«Χρυσό» τρίποντο με Ντιτζανί

Η Δόξα πήρε το διπλό απέναντι στη ΠΑΕΕΚ

Νίκη μετά από 2,5 μήνες για την Δόξα που ήταν η νικήτρια στο Μακάρειο, στον αγώνα απέναντι στη ΠΑΕΕΚ για την 11η αγωνιστική και παίρνει βαθμολογική ανάσα ανοίγοντας την ψαλίδα από τη σημερινή αντίπαλο στους τρείς βαθμούς. Η ΠΑΕΕΚ είχε την καλύτερη εικόνα και τη κατοχή για το μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, αλλά η Δόξα ήταν αυτή που πήρε την ουσία με τα γκολ των Σαντίκ και Ντιντζανί.

Α' Μέρος

Καλύτερα ξεκίνησε τον αγώνα η ομάδα της ΠΑΕΕΚ αφού για ένα δεκαπεντάλεπτο ήταν αυτή που είχε την κατοχή και δημιουργούσε φάσεις. Μόλις στο πέμπτο λεπτό απείλησε για πρώτη φορά την εστία του Σισκόφσκι. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Νάντο έκανε το πρώτο σουτ που βρήκε σε σώματα αμυντικών και στη συνέχεια το δεύτερο σουτ από τον Σουμαόρο κατέληξε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Δημητρίου με σουτ έξω από τη περιοχή από τα δεξιά, απείλησε ξανά την Δόξα αλλά η μπάλα πήγε δίπλα από την εστία.

Η Δόξα στο πρώτο της ανέβασμα κέρδισε ένα κόρνερ που είχε ως αποτέλεσμα το πέναλτι για χέρι του Μασέλο μέσα στη περιοχή. Ο Σαντίκ ανάλαβε την εκτέλεση του και στο 18’ έκανε το 1-0 νικώντας τον Πρόσεκ. Δεν κράτησε πολύ η χαρά για τους φιλοξενούμενους αφού λίγα λεπτά μετά η ΠΑΕΕΚ μετά από εκτέλεση κόρνερ κέρδισε και αυτή πέναλτι για κράτημα του Λαφράνς στον Έσελινγκ. Ο Μπάμπιτς έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 23’ μετά από την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Μεγάλη ευκαιρία βρήκε η ΠΑΕΕΚ στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου για να πάρει προβάδισμα στο σκορ με τον Μπάμπιτς να νικάει τον Αντενόν μέσα στη περιοχή, βρέθηκε απέναντι από τον Σισκόφκι αλλά ο Σκοπιανός απέκρουσε με τα πόδια και κράτησε το σκόρ στο 1-1 που ήταν και το τελικό για το πρώτο ημίχρονο.

Β’ Μέρος

Οι γηπεδούχοι βρήκαν και πάλι πρώτοι την ευκαιρία στο δεύτερο μέρος (51’) με τον Χαραλάμπους να αποφεύγει τον Λαφράνς έκανε το δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής, αλλά κατέληξε εκτός. Ακόμη μια τελική σημειώθηκε στο 88’ με πλάγιο σουτ του Ενόχ να καταλήγει και πάλι εκτός.

Χρυσή αλλαγή αποδείχθηκε ο Ντιτζανί Ανανέ για τον Κώστα Σακκά που μπήκε ως αλλαγής στο 60’ και ένα λεπτό αργότερα έδωσε ξανά προβάδισμα για τη Δόξα και έγραψε το 1-2. Ο Στυλιανού έκανε τη σέντρα στη περιοχή που βρήκε τον Σαντίκ έκανε αυτός τη πρώτη κεφαλιά που κατέληξε στον Ντιτζανί και με κοντινό πλασέ έβαλε ξανά την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

ΠΑΕΕΚ (Σεργίδης): Πρόσεκ, Μασέντο (88' Ορ), Έσελινγκ, Ντιας, Σουμαόρο (78' Κωμοδίκης), Δημητρίου, Νάντο (78' Τίμερμανς ), Χαραλάμπους (70' Καπαρτής), Ενόχ, Μπάμπιτς, Κούρος

Δόξα (Σακκάς): Σισκόφσκι, Αντενόν, Ασαμόα, Σαντίκ, Οικονομίδης (60' Ντιντζανί), Λαφράνς, Μπαλντέ (90' Χριστοφή), Αντάμοβιτς (60' Τραιτσέφσκι), Στυλιανού, Μέσκα (81' Καραμανώλης) , Σάσι (81' Καλλής)

Σκόρερ:  23' Μπάμπιτς (πεν) / 18' Σαντίκ (πεν) , 61' Ντιτζανί

Κίτρινες: - / 23' Λαφράνς, 79' Σάσι