Επιβίωσε στο θρίλερ ο Παναθηναϊκός!

Ξεπέρασε τα προβλήματα και πήρε σπουδαίο διπλό 1-0 επί του Απόλλωνα

Νίκη που δίνει ψυχολογία και φανερώνει μέταλλο, πήρε στη Ριζούπολη ο Παναθηναϊκός σε ένα ματς που πέρασε διά πυρός και σιδήρου.

Οι «πράσινοι» ξεπέρασαν τα προβλήματα των πολλών απουσιών, «καθάρισαν» 1-0 τον Απόλλωνα και πήραν ένα σημαντικό τρίποντο στην οικονομία του πρωταθλήματος, στη μάχη για το πλασάρισμα στην πρώτη πεντάδα.

Μάλιστα, η ομάδα του Μπόλονι το κατάφερε σε ένα παιχνίδι που δεν ήταν καλύτερη από τον αντίπαλο και χρειάστηκε να παίξει για ένα ημίχρονο με παίκτη λιγότερο, μετά την αποβολή του Ζαγαρίτη στο 48ο λεπτό.

Το γκολ της αγχωτικής νίκης για τους «πράσινους» πέτυχε ο Φώτης Ιωαννίδης, στο πρώτο ματς που ξεκίνησε βασικός.

Βέβαια, το ματς θα μπορούσε να τιναχθεί στον «αέρα» από τις αποφάσεις του Κουτσιαύτη, αλλά ο VAR διόρθωσε τα λάθη του Αρτινού διαιτητή που εν τέλει σωστά δεν μέτρησε το τέρμα των γηπεδούχων και πήρε πίσω δύο αποφάσεις για πέναλτι που έδωσε αρχικά εις βάρος του «τριφυλλιού».

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός (Μπόλονι): Διούδης, Χουάνκαρ, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Μακέντα (81' Καρλίτος), Χατζηγιοβάνης (73' Μολό), Ιωαννίδης (85' Μαυρομμάτης), Αθανασακόπουλος (82' Αϊτόρ), Πούγγουρας, Ζαγαρίτης, Αλεξανδρόπουλος

Απόλλων Σμύρνης (Παράσχος): Βέρνχουλστ, Μπρούσιτς (70' Χουχούμης), Λισγάρας, Ντομίνγκες, Μπαξεβανίδης, Κολ, Ιωαννίδης (34' Ντάουντα), Μπεντινέλι, Σλίβκα, Μαρκ Φερνάντεθ (70' Μουνιέ), Τσιλούλης