Το αήττητο καλά κρατεί...

Πάφος και Ομόνοια τα έδωσαν όλα, αλλά δεν «χ»άρηκε κανείς

Πάφος FC και Ομόνοια τα έδωσαν όλα, όμως έμειναν στην ισοπαλία με 2-2 στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Μπεριγκό και Πάντσεον τα γκολ των γηπεδούχων, ο εξαιρετικός Μποτεάκ αυτά της ομάδας του Μπεργκ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Στην πρώτη της ευκαιρία στο παιχνίδι, οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να σκοράρουν. Στο 13', ο Βα έφυγε μόνος από αριστερά, μπήκε στην περιοχή, όπου και ανατράπηκε από τον Φαμπιάνο. Ο Μπεριγκό ευστόχησε στην εκτέλεση πέναλτι, κάνοντας το 1-0 στο 14'. Στη συνέχεια, η ομάδα του Τόσακ είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού, μη επιτρέποντας στην Ομόνοια να φτιάξει επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από την εστία του Ρούντκο. Η καλύτερη ευκαιρία της Ομόνοιας στο πρώτο ημίχρονο έγινε στο 41', όταν ο Κούσουλος έπιασε το πλασέ εντός περιοχής, όμως η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ. Ως εκ τούτου, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με προβάδισμα των γηπεδούχων, αφού η Ομόνοια παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων.

Η επανάληψη ξεκίνησε με ευκαιρία για την Ομόνοια στο 48΄. Ο Κίκο έκανε την σέντρα, ο Ντούρις έκανε το γυριστό εντός περιοχής, όμως η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ. Στο 54', ο Ερίκ Μποτεάκ έκανε το πλασέ εντός περιοχής, όμως ο Ρούντκο απέκρουσε σωτήρια. Δύο λεπτά αργότερα, ο Γάλλος μεσοεπιθετικός ισοφάρισε το σκορ με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ στην γωνία του Ρούντκο. Στο 64', η Ομόνοια κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Βαλεριάνου σε σουτ του Λοΐζου εντός περιοχής. Ο Μποτεάκ ευστόχησε στο πέναλτι για το 1-2, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Ο Μπεργκ έριξε και στη μάχη τον Σενέ λίγο αργότερα, με τον Σενεγαλέζο να δείχνει εξαιρετικά στοιχεία στο ντεμπούτο του. Στο 72', η παφιακή ομάδα λίγο έλειψε να ισοφαρίσει, όταν το σουτ του Μπεριγκό απέκρουσε με θαυμάσιο τρόπο ο Φαμπιάνο. Ο Λοΐζου στο 78' με θαυμάσια ατομική ενέργεια έστειλε την μπάλα μόλις άουτ. Και αφού δεν έγινε το 1-3, η παφιακή ομάδα ισοφάρισε στο 79. Ο Πάντσεον με σουτ από πλάγια εντός περιοχής έκανε το σουτ, η μπάλα χτύπησε σε αμυντικούς της Ομόνοιας και κατέληξε στα δίκτυα για την ισοφάριση. Στη συνέχεια, οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα, όμως η μονομαχία δεν είχε νικητή μέχρι το τέλος.΄

Αναλυτικά οι δύο ενδεκάδες:

Πάφος FC: Ρούντκο, Αντωνίου, Βα, Μπεριγκό, Μέρφι (89' Ράκελς), Βαλεριάνος, Πανός, Αραγιούρι, Βαλακάρι, Πάντσεον, Ανγκούλο

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Κούσουλος, Λανγκ, Παναγιώτου, Κίκο, Χαραλάμπους, Βενιζέλου, Μποτεάκ (67΄Γκόμες), Λοΐζου (86' Μαυρίας), Ντούρις (66' Σενέ), Τζιωνής

Σκόρερ: 14' Μπεριγκό (πέν.), 79' Πάντσεον / 56΄Μποτεάκ, 64' Μποτεάκ (πέν.)

Κίτρινες: Μπεριγκό, Αντωνίου, Βαλεριάνος, Μέρφι/ Τζιωνής, Κίκο