Μπαρτσελόνα – Λυόν 5-1: Αν έχεις Μέσι διάβαινε (vid)

Στην επόμενη φάση οι «καταλανοί»

Πήγε να τα θαλασσώσει για λίγο η Μπαρτσελόνα αλλά ο Μέσι έβαλε τα πράγματα στην θέση τους. Η «καταλανοί» πήγαν με δυο τέρματα διαφορά στο ημίχρονο αλλά το τέρμα του Τουσάρτ έβαλε την Λιόν στον αγώνα που το πίστεψε μέχρι ο Μέσι να κάνει τα δικά του. Μέσα σε λίγα λεπτά έκανε τα πάντα σερβίροντας και σκοράροντας και έτσι έστειλε την ομάδα του στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ. Με τέρμα επέστρεψε ο Ντεμπελέ.

Η Μπαρτσελόνα μπήκε στο παιχνίδι αφηνιασμένη για να πάρει το πάνω χέρι και την πρόκριση. Από το τρίτο λεπτό ο Μέσι έκανε το σουτ με τον Λόπες να διώχνει την μπάλα με υπερένταση σε κόρνερ. Στο 14ο λεπτό ο Λόπες προλαβαίνει τον Μέσι πριν αυτός γίνει επικύνδηνος μέσα στην περιοχή. Δυο λεπτά αργότερα ο Ντινάγερ κάνει δυνατό τάκλιν μέσα στην περιοχή πάνω στον Σουάρεζ με τον ρεφ της αναμέτρησης να καταλογίζει αμέσως την παράβαση. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μέσι κάνοντας έτσι το 1-0 για την ομάδα του. Στο 22ο λεπτό είχαμε το πιο μελανό σημείο του πρώτου ημιχρόνου. Σε μια αντεπίθεση από την Μπαρτσελόνα ο Κουτίνιο χτύπησε πάνω στον Λόπες με τον τερματοφύλακα της Λιόν να μην μπορεί να συνεχίσει και να γίνεται αλλαγή. Στο 29ο λεπτό ο Σουάρεζ πλασάρει τον Λόπες, αυτός απομάκρυνε την μπάλα πάνω στον Ράκιτιτς ωστόσο το σουτ του δεν ήταν καλό. Στο 32ο λεπτό Ο Σουάρες μπήκε σφήνα ανάμεσα σε δύο παίκτες της Λιόν έκανε παράλληλο γύρισμα και έδωσε έτοιμο γκολ στον Κουτίνιο που έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 36ο λεπτό ο Σουάρες σε ακόμη μια αντεπίθεση για την Μπαρτσελόνα έκανε το πλασέ, αλλά η μπάλα πέρασε ξυστά από το δεξί δοκάρι της Λιόν.

Από εκεί που έμεινε στο πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε η Μπαρτσελόνα. Στο 48ο λεπτό ο Μέσι πέρασε την μπάλα πάνω από τον Κοργκελέν με τον Μαρκάλ να διώχνει την μπάλα πάνω στην γραμμή. Η Λιόν κατάφερε να μπει ξανά στο παιχνίδι με τον Τουσάρτ. Μετά από φάση διαρκείας που ξεκίνησε με κεφαλιά του Μαρσέλο που πέρασε παράλληλα, ο Τουσάρ πλάσαρε για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και να βάλει την ομάδα του ξανά στο κόλπο της πρόκρισης. Η Λιόν που πήρε τα πάνω της στο 61ο λεπτό ο Φεκίρ έκανε το δυνατό σουτ με την μπάλα να περνά λίγο δίπλα από την εστία του Τερ-Στέγκεν. Στο 66ο λεπτό ο Κουτίνιο να βρίσκεται σε ευνοϊκή θέση μέσα στην περιοχή αλλά το σουτ του δεν ήταν καλό. Από εκεί και πέρα ανέλαβε ο Λιονέλ Μέσι με τον Αργεντινό σούπερ σταρ να σκοράρει ένα και να σερβίρει άλλο ένα στον Πικέ. Αρχικά ο Μέσι με προσωπική του ενέργεια νίκησε τον κήπερ της Λιόν κάνοντας το 3-1. 3 λεπτά αργότερα με πάσα πάρε βάλε στον Πικέ ο Μέσι έδωσε την ασίστ με τον Ισπανό να κάνει το 4-1. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ντεμπελέ με προσωπική του ενέργεια στο 86ο λεπτό.

Με προσωπικό σόου το Λιονέλ Μέσι η Μπαρτσελόνα πέρασε στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ όπου θα γίνει την ερχόμενη Παρασκευή.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

Μπαρτσελόνα: Ακόμη μια φορά ο Μέσι έδειξε την κλάση του παίρνοντας την ομάδα του πάνω στους ώμους του. Καλό παιχνίδι και από Κουτίνιο αλλά και ο Ντεμπελέ.

Λιόν: Καλή παρουσία είχε ο Φεκίρ αλλά ο Ντεπάι που είχαν τις δικές τους καλές προσωπικές στιγμές.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Μπαρτσελόνα: -

Λιόν: Ο Ντινάγιερ έκανε ένα τραγικό μαρκάρισμα στο πέναλτι που άνοιξε το σκορ η Μπαρτσελόνα

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

Μπαρτσελόνα (Ερνέστο Βαλβέρδε): 4-3-3 για τον Βαλβέρδε που μπήκε επιθετικά θέλοντας να δείξει τις προθέσεις του. Έτσι και τα κατάφερε και πήγε από το ημίχρονο με δυο τέρματα μπροστά. Στην επανάληψη πήγε να τα δει λίγο σκούρα αλλά ο Μέσι τον έβγαλε από την δύσκολη θέση.

Λυόν (Μπρούνο Γκενέσιο): 5-3-2 για τον τεχνικό της Λιόν. Λάθος προσέγγιση αφού φάνηκε όταν στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του που έπαιξε με μεγαλύτερη ελευθερία κατάφερε να αποδώσει πολύ καλύτερα