Κύπρος- Γιβραλτάρ1-2: Ο Πιέρος μας γλίτωσε από το πατατράκ

Η Εθνική μας παίζοντας πολύ κακό ποδόσφαιρο μόλις που κατάφερε να κερδίσει με 2-1 την πιο αδύναμη ομάδα της Ευρώπης αφού ο Πιέρος στο 87’ με κεφαλιά κατάφερε να σκοράρει.

ΟΤο Γιβραλτάρ κατέλαβε τεράστια προσπάθεια και άξιζε κάτι περισσότερο από την ήττα. Στους 7 βαθμούς ανέβηκε η Εθνική μας μετά την σημερινή της νίκη.

Στο μισάωρο έσβησαν

Το πρώτο ημίχρονο βρήκε την Εθνική μας να μην παίζει καλό ποδόσφαιρο και μάλιστα το Γιβραλτάρ να είναι πιο απειλητικό. Οι διεθνείς μας μπήκαν καλύτερα στο ημίχρονο ωστόσο δεν μπορούσαν με τίποτα να απειλήσουν. Τελικά σε μια φάση όπου η τύχη μας χαμογέλασε ο Χαραλαμπίδης επιχείρησε σέντρα στην περιοχή ο Τσιπολίνα έκανε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του τερματοφύλακά του που ήταν σε έξοδο. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για την Εθνική μας αφού η μόνη ουσιαστική της απειλή ήταν ένα φαλτσαριστό σουτ του Χαραλαμπίδη που κτύπησε στο δοκάρι. Στη συνέχεια το Γιβραλτάρ ήταν καλύτερο και έφτιαξε φάσεις. Στο 30’ ο Ερνάντεζ έφυγε τετ-α-τετ με τον Παναγή και δεν έκανε λάθος για να πετύχει την ισοφάριση. Στο 36’ το Γιβραλτάρ έχασε διπλή φάση για να πάρει κεφάλι στο σκορ αλλά ο Παναγή απέκρουσε τα δύο σουτ που επιχείρησαν οι γηπεδούχοι. Στο 39’ ο Γούολκερ έκανε σουτ από μακριά με τον Παναγή να διώχνει με υπερένταση σε κόρνερ. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του ημιχρόνου με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 1-1.

Ανύπαρκτη η Κύπρος

Στο δεύτερο ημίχρονο το Γιβραλτάρ ήταν καλύτερο με την Εθνική μας να είναι ανύπαρκτη και να μην μπορεί να απειλήσει. Η πρώτη χαμένη φάση για το Γιβραλτάρ ήρθε από στημένο όταν ο Γουόλκερ έκανε απευθείας εκτέλεση με την μπάλα να κτυπά στο δοκάρι μετά σε σώμα αμυντικού και ξανά στο δοκάρι πριν η μπάλα φύγει κόρνερ. Το Γιβραλτάρ συνέχισε να είναι καλύτερο και πιο απειλητικό. Οι αλλαγές του κ.Χριστοφόρου δεν ήταν ιδιαίτερα βοηθητικές αφού η εικόνα της Εθνικής μας δεν άλλαξε. Στο 74’ ο Λαΐφης επιχείρησε γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή με την μπάλα να φεύγει λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ιμπραχίμ. Η Εθνική μας στο τελευταίο δεκάλεπτο ρίσκαρε πολλά αφού άλλαξε και το σύστημα της παίζοντας με δύο επιθετικούς. Στο 83’ ο Ιμπαρχίμ έδιωξε σε κόρνερ ένα σουτ του Μακρή ενώ στο 85’ η κεφαλιά του Πιέρου έφυγε λίγο έξω. Στο 86’ ο Πιέρος με νέα κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από το δοκάρι του Ιμπραχίμ. Η τρίτη ήταν και η φαρμακερή για τον Πιέρο αφού σε σέντρα του Τζέισον Δημητρίου ο επιθετικός της Κοπεγχάγης με κεφαλιά λύτρωσε την Εθνική μας. Κάπως έτσι η Κύπρος γλίτωσε από το μεγάλο πατατράκ και έφτασε στους 7 βαθμούς στον όμιλο.

Οι εντεκάδες:

Γιβραλτάρ: Ιμπραΐμ, Γκαρσία, Τζ. Τσιπολίνα, Μπαρντόν, Κασκιάρο (81' Κούμπς), Ρ. Τσιπολίνα, Λ. Κασκιαρό, Λ. Γουόλκερ, Ολιβερό, Μπαρνέτ (90' Κασκιάρο), Ερνάντεζ.

Κύπρος: Παναγή, Δημητρίου, Λάιφης, Μερκής, Ιωάννου, Αρτυματάς (83' Μυτίδης), Μαρκάσα (61' Αλεξάνδρου), Χ.Κυριάκου, Χαραλαμπίδης, Χριστοφή (73' Μακρής), Σωτηρίου.