Ρεάλ-Ατλέτικο 1-1: Η Ατλέτικο «πάγωσε» τη Ρεάλ και… φωτιά στην Ισπανία

Με γκολ του Γκριεζμάν στο 85' πήρε ισοπαλία που δίνει την ευκαιρία στη Μπαρσελόνα να προσπεράσει

«Φωτιά» στην Primera Division έβαλε η Ατλέτικο Μαδρίτης!

Οι «ροχιμπλάνκος» πήραν βαθμό (1-1) στο «Μπερναμπέου» με τέρμα του Γκριεζμάν στο 85ο λεπτό κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης και η Μπαρτσελόνα με νίκη κόντρα στην έδρα της Μάλαγα θα πιάσει την ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν (που χρωστάει το εκτός έδρας παιχνίδι με τη Θέλτα) στην κορυφή του πρωταθλήματος. Το σκορ είχε ανοίξει ο Πέπε στο 52ο λεπτό και οι γηπεδούχοι κρατούσαν στα χέρια τους τη νίκη και ένα πολύ σημαντικό τρίποντο στα χέρια τους για αρκετή ώρα.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης μπήκε πολύ μυαλωμένα και ψυχωμένα στο ματς και με τα πολλά τρεξίματα που είχε (όπως συνηθίζει άλλωστε) στο ξεκίνημα, βραχυκύκλωσε τη Ρεάλ που δυσκολευόταν να φτιάξει ευκαιρίες. Μάλιστα, λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ στο 5’ με κεφαλιά του Σαούλ Νίγκεθ ύστερα από στημένη φάση που εκτέλεσε ο Κόκε. Μετά τα μέσα του πρώτου μέρους, η Ρεάλ ισορρόπησε την κατάσταση αρχικά και στη συνέχεια ανέβασε στροφές, αγγίζοντας το 1-0, αλλά με τρομερή απόκρουση του Σάβιτς πάνω στη γραμμή με το κεφάλι στο 31’ ο Ρονάλντο δεν μπόρεσε να ανοίξει το σκορ και ενώ έπιασε πολύ δυνατό σουτ.

Οι ευκαιρίες που είχαν οι γηπεδούχοι και γενικότερα το πρώτος μέρος, δεν ήταν πολλές, αλλά ήταν καλές. Όμως, πέραν του Σάβιτς, σε ετοιμότητα βρέθηκε και ο Όμπλακ όταν χρειάστηκε. Όπως σε μια προσπάθεια του Κριστιάνο στα μέσα του ημιχρόνου και σε ένα σουτ του Μπενζεμά. Ο Γκριεζμάν «χτύπησε» προς το τέλος του δεύτερου μέρους και παραλίγο το ίδιο να κάνει και στο πρώτος, αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κέιλορ Νάβας.

Η Ρεάλ Μαδρίτης είχε πιο καλό ξεκίνημα στο δεύτερο μέρος, καλύτερο ρυθμό και προσπάθησε να επιβάλλει από την αρχή τους δικούς της… νόμους στο ματς. Ευτύχησε να σκοράρει σχετικά γρήγορα, με τον Πέπε να γίνεται… Ράμος στο 52’ με κεφαλιά και έβαλε βάσεις για μια πολύ σημαντική νίκη.

Αφού κατάφερε να απορροφήσει τους κραδασμούς μετά το τέρμα των γηπεδούχων, η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε, άρχισε σταδιακά να παίρνει τα πάνω της και λίγο έλειψε στο 60’ να ισοφαρίσει με τον Τόρες, που τα θαλάσσωσε, βγαίνοντας φάτσα με τον πορτιέρο της Ρεάλ. Όμως, ο Γκριεζμάν έδειξε μεγαλύτερη ψυχραιμία στο 85’ και εκμεταλλευόμενος την μπαλιά του Κορέα που τρύπησε στη μέση την άμυνα της «βασίλισσας» και εκτέλεσε τον Νάβας.

Ρεάλ Μαδρίτης (Ζινεντίν Ζιντάν): Κέιλορ Νάβας, Σέρχιο Ράμος, Πέπε (66' Νάτσο), Μαρσέλο, Καρβαχάλ, Καζεμίρο, Κρόος (76' Ισκο), Μόντριτς, Μπέιλ (81' Λούκας Βάθκεθ), Κριστιάνο Ρονάλντο, Μπενζεμά

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγο Σιμεόνε): Ομπλάκ, Γκοδίν, Σάβιτς, Φιλίπε Λουίς, Χουανφράν, Γκάμπι, Σαούλ (62' Κορέα), Κόκε, Καράσκο (87' Χιμένες), Γκριεζμάν, Τόρες (78' Τόμας).