Ατλετικό - Άρσεναλ 1-0: Ο Κόστα σφράγισε το «αντίο» του «Κανονιέρη» Βενγκέρ απ’ την Ευρώπη!

Στον τελικό η Ατλέτικο Μαδρίτης

Με μια μεστή εμφάνιση η Ατλέτικο νίκησε με 1-0 την Άρσεναλ και θα βρεθεί στον τελικό του Europa League. Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε πάλεψε και κατάφερε να κερδίσει με ένα τέρμα του Ντιέγκο Κόστα στο 45+2. Αυτό ήταν και το τελευταίο παιχνίδι του Βενγκέρ όντας στον πάγκο της Άρσεναλ σε Ευρωπαϊκές διοργανώσεις μετά από 22 χρόνια.

Δυνατά μπήκε η Ατλέτικο στο παιχνίδι, μιας και ήθελε να βρει το τέρμα και να βάλει βάσεις πρόκρισης. Μόλις στο 7’ ο Ντιέγκο Κόστα πέρασε από δυο ποδοσφαιριστές, πάτησε περιοχή, έκανε το πλασέ με τη μπάλα να φεύγει πάνω απ’ την εστία του Οσπίνα. Στο επόμενο λεπτό ο Κοσιενλί τραυματίστηκε μόνος στον αχίλλειο τένοντα και πέρασε με δάκρυα εκτός γηπέδου. Ο ρυθμός μετά τον τραυματισμό έπεσε και ως αποτέλεσμα οι φάσεις ήταν ελάχιστες. Στο 24’ η Ατλέτικο έφυγε στην αντεπίθεση, με τον Κόκε να στέλνει μια μπαλιά στην περιοχή, τον Κόστα να κάνει το σουτ, όμως η μπάλα να σταματά στον Τσιάμπερς. Η απάντηση της Άρσεναλ ήρθε τρία λεπτά αργότερα, όταν ο Λακαζέτ πάτησε περιοχή, όμως άνοιξε το κοντρόλ με αποτέλεσμα να χάσει μια εξαιρετική ευκαιρία. Στο 37’ ο Κόκε απείλησε με δυνατό σουτ απ’ το ύψος της περιοχής και τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Γκριεζμάν έχασε μεγάλη ευκαιρία με σουτ απ’ την μικρή περιοχή. Και αφού προειδοποίησε η Ατλέτικο στο 45’ ο Γκριεζμάν σέρβιρε τον Κόστα ο οποίος με ωραίο πλασέ άνοιξε το σκορ για το 1-0.

Με το καλημέρα στο δεύτερο μέρος η Ατλέτικο έχασε πολύ καλή στιγμή, όταν ο Κόστα έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα έφθασε στα χέρια του Οσπίνα. Στο 53’ όμως ο Ράμσι έκανε το πλασέ από ευνοϊκή θέση χωρίς να βρει στόχο. Τρία λεπτά αργότερα ο Κόστα πέρασε απ’ τον Μουστάφι, ήταν έτοιμος για το πλασέ όμως ο Τσιάμπερς έβαλε τη κόντρα. Στο 60’ ο Γκριεζμάν εκτέλεσε ένα φάουλ απευθείας με τη μπάλα να φεύγει μόλις έξω. Στο 63’ ο Τσάκα δοκίμασε το πόδι του από το ύψος της περιοχής με τον Όμπλακ να κάνει εντυπωσιακή απόκρουση. Έπειτα από οχτώ λεπτά ο Μκιταριάν, έκανε ένα εξαιρετικό σουτ απ’ το ύψος της περιοχής, με τη μπάλα να φεύγει εκατοστά πάνω απ’ το δοκάρι του Όμπλακ. Στο 80’ ο Κόστα έκανε το δυνατό σουτ με τον Οσπίνα να σώζει, ενώ οχτώ λεπτά αργότερα ο Τόρες πυροβόλησε από εξαιρετική θέση, με τον Οσπίνα και πάλι να λέει όχι. Η απάντηση της Άρσεναλ ήρθε στο 91’ μ’ ένα σουτ του Μπεγερίν που δεν βρήκε στόχο. Οι Άγγλοι έψαχναν το τέρμα της ισοφάρισης, και πίεζαν πολύ ψηλά. Όμως αυτό δεν είχε απήχηση με την Ατλέτικο να κρατά μέχρι το φινάλε και να πανηγυρίζει την πρόκριση στον τελικό

Ατλέτικο Μαδρίτης (Σιμεόνε): Όμπλακ, Γκοντίν, Χιμένεθ, Τόμας (15' Σάβιτς), Λούκας, Γκάμπι, Σαούλ, Κόκε, Βιτόλο (74' Κορέα), Γκριζμάν, Ντέγκο Κόστα (83' Τόρες)

Άρσεναλ (Βενγκέρ): Οσπίνα, Μουστάφι, Κοσιελνί (11' Τσιάμπερς), Μπεγιερίν, Μονρεάλ, Τσάκα, Ράμσεϊ, Γουίλσιρ (67' Μκιταριάν), Οζίλ, Γουέλμπεκ, Λακαζέτ

Σκόρερς: Κόστα / -

Κίτρινες Κάρτες: Κόστα/ Γουίλσαϊαρ, Μουστάφι

Κόκκινες Κάρτες: - / -

Γιουρόπα Λιγκ: Τελευταία Ενημέρωση