Ένταση, ξύλο και τρία γκολ! (vid)

Όλα ανοιχτά ενόψει του επαναληπτικού στη Θεσσαλονίκη

Ματς-ροντέο με νικήτρια την ΑΕΚ! Η ομάδα του Μάσιμο Καρέρα «λύγισε» τον Άρη με σκορ 2-1 και πήρε προβάδισμα πρόκρισης για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας. Επεισοδιακό παιχνίδι με τρομερή ένταση εντός και εκτός αγωνιστικού χώρου, με τους διαιτητές να καθυστερούν ένα 20λεπτο να βγουν από τα αποδυτήρια στο δεύτερο ημίχρονο καθώς υπήρξε μεγάλη ένταση ανάμεσα στους ανθρώπους της ΑΕΚ και του Άρη και να απειλούν να μην σφυρίξουν στην επανάληψη!

Ο Μάνταλος με φοβερό σουτ στην κίνηση μετά από τακουνάκι του Λιβάγια άνοιξε το σκορ στο 8’, με τον Άρη να κερδίζει πέναλτι ένα λεπτό αργότερα και τον Μπρούνο Γκάμα να ευστοχεί στο 11’ για το 1-1. Ένα πέναλτι που έφερε τις έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων τόσο εκείνη τη στιγμή όσο και στο ημίχρονο, ενώ από το ριπλέι φάνηκε περισσότερο να μπερδεύονται τα πόδια του Σβάρνα με τον Λάρσον παρά να τον ανατρέπει!

Ο Ματίγια με μια απρόσεκτη κίνηση αποβλήθηκε αφού έκανε την προβολή να κόψει τον Λιβάγια και τον βρήκε με τις τάπες, αφήνοντας την ομάδα του με παίκτη λιγότερο στο 50ο λεπτό. Και επτά λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα για δεύτερη φορά όταν ο Βέρντε εκτέλεσε το κόρνερ και ο Βράνιες με ωραία κεφαλιά έγραψε το 2-1. Δευτερόλεπτα μετά το γκολ, όμως, έγινε το... έλα να δεις αφού ο Άγγελος Χαριστέας μπήκε στον αγωνιστικό χώρο και ζήτησε από τους παίκτες του να αποχωρήσουν, ενώ την ίδια ώρα ο γυμναστής του Άρη, Λάζαρος Βαρδάκης, βρέθηκε πεσμένος για αρκετή ώρα στο ταρτάν από κάποια χτύπημα που δεν είδαμε ποτέ από τους τηλεοπτικούς δέκτες και ούτε εντώπισε ο διαιτητής VAR.

Κάπως έτσι και αφού φτάσαμε μέχρι το... 100’ αφού όπως ήταν λογικό να δοθούν τουλάχιστον δέκα λεπτά καθυστερήσεων, η ΑΕΚ πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη με σκορ 2-1 και πήρε έστω και μικρό προβάδισμα για πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας. Από την άλλη μεριά, ο Άρης φεύγει κατά κάποιο τρόπο ικανοποιημένος με αυτή την ήττα, αφού ψάχνει μία απλή νίκη με 1-0 στη ρεβάνς του «Κλεάνθης Βικελίδης» για να πάρει αυτός το εισιτήριο για τον τελικό.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Μπακάκης, Βράνιες, Σβάρνας, Λόπες, Κρίστιτσιτς, Σιμάνσκι, Βέρντε (74’ Κλωναρίδης), Μάνταλος, Λιβάια, Αραούχο (88’ Χριστόπουλος)

Άρης (Μίκαελ Ένινγκ): Κουέστα, Ρόουζ, Δεληζήσης, Βέλεθ, Κόρχουτ, Σάσα, Ματίγια, Φετφατζίδης (52’ Μπα), Γκάμα (95’ Ντιγκινί), Λάρσον (67’ Σόουζα), Ιντέγε