Παφίτικο άλμα… τετράδας!

Στο ντεμπούτο του Σάββα Παντελίδη, η ΑΕΛ έφυγε ηττημένη (0-1) από το «Στέλιος Κυριακίδης»

Άλμα… τετράδας έκανε η Πάφος FC η οποία μετά από ένα εικοσαήμερο και δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα (0-0 με Άρη και 1-1 με ΑΠΟΕΛ), επέστρεψε στις νίκες, αφού επικράτησε της ΑΕΛ με το στενό μεν, πολύτιμο δε, 1-0 στο «Στέλιος Κυριακίδης» και με 18 βαθμούς, σκαρφάλωσε στην 4η θέση της βαθμολογίας και μέχρι το βράδυ της ερχόμενης Δευτέρας θα διαπιστωθεί εάν θα παραμείνει εκεί.

Η ΑΕΛ στο ντεμπούτο του νέου προπονητή της Σάββα Παντελίδη, όχι μόνο δεν κατάφερε να έχει βαθμολογικό όφελος, αλλά έμοιαζε ανήμπορη να δημιουργήσει ευκαιρίες για να πετύχει κάποιο τέρμα γενικώς (πέραν από ελάχιστες περιπτώσεις), ασχέτως αν είχε την πρωτοβουλία στην επανάληψη. Η Λεμεσιανή ομάδα παραμένει 9η με 12 βαθμούς.

Ένα γκολ κι αυτό από το 5’ και ένα δοκάρι. Και τα δύο από πλευράς της ίδιας ομάδας, της Πάφου. Αυτό ήταν ό,τι καλύτερο παρακολουθήσαμε στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα στο «Στέλιος Κυριακίδης», ανάμεσα στην παφιακή ομάδα και την ΑΕΛ. Περισσότερο στα πολλά και δυνατά μαρκαρίσματα αναλώθηκε το πρώτο 45λεπτο παρά στο «καθαρό» ποδόσφαιρο, ενώ η κατοχή της μπάλας ήταν μοιρασμένη.

Η γηπεδούχος ομάδα αξιοποίησε αδράνεια στην άμυνα της ΑΕΛ και άσκοπη έξοδο του Βοζίνια αρκετά μπροστά από τη γραμμή του τέρματός του (ανέβηκε σχεδόν μέχρι το σημείο του πέναλτι) και προηγήθηκε στο 5’ με τον Βαλακάρι ο οποίος σκόραρε με ωραίο φαλτσαριστό πλασέ μετά από όμορφο στρώσιμο της μπάλας με τακουνάκι από τον Ζάιρο. Καμία αντίδραση από την ΑΕΛ σε όλο το ημίχρονο και καμία επικίνδυνη προϋπόθεση. Η Πάφος θα μπορούσε στα τελευταία λεπτά να πετύχει και δεύτερο γκολ, αλλά το σουτ του Σεμέδο στο 45’ μετά από σπουδαία ατομική προσπάθεια απέναντι στον Τεϊσέιρα, κατέληξε στο δοκάρι κι έξω.

Στην επανάληψη η εικόνα δεν διαφοροποιήθηκε και τόσο. Η ΑΕΛ είχε κάποιες τελικές καλές, αλλά όχι ικανές να της αποφέρουν το γκολ της ισοφάρισης, ενώ η ομάδα του Ντάρκο Μίλανιτς αν και δεν μπορούσε να δημιουργήσει προϋποθέσεις για να ισχυροποιήσει το προβάδισμά της, κράτησε μια χαρά το υπέρ της 1-0, που ήταν και το αποτέλεσμα της αναμέτρησης.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ!

Πάφος FC (Ντάρκο Μίλανιτς): Ρούντκο, Κβίντα, Σεμέδο, Ζάιρο (72' Ντ. Αουρέλιο), Ζ. Αουρέλιο, Βαλακάρι (72' Λέιτε), Φουρ (62' Αμπντουσαλάμοφ), Ντράγκομιρ (90'+1 Πάνιτς), Μπάιριτς, Πάντσεον, Πάγιτς.

ΑΕΛ (Σάββας Παντελίδης): Bοζίνια, Μ. Αντωνίου (63' Ντάφερφελντ), Τεϊσέιρα, Ριστέφσκι, Σάντος, Μεντόγεβιτς, Ζντραφκόφσκι (46' Παπαφώτης), Μάζουρεκ (90'+2 Δ. Αβραάμ), Μάιντεβατς (46' Τσάβες), Γεωργίου (79' Ε. Ανδρέου), Τσέποβιτς.

Σκόρερ: 5' Βαλακάρι.

Κίτρινες: 16' Φουρ, 88' Ζ. Αουρέλιο / 27' Μ. Αντωνίου, 30' Μάιντεβατς, 34' Μάζουρεκ.