«Ξύπνησε» αργά και το… πλήρωσε από τη Φενέρ ο Ολυμπιακός

Το βελτιωμένο πρόσωπο του δεύτερου μέρους δεν ήταν αρκετό να διαγράψει το τραγικό πρώτο και έτσι ο Ολυμπιακός ηττήθηκε 76-71 από τη Φενέρμπαχτσε, μέσα στο ΣΕΦ

Ένας διπρόσωπος για ακόμη μία φορά φέτος Ολυμπιακός ηττήθηκε 76-71 από τη Φενέρμπαχτσε, βάζοντας τέλος στο σερί των τριών νικών και υποχωρώντας στο 14-17. Παράλληλα, το αποτέλεσμα αυτό σημαίνει και μαθηματικός αποκλεισμός από τα playoffs.

Κάκιστοι και τραγικά άστοχοι στο πρώτο ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι», οι οποίοι έκαναν μεγάλη προσπάθεια στο δεύτερο, επιστρέφοντας από το -17, όπου φυσικά τους κόστισαν και τα συνολικά 20 λάθη που έκαναν. Ωστόσο, η τουρκική ομάδα ουδέποτε έχασε το προβάδισμα, διατηρώντας σταθερά μία διαφορά ασφαλείας και φτάνοντας στη νίκη που τη διατηρεί στην οκτάδα (19-12).

Ζαν-Σαρλ και Βεζένκοβ με 16π. και 15π. αντίστοιχα οι πρώτοι σκόρερ της ομάδας του Πειραιά. Από την άλλη, για το σύνολο του Κοκόσκοφ κορυφαίος ήταν ο Βέσελι με 18π. και τον ακολούθησε ο Πιερ με 15π.

Με τους Κουφό, Βεζένκοβ, ΜακΚίσικ, Τζένκινς και Σλούκα ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Κάκιστη αρχή από τους «ερυθρόλευκους» με απανωτά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ και μεγάλη αστοχία, με τη Φενέρ αρχικά να ξεφεύγει στο 0-8 και στη συνέχεια να φτάνει στο +12 (2-14), στο 5’. Η τραγική αστοχία των Πειραιωτών συνεχίστηκε, παίρνοντας σκορ από κάποια επιθετικά ριμπάουντ, με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στο +13 (7-20), στο 8’. Στα τελευταία λεπτά, οι παίκτες του Κοκόσκοφ ήταν άστοχοι, με τους παίκτες του Μπαρτζώκα να μειώνουν στο 11-20.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ο Ολυμπιακός έβαλε και τα λάθη του στην… εξίσωση, με τη Φενέρ να τα τιμωρεί και να φτάνει στο +14 (17-31), στο 14’. Ερχόμενος από τον πάγκο, ο Λαρεντζάκης έδωσε ενέργεια και σκορ από την περιφέρεια, αλλά η διαφορά δεν έπεφτε σε μονοψήφια τιμή (25-35). Ωστόσο, δεν είχε κανέναν συμπαραστάτη και με την άμυνα των Πειραιωτών να ήταν απογοητευτική, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν το «πάρτι» τους μέσα στη ρακέτα, πηγαίνοντας τη διαφορά στο +18 (25-43), με τις βολές του Σπανούλη να διαμορφώνουν το 27-43 του πρώτου ημιχρόνου.

Άλλο πρόσωπο από τον Ολυμπιακό στην αρχή του δεύτερου μέρους. Πιο συγκεντρωμένος στην άμυνα, με περισσότερη κυκλοφορία της μπάλας που έδινε σωστές επιλογές και με τον Βεζένκοβ να «ζεσταίνεται» στην περιφέρεια, έκανε ένα επιμέρους σκορ 12-2 (39-45), μέχρι το 24’. Εκεί, ένα αντιαθλητικό φάουλ του Βούλγαρου φόργουορντ έκοψε τον ρυθμό των «ερυθρόλευκων», με τον Πιερ να απαντά για τη Φενέρ με ένα δικό του 6-0 (39-51), στο 26’. Οι Σλούκας και Πρίντεζης κουβάλησαν επιθετικά τους Πειραιώτες στα τελευταία λεπτά, αλλά οι Τούρκοι έβρισκαν λύσεις και έτσι έκλεισαν την τρίτη περίοδο με μία διαφορά ασφαλείας (49-58).

Χωρίς να το… καταλάβει ο Ολυμπιακός, η Φενέρ έκανε ένα 5-0 στην αρχή της τέταρτης περιόδου για το +14 (49-63). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η τουρκική ομάδα είχε ψυχολογία, με τους «ερυθρόλευκους» να κάνουν εύκολα λάθη και έτσι η διαφορά να ξεφεύγει στο +17 (53-70), στο 36’. Εκεί, οι παίκτες του Κοκόσκοφ χαλάρωσαν, με τους Λαρεντζάκη και Ζαν-Σαρλ να μην τα παρατούν και να μειώνουν αρχικά στο -6 (66-72) και ακόμη και στο -3 (71-74), με τις βολές του Ντε Κολό στο τέλος να διαμορφώνουν το 71-76.

Έκανε τη διαφορά: Ο Γιαν Βέσελι ήταν ο κορυφαίος του γηπέδου. Δεν ήταν μόνο πρώτος σκόρερ των Τούρκων, αλλά με εκείνον στο παρκέ, η ομάδα του Κοκόσκοφ έκανε ό,τι ήθελε.

Για… πάγκο: Ο Χάρισον είναι… ανώφελο πλέον να τον αναφέρουμε. Για τα δικά του στάνταρ, ο ΜακΚίσικ ήταν πολύ μέτριος και δεν βοήθησε καθόλου στην επίθεση.

Η στιγμή του ματς: Το αντιαθλητικό φάουλ του Βεζένκοβ στο 24’ έκοψε τα… φτερά του Ολυμπιακού, ο οποίος είχε μειώσει στο -6. Παράλληλα, έδωσε ώθηση στον Πιερ, ο οποίος διατηρούσε τη Φενέρ επιθετικά.

Το στατιστικό του αγώνα: Τα 4/14 δίποντα και 4/14 τρίποντα του Ολυμπιακού στο πρώτο ημίχρονο, μαζί με τα 20 λάθη σε όλο ματς. Από την άλλη, ήταν έκπληξη τα 4/19 έξω από τα 6,75μ. των Τούρκων.

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 27-43, 49-58, 71-76.