Εγκλήματα του Βαράν και… τιμωρία για τη Ρεάλ!

Η Σίτι τα εκμεταλλεύτηκε και κέρδισε τη Ρεάλ με 2-1

Στα προημιτελικά του Champions League  η Σίτι, που κέρδισε με 2-1 τη Ρεάλ, σκορ με το οποίο είχε επικρατήσει και στη Μαδρίτη. Μοιραίος ο Ράφαελ Βαράν που φέρει τεράστια ευθύνη και στα δύο γκολ.

Στο 7ο λεπτό ο Ντε Μπρόινε δοκίμασε το πόδι του από μακριά αλλά η μπάλα κόντραρε στον Μιλιτάο και πέρασε κόρνερ, αλλά στο 9’ η Σίτι άνοιξε το σκορ μετά από μυθική γκάφα του Βαράν. Ο Γάλλος κράτησε την μπάλα στην περιοχή του, ο Ζέσους έκλεψε κι έστρωσε στον Στέρλινγκ που από κοντά πλάσαρε για το 1-0.

Στο 11ο το σουτ του Φόντεν κόντραρε σε σώματα και στο 15’ ο Στέρλινγκ έπιασε ξαφνικό σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να βρίσκει στο πάνω μέρος του δοκαριού της Ρεάλ και να περνά έξω. Στο 18ο λεπτό ο Στέρλινγκ έκανε όμορφη ενέργεια αλλά ο Μιλιτάο τον έκοψε την τελευταία στιγμή, ενώ στο 21’ ο Μπενζεμά έκανε φοβερό γύρισμα στο ύψος της περιοχής και σούταρε με τη μία αλλά ο Έντερσον έσωσε.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Αζάρ έκανε το μακρινό σουτ αλλά ο Έντερσον έπεσε και μπλόκαρε, ενώ στο  28’ ο Ροδρίγο έκανε μαγική ενέργεια και σέντρα από δεξιά και ο Μπενζεμά με κεφαλιά έγραψε το 1-1.

Στο 37ο λεπτό, ο Κανσέλο έκανε το σουτ έξω από την περιοχή αλλά ο Κουρτουά έδιωξε δύσκολα και στο 42’ μετά από λάθος στην άμυνα της Ρεάλ, ο Φόντεν γύρισε όμορφα κι έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα έξω και στο 45+1’ ο Ντε Μπρόινε πήγε να σκοράρει με απ' ευθείας κόρνερ αλλά ο Κουρτουά έσωσε.

Στο 47ο λεπτό, ο  Ντε Μπρόινε έβγαλε μαγική κάθετη στον Στέρλινγκ, που έκανε το σουτ από αριστερά αλλά ο Κουρτουά έβγαλε εντυπωσιακά σε κόρνερ και στο 54’ μετά από λάθος του Κασεμίρο η Σίτι έφυγε στην κόντρα κι έκρυψε την μπάλα αλλά ο Κουρτουά πρόλαβε ξανά τον Στέρλινγκ.

Δέκα λεπτά μετά, ο Μπενζεμά έκανε όμορφη κίνηση έφερε την μπάλα στο δεξί αλλά πλάσαρε πάνω στον Έντερσον και στο 66’ ο Ζέσους έκανε όμορφο γύρισμα στην περιοχή και πλάσαρε από κοντά αλλά ο Κουρτουά γλίτωσε τη Ρεάλ σε ακόμη μια φάση.

Και στο 68’ ο Βαράν έκανε νέο έγκλημα. Ο Γάλλος δεν πέτυχε την μπάλα με την πρώτη, με τη δεύτερη ουσιαστικά έβγαλε ασίστ στον Ζέσους που από αριστερά πρόλαβε τον Κουρτουά και πλάσαρε ιδανικά για το 2-1.

Στο 69’ το σουτ του Μόντριτς κόντραρε στον Γκιντογκάν και στο 71’ ο Μπερνάρντο Σίλβα βρέθηκε σε ιδανικό σημείο αλλά καθυστέρησε και πλασάρε στα σώματα.

Στο 73’ ο Γουόκερ έπιασε το σουτ έξω από την περιοχή και ο Κουρτουά έσωσε και πάλι, ενώ στο 86’ το φάουλ του Νταβίντ Σίλβα, πέρασε μόλις έξω.

ΣΙΤΙ: Έντερσον, Γουόκερ, Λαπόρτ (89’ Οταμέντι), Κανσέλο, Φερναντίνιο, Γκιντογκάν, Ρόδρι, Φόντεν (67’ Μπερνάρντο Σίλβα), Ντε Μπρόινε, Στέρλινγκ (81’ Νταβίντ Σίλβα), Ζέσους

ΡΕΑΛ: Κουρτουά, Καρβαχάλ (83’ Λούκας Βάσκεθ), Βαράν, Μιλιτάο, Μεντί, Κασεμίρο, Μόντριτς (83’ Βαλβέρδε), Κρόος, Ροδρίγο (61’ Ασένσιο), Αζάρ (83’ Γιόβιτς), Μπενζεμά.