Νίκη 2-1 της Κύπρου επί της Τουρκίας στο μπιτς βόλεϊ

Στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα μπιτς βόλεϊ κάτω των 18 χρόνων

ΚΥΠΕ

Η Κύπρος νίκησε με 2-1 την Τουρκία στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα μπιτς βόλεϊ κάτω των 18 χρόνων, που διεξάγεται στο Κρίστιανσαντ της Νορβηγίας. Σύμφωνα με την Κυπριακή Ομοσπονδία Πετοσφαίρισης, το πρώτο σετ έληξε με 23-21 υπέρ της Κύπρου, ενώ το δεύτερο σετ 24-22 κατέληξε στην Τουρκία.

Η Κύπρος κυριάρχησε στο τάι μπρέικ με 15-10 και πήρε τη νίκη πρόκριση με 2-1 σετ. Ο αγώνας διήρκεσε 55 λεπτά.Η Κύπρος πέρασε στη δεύτερη φάση της διοργάνωσης, αφήνοντας πίσω της οκτώ χώρες (Ελλάδα, Βουλγαρία, Τσεχία, Τουρκία, Ισραήλ, Σουηδία, Σλοβενία και Νορβηγία) και βρίσκεται στις 24 καλύτερες ομάδες της Ευρώπης στην κατηγορία κάτω των 18 χρόνων.

Μετά από κλήρωση που πραγματοποιήθηκε το βράδυ της Παρασκευής, η Κύπρος αντιμετωπίζει αύριο τη Φινλανδία, η οποία είχε νικήσει την Ελβετία με 2-1 και τη Νορβηγία 3 με 2-0, ενώ ηττήθηκε από την Αγγλία με 2-1.

Η Κύπρος σε περίπτωση νίκης θα παίξει στην επόμενη φάση με την ομάδα της Πολωνίας. Σε περίπτωση ήττας από τη Φινλανδία θα τερματίσει στη 17η θέση.