' Σόκε

Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης

VAR:Ferreira De Campos