Εδώ είναι ο παράδεισος κι η κόλαση εδώ!

Χάθηκε μία μεγάλη ευκαιρία για τους ερυθρόλευκους του Πέδρο Μαρτίνς...

Εδώ είναι ο παράδεισος κι η κόλαση εδώ! Στον πρώτο του «τελικό» στην τρέχουσα σεζόν, ο Ολυμπιακός δεν παρουσιάστηκε συνεπής στο ραντεβού του, αφού ενώ προηγήθηκε στο Βελοντρόμ απέναντι στη Μαρσέιγ (5η αγωνιστικοί στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ), οι Μασσαλοί με δύο εκτελέσεις πέναλτι μέσω… VAR και διά ποδός Παγέ, έφεραν τα κάτω – πάνω, πήραν αυτοί την νίκη με 2-1 και έτσι από το ενδεχόμενο ενός χαρμόσυνου γεγονότος, ο Ολυμπιακός βρέθηκε στα... τάρταρα.

Χάθηκε μία μεγάλη ευκαιρία λοιπόν για τους ερυθρόλευκους του Πέδρο Μαρτίνς, αφού αν κέρδιζαν θα σφράγιζαν ήδη πρόκριση στους «32» του Europa League και παράλληλα θα διατηρούσαν τις ελπίδες τους για πρόκριση στην επόμενη φάση της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Να πας φουλ για τη νίκη ώστε να μείνεις (αν δεν νικήσει η Πόρτο) ζωντανός για Champions League ή να λειτουργήσεις πιο μετρημένα για να προστατέψεις το προβάδισμα που έχεις έναντι του αντιπάλου σου; Αυτό ήταν ένα καλό ερώτημα. Πάντως, ο Ολυμπιακός επέλεξε το δεύτερο, δίνοντας χώρο στη Μαρσέιγ που «καιγόταν» για τη νίκη και μοιραία θα έπαιζε πιο επιθετικά, με σκοπό να μην αποχαιρετήσει πρόωρα την Ευρώπη. Οχυρώθηκε πίσω, έχοντας κατά βάση στόχο να χτυπήσει στην κόντρα, γνωρίζοντας ότι σε βάθος χρόνου αναγκαστικά θα έπαιρνε περισσότερα ρίσκα η γαλλική ομάδα, εφόσον δεν είχε πάρει προβάδισμα. Με αυτόν τον τρόπο έγινε ό,τι καλό έκανε στο πρώτο μέρος η ομάδα του Μαρτίνς, που δεν πλήρωσε το γεγονός ότι δεν λειτούργησε πολύ καλά το κέντρο του στο α’ ημίχρονο και κυρίως στα διάστημα που προηγήθηκε πριν το 0-1.

Η πρώτη, πραγματικά, καλή στιγμή του αγώνα άνηκε στους «ερυθρόλευκους» και σημειώθηκε στο 13’. Όταν στην καλή κόντρα που έβγαλαν, ο Φορτούνης σέντραρε από τα δεξιά, αλλά ο Ελ Αραμπί έπιασε… τζούφια κεφαλιά από θέση που συνήθως σκοράρει και έστειλε την μπάλα στην αγκαλιά του Μανταντά. Μπορούσε κι έπρεπε να κάνει κάτι καλύτερο ο Μαροκινός. Οι Πειραιώτες είχαν και δεύτερη καλή φάση προτού γίνει το 0-1 και στο 31’ σπατάλησαν μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Φορτούνης ανέβηκε από τ’ αριστερά, αλλά έκανε άψυχο γύρισμα, με τον Ελ Αραμπί να περιμένει και την αντίπαλη περιοχή να είναι σχεδόν άδεια.

Οι φάσεις που είχε ο Ολυμπιακός ήταν οι καλύτερες στα πρώτα 45 λεπτά. Παρότι δεν έκαναν από τα καλύτερά τους ημίχρονα, δεν λειτούργησαν καλά στο κέντρο σε ό,τι αφορά το κράτημα της μπάλας και το αμυντικό κομμάτι. Η Μαρσέιγ είχε την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων. Οι Πειραιώτες έπιασαν στον ύπνο τη Μαρσέιγ και «χτύπησαν» σε ένα σημείο που δεν μπορούσαν να κρατήσουν καλά την μπάλα. Φορτούνης και Χολέμπας συνεργάστηκαν από τα αριστερά, ο πρώτος έδωσε στον Βρουσάι που μπούκαρε από τα πλάγια, το σκέφτηκε καλά και εν τέλει αποφάσισε να στρώσει στον Καμαρά που με φοβερό σουτ από το ημικύκλιο κάρφωσε την μπάλα στα δίχτυα.

Δυνατά, άλλωστε δεν είχε κι άλλη επιλογή, μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο η Μαρσέιγ που έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 47’, όταν ο Τσάρλετα-Τσαρ έπιασε κεφαλιά από την καρδιά της περιοχής και κέρδισε μόνο ένα κόρνερ. «Κρύο» γκολ πέτυχε, «κρύο» γκολ δέχθηκε ο Ολυμπιακός που πλήρωσε ακόμη ένα άτσαλο μαρκάρισμα του Σισέ, ο οποίος ανέτρεψε τον Τοβέν και ο Παγέ με άψογη εκτέλεση έγραψε το 1-1 στο 55’.

Ωστόσο, το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαφορετική ιστορία. Παρότι οι γηπεδούχοι δεν ήταν πολύ καλύτεροι, ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που ίσως επέτρεψε πολλά περισσότερα από όσα έπρεπε. Μεγάλες ευκαιρίες σε καθαρή ροή παιχνιδιού δεν υπήρχαν, ωστόσο αυτές προέκυψαν μετά από... δίλεπτες διακοπές.

Σε δύο περιπτώσεις στην επανάληψη και ενώ η αρχική απόφαση του διαιτητή ήταν διαφορετική, ο Μανθάνο υπέδειξε δύο πέναλτι μετά από έλεγχο του VAR, αμφότερες για οριακές περιπτώσεις -η μία για φάουλ στο όριο της περιοχής, η άλλη για χέρι στο ίδιο ακριβώς σημείο. Ο Παγέτ εκτέλεσε και τις δύο εύστοχα και κάπως έτσι, η Μαρσέιγ βρέθηκε μάλλον από το πουθενά μπροστά στο σκορ. Στο ίδιο διάστημα βεβαίως και ο ίδιος ο Ολυμπιακός έκανε μια τρύπα στο νερό από τη μέση και μπροστά, με μια φλύαρη κατοχή μπάλας και βιαστικές επιλογές, ειδικά μετά το πρώτο γκολ των Γάλλων.

Σε κάθε περίπτωση, από τη στιγμή που στο φινάλε του αγώνα οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν τη μεγάλη ευκαιρία τους με τον Σισέ, η Μαρσέιγ κράτησε αυτό το 2-1. Ωστόσο και πάλι -με τις δύο ομάδες ισόβαθμες στους 3- ο Ολυμπιακός είναι αυτός που έχει τον πρώτο λόγο για την 3η θέση.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ 5ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Μαρσέιγ - Ολυμπιακός 2-1 (55' πεν. , 75' πεν. Παγέτ / 33' Καμαρά)

Πόρτο - Μάντσεστερ Σίτι 0-0

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Μάντσεστερ Σίτι 13 (10-1)

2. Πόρτο 10 (8-3)

3. Ολυμπιακός 3 (2-8)

4. Μαρσέιγ 3 (2-10)

Κριτήρια ισοβαθμίας: 1. Βαθμοί στα μεταξύ τους παιχνίδια 2. Καλύτερη διαφορά γκολ στα μεταξύ τους παιχνίδια 3.Καλύτερη επίθεση στα μεταξύ τους παιχνίδια 4. Καλύτερη εκτός έδρας επίθεση στα μεταξύ τους παιχνίδια 5.Καλύτερη διαφορά τερμάτων στον όμιλο 6. Καλύτερη επίθεση στον όμιλο 7. Καλύτερη εκτός έδρας επίθεση στον όμιλο 8. Περισσότερες νίκες στον όμιλο 9. Περισσότερες εκτός έδρας νίκες στον όμιλο 10. Πειθαρχικός έλεγχος (κόκκινη κάρτα = 3 πόντοι, κίτρινη κάρτα = 1 πόντος, αποβολή για δύο κίτρινες κάρτες= 3 πόντοι) 11. Κατάταξη UEFA Ranking

Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (9/12, 22:00)