Αέρας παραμονής με Πεχιλβάνη

Σπουδαία νίκη για την ομάδα του Ολυμπιακού που επικράτησε με 1-0 της Δόξας

Σπουδαία νίκη για τον Ολυμπιακό ο οποίος επικράτησε στο ΓΣΠ της Δόξας με 1-0. Σκόρερ του τέρματος ο Πεχλιβάνης που για ακόμη μια φορά έδειξε πως αποτελεί σημαντική μονάδα για την ομάδα της πρωτεύουσας. Δυο τέρματα (ένα για κάθε ομάδα) ακυρώθηκαν απ’ το VAR, ενώ παρά τον καλό ρυθμό δεν υπήρχαν οι σπουδαίες ευκαιρίες. Παρά ταύτα ο Ολυμπιακός έκανε ένα σημαντικό βήμα για να «κλειδώσει» την παραμονή του στην πρώτη κατηγορία.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α’ ημίχρονο

Ο Ολυμπιακός ήταν η ομάδα που με το καλημέρα προσπάθησε να ανοίξει το σκορ. Πιο συγκεκριμένα μόλις στο 2’ της αναμέτρησης ο Μακρής βρέθηκε σε καλή θέση εκτός περιοχής, επιχείρησε ένα σουτ με το αριστερό, όμως η μπάλα πέρασε έξω. Η απάντηση της Δόξας ήρθε στο 10’ όταν ο Σαντίκ με ωραία πάσα βρήκε στην αντίπαλη περιοχή τον Εμπραλίτζε ο οποίος πλάσαρε με τη μπάλα να φεύγει δίπλα απ’ το αριστερό κάθετο δοκάρι του Μολ.

Το παιχνίδι είχε ικανοποιητικό ρυθμό, με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να τρέξουν και να δημιουργήσουν ευκαιρίες. Το μεγάλο πρόβλημα όμως ήταν η τελική πάσα. Εκεί το πρόσημο ήταν αρνητικό και για τους δυο.

Ένα σουτ του Πεχλιβάνη στο 12’ πέρασε ψηλά πάνω απ’ τα δοκάρια του Σισκόφσκι, ενώ ο Μπένι στο 16’ ενώ βρέθηκε σε πολύ καλή εντός περιοχής δεν κατάφερε να σουτάρει σωστά με τη μπάλα να καταλήγει πλάγια σε παίκτη του Ολυμπιακού.

Το ίδιο τέμπο συνεχίστηκε για αρκετή ώρα με τον Ολυμπιακό όμως να βρίσκει το τέρμα στο 35’ της αναμέτρησης. Ήταν μια φάση στην οποία οι παίκτες του Τούτιτς άλλαξαν ωραία την μπάλα από δεξιά, με τον Πεχλιβάνη να είναι ο τελικός αποδέκτης που απ’ το όριο της περιοχής επιχείρησε ένα σουτ το οποίο κόντραρε σε αμυντικό και κατέληξε στα δίχτυα της εστίας του Σισκόφσκι.

Η φάση όμως που θα συζητηθεί έγινε στο 42’ της αναμέτρησης, όταν ο Σάλι με μαγική πάσα έβγαλε τον Κονφέ σε τετ α τετ, ο οποίος νίκησε τον Σισκόφσκι γράφοντας το 2-0. Λίγο δευτερόλεπτα ο χειριστής του VAR κάλεσε τον διαιτητή για να ακυρώσει το τέρμα. Στην επανάληψη φαίνεται μια κίνηση με το χέρι του Σάλι να βρίσκει άθελα τον Ασαμόα όμως ο VARίστας και ο διαιτητής έκριναν πως ήταν ικανή για να δοθεί φάουλ. Μια απόφαση που χαρακτηρίζεται αυστηρή.

Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο με τον Ολυμπιακό να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 1-0.

Η Δόξα ήταν η ομάδα που μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο καθώς έψαχνε το τέρμα της ισοφάρισης. Στο 54’ ο Σάσι δοκίμασε το πόδι του απ’ το ύψος της περιοχής με τη μπάλα να φεύγει πάνω απ’ την εστία του Μολ. Η απάντηση του Ολυμπιακού ήρθε στο 63’ όταν ο Κονφέ εξαπέλυσε ένα «πύραυλο» από αρκετή απόσταση, με τον Σισκόφσκι να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Όσο περνούσε ο χρόνος η Δόξα έριχνε το βάρος στην επίθεση με αποτέλεσμα να δημιουργούνται χώροι στην άμυνα της. Παρά ταύτα το πρόβλημα της τελικής πάσας ήταν εκεί και για τις ομάδες.

Στο 73’ η Δόξα έφθασε στην επίτευξη τέρματος, όμως αυτό δεν μέτρησε ποτέ μετά από παρέμβαση του VAR. Ο Μπένι είχε πασάρει στον Σαντίκ που από κοντά νίκησε τον Μολ, όμως ο Φιλανδός ήταν εκτεθειμένος για μερικά εκατοστά, με αποτέλεσμα το τέρμα να μην μετρήσει ποτέ.

Στα τελευταία λεπτά η Δόξα άσκησε αρκετή πίεση στον Ολυμπιακό, όμως οι συνεχείς οδηγίες του Τούτιτς σε συνδυασμό με τις αλλαγές του, βοήθησαν την ομάδα ώστε να κρατήσει το πολύτιμο 1-0, κάνοντας έτσι ένα σημαντικό βήμα παραμονής

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

Ολυμπιακός (Τούτιτς): Μολ, Σαμπίνια, Γουακάσο, Σάλι (Κα 62'), Μακρής (Μποβέδα 84'), Μανρίκε, Πεχλιβάνης, Κονφέ, Νάνι, Κυριάκου, Τιάγκο (Γκουστάβο 77')

Δόξα (Ηλία): Σισκόφσκι, Σάιθ, Αντενόν, Μπένι, Ασαμόα (Ντούσκο 79'), Ντιτζιανί (Ποντικός 79'), Σαντίκ, Οικονομίδης (Σάσι 45'), Κοβάσεβιτς, Στυλιανού (Μέσκα 65'), Εμπραλίτζε (Ντρολέ 90')