Miami Open: Ήττα και αποκλεισμός για τον Τσιτσιπά

Παρουσιάστηκε κατώτερος των προσδοκιών κόντρα στον Χουρκάτζ ο Ελλαδίτης

Παρότι προηγήθηκε, ο Στέφανος Τσιτσιπάς ηττήθηκε με 2-1 (2-6, 6-3, 6-4) από τον Πολωνό Χούμπερτ Χούρκατς και αποκλείστηκε στην προημιτελική φάση του Miami Open.

Ο Έλληνας τενίστας... ρίχνει 32 θέσεις στον αντίπαλό του και αυτό φάνηκε στην αρχή, με τον Τσιτσιπά να προηγείται με 2-0 και 3-1 στο πρώτο σετ προτού ο Πολωνός μειώσει σε 3-2 και εν συνεχεία... χαθεί. Το 6-2 ήρθε φυσιολογικά, με το Νο5 της παγκόσμιας κατάταξης να παίρνει το προβάδισμα για τη νίκη.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο, με τον Τσιτσιπά να προηγείται με 2-0 αλλά στην συνέχεια να βλέπει τον Χούγκατς να κάνει μία εντυπωσιακή ανατροπή με τρεις αναπάντητους πόντους. Έτσι, πήρε το προβάδισμα για πρώτη φορά στην αναμέτρηση, με τον Έλληνα αθλητή να συνέρχεται και να ισοφαρίζει σε 3-3. Ωστόσο ακολούθως υπέπεσε σε αρκετά λάθη με αποτέλεσμα να ηττηθεί με 6-3 και να δει τον αντίπαλό του να ισοφαρίζει σε 1-1 σετ.

Το ματς κρίθηκε έτσι σε τρίτο σετ. Παρά το καλό ξεκίνημα, ο Τσιτσιπάς βρέθηκε να χάνει με 4-2 και βρέθηκε κοντά στην ήττα, την οποία τελικά δεν απέφυγε, με το 6-4 να δίνει τη νίκη και την πρόκριση στον Χούγκατς. Στα ημιτελικά, θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Κόρντα-Ρούμπλεφ.