Μάντσεστερ Σίτι-Τότεναμ 4-3: Η ματσάρα του αιώνα!

Ματσάρα με VAR, γκολάρες και την Τότεναμ να παίρνει μια επική πρόκριση!

Μετά από ένα επικό παιχνίδι, η Τότεναμ πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ, παρά την ήττα της με 4-3 από την Μάντσεστερ Σίτι. Ένα ματς που είχε γκολάρες, αμφισβητούμενες φάσεις, με τον Τούρκο διαιτητή Τσακίρ να ακυρώνει γκολ της ομάδας του Γκουαρντιόλα στις καθυστερήσεις μέσω VAR. Πρώτη φορά στην ιστορία της στα ημιτελικά του θεσμού η ομάδα του Ποκετίνο.

Το ματς της χρονιάς στο «Έτιχαντ» και μια αληθινή παράνοια που είχε άλλον νικητή και άλλον κερδισμένο!

Σε ένα παιχνίδι που πήγαινε για τις δύο ομάδες από το ζενίθ, στο ναδίρ και αντίστροφα και που δεν θυμόμαστε να έχουμε δει εδώ και... χρόνια, η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε με 4-3, αλλά χάρη στα εκτός έδρας γκολ η Τότεναμ που έμεινε όρθια, πήρε τεράστια πρόκριση και θα παίξει για πρώτη φορά στην ιστορία της σε ημιτελικό Τσάμπιονς Λιγκ, με τον Άγιαξ να είναι αντίπαλος της.

Στον αδιανόητο αγγλικό εμφύλιο, οι «πολίτες» πέτυχαν γκολ στο 4ο λεπτό έδειξαν να χάνουν τη γη κάτω από τα πόδια τους στα αμέσως επόμενα λεπτά τους εκτέλεσε ο Σον, αλλά γύρισαν και πάλι τη μοίρα τους, έφτασαν να προηγούνται με 4-2 και να είναι με το 1,5 πόδι στην επόμενη φάση.

Από μηχανής θεός ο Γιορέντε στο 74’ ήταν αυτός που τιμώρησε την ομάδα του Πεπ και με το τελικό 4-3 χάρισε απίστευτη πρόκριση στην ομάδα του που δίνει ραντεβού με την ιστορία της.

Ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ με την χρήση του VAR γκολ του Στέρλινγκ στις καθυστερήσεις. Για ακόμα μια χρονιά δεν τα κατάφερε η ομάδα του Γκουαρδιόλα να διεκδικήσει πρόκριση στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ.

Το ξεκίνημα του παιχνιδιού μόνο με μία λέξη μπορεί να περιγραφεί. Μαγεία!

Γιατί πως αλλιώς να περιγράψει κανείς τα πρώτα έντεκα λεπτά στα οποία έχουν μπει τέσσερα γκολ, τα γρηγορότερα μαζεμένα σε αυτό το διάστημα στην ιστορία του Τσάμπιονς Λιγκ;

Ανοικτές άμυνες, γρήγορες επιθέσεις, λάθη και από τις δύο ομάδες και μια άτυπη κόντρα στο ξεκίνημα ανάμεσα στους Στέρλινγκ και Μπερνάρντο Σίλβα από τη μια, με Σον και Λούκας Μόουρα από την άλλη.

Ο απίστευτος χορός στο χορτάρι του «Έτιχαντ» ξεκίνησε στο 4ο λεπτό, όταν ο Ντε Μπρόινε που έπαιξε ωραία με τον Αγουέρο, έστρωσε στον Στέρλινγκ και εκείνος με ένα απίστευτο τελείωμα νίκησε τον Γιορίς για το 1-0.

Όμως η ομάδα του Γκουαρδιόλα, ενθουσιασμένη από το γρήγορο γκολ, ξέχασε πως απέναντι είχε τους Σον και Λούκας Μόουρα και το πλήρωσε. Μέσα σε ένα δίλεπτο, η ομάδα του Ποτσετίνο αντέδρασε και πήρε την κατάσταση στα χέρια της. Μετά από γκάφα του Γούκερ στο 7’ ο Σον τιμώρησε τη Σίτι και τον Έντερσον που έκανε κακή εκτίμηση της φάσης, ενώ στο 9’ και πάλι ο Νοτιοκορεάτης, όπλισε και με άψογο πλασέ έδωσε προβάδισμα 2-1 στους Λονδρέζους.

Ο απίστευτος ρυθμός συνεχίστηκε. Οι «σπερς» ανασταλτικά ήταν... τραγωδία, οι Τρίπερ και Ρόουζ τα βρήκαν μπαστούνια στα άκρα από τους Στέρλινγκ και Μπερνάντο Σίλβα και έτσι μόλις στο 11ο λεπτό, ο Μπερνάντο εκμετελεύτηκε την ολιγορία της αντίπαλης άμυνας και με τη βοήθεια του Ρόουζ, νίκησε τον Γιορίς, ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Έχοντας σκορ πρόκρισης και με τη Σίτι να ψάχνει ακόμα δύο γκολ για την πρόκριση, η Τότεναμ οπισθοχώρησε, έδωσε χώρους και προσπάθησε να παγώσει τον ρυθμό και εν μέρει το πέτυχε.

Όμως στο 22’ ο Ντε Μπρόινε βρήκε χώρο στα άκρα, έκανε εξαιρετική παράλληλη μπαλιά και αφού κανείς δεν μπόρεσε να διώξει στην καρδιά της άμυνας, ήρθε τρένο ο Στέρλινγκ για να πλασάρει ιδανικά για το 3-2, πετυχαίνοντας το 23ο γκολ του στη σεζόν.

Σαν να μην έφτανε αυτό, στο 40ο λεπτό τα πράγματα για την ήδη λαβωμένη Τότεναμ ζόρισαν. Ο Σισοκό έφυγε από το ματς τραυματίας και ο Ποτσετίνο άρχισε να ανακατεύει την τράπουλα. Ο Σον πήγε αριστερά, ο Έρικσεν δεξιά, ενώ ο Ντέλε Άλι μετατράπηκε σε αμυντικό μέσω, ώστε να περάσει ο Γιορέντε που μπήκε αλλαγή, στην κορυφή της επίθεσης.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, η ομάδα του Γκουαρδιόλα μπήκε δυνατά και έψαξε νωρίς το γκολ της πρόκρισης για να κρατάει στα χέρια της τα ηνία του ματς. Η Τότεναμ αμύνθηκε μαζικά, ενώ ο Γιορίς έδειξε να αντέχει στο σφυροκόπημα.

Μάλιστα στο 50’ είπε όχι εξ επαφής στο πλασέ του Στέρλινγκ, ενώ στο 54’ τέντωσε το κορμί του και με ανάποδο χέρι έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ το σουτ του Ντε Μπρόινε.

Και ότι δεν έκαναν Στέρλινγκ και Ντε Μπρόινε, ήρθε στο 59’ να το κάνει ο Αγουέρο.

Ο Βέλγος χαφ της Σίτι που ήταν από τους κορυφαίους της βραδιάς, τράβηξε πάνω του δύο αντιπάλους, έβγαλε την κάθετη στον Κουν και εκείνος με εξωτερικό φάλτσο νίκησε τον Γιορίς, δίνοντας σκορ πρόκρισης στους «πολίτες».

Ωστόσο στο ματς που οι δύο ομάδες πήγαιναν από το ναδίρ στο ζενίθ και τούμπαλιν, άλλαξαν ξανά τα πάντα!

Στο 74’ λεπτό μετά από κόρνερ, η μπάλα έφτασε στην περιοχή και Γιορέντε με το σώμα, την έστειλε στα δίχτυα για το 4-3, δίνοντας ξανά σκορ πρόκρισης για την ομάδα του Ποτσετίνο με το VAR να σφραγίζει τη νομιμότητα του τέρματος.

Στις καθυστερήσεις μάλιστα χρειάστηκε ξανά βοήθεια της τεχνολογίας για να αποδοθεί δικαιοσύνη. Ο Στέρλινγκ σκόραρε για τη Σίτι, αλλά με τη χρήση VAR ο διαιτητής Τσακίρ, παρά τις διαμαρτυρίες του Γκουαρδιόλα, το ακύρωσε σωστά, αφού ο Άγγλος αποδείχθηκε ότι ήταν σε θέση οφσάιντ.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Από την Μάντσεστερ Σίτι, ξεχώρισαν οι Στέρλινγκ και Ντε Μπρόινε. Από την Τότεναμ, ο καλύτερος ήταν ο Σον.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Από τους γηπεδούχους, απογοήτευσαν οι Ουόκερ και Μεντί. Από την Τότεναμ, πολύ κακός ήταν ο Μόουρα.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Τέσσερις αλλαγές για τον Πεπ Γκουαρντιόλα σε σχέση με την ήττα στον πρώτο αγώνα. Κομπανί αντί Οταμέντι, Μπερνάρντο Σίλβα αντί Φερναντίνιο, Ντε Μπρόινε αντί Μαχρέζ και Μεντί αντί Ντελφ. Οι αλλαγές του ήταν καθαρά τακτικής, θέλοντας να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του. Πίεσε προς το τέλος, όμως δεν τα κατάφερε να πάρει την πρόκριση.

Δύο αλλαγές για την Τότεναμ σε σχέση με τον πρώτο αγώνα. Μόουρα αντί Κέιν και Ουανιάμα αντί Ουίνκς οι αλλαγές του Ποκετίνο στο αρχικό σχήμα. Η αλλαγή του Σισοκό ήταν αναγκαστική και οι άλλες δύο για να διαφυλάξει την πρόκριση.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Η φάση στο τέλος θα συζητηθεί πάρα πολύ για πολύ καιρό. Ο Τσακίρ πήρε την φάση πάνω του και ακύρωσε το γκολ. Γενικότερα, η διαιτησία του ήταν πολύ καλή. Σωστές οι κάρτες που έδειξε.

Μάντσεστερ Σίτι : Έντερσον, Ουόκερ, Μεντί (84' Σανέ), Κομπανί, Λαπόρτ, Γκιντογκάν, Σίλβα (63' Φερναντίνιο), Ντε Μπρόινε, Μπ. Σίλβα, Στέρλινγκ, Αγκουέρο

Τότεναμ: Γιορίς, Τρίπιερ, Αλντερβάιρελντ, Φερτόνγκεν, Ρόουζ (90' Σάντσες), Ουανιάμα, Σισοκό (41' Γιορέντε), Άλι, Έρικσεν, Σον, Μόουρα (81' Ντέιβις)

Σκόρερς:  4' Στέρλινγκ, 11' Μπ. Σίλβα, 21' Στέρλινγκ, 59' Αγκουέρο /7' 10' Σον, 74' Γιορέντε

Κίτρινες: -/ Σισοκό, Σον, Ουανιάμα, Ρόουζ