Νικητής στη «μάχη» των ουραγών… ο Ακρίτας

Με δύο γκολ του Εράσο, η ομάδα της Πάφου κέρδισε τον Ολυμπιακό με 2-1, παραμένοντας ωστόσο στην τελευταία θέση

Μεγάλη εντός έδρας νίκη πέτυχε ο Ακρίτας κόντρα στον Ολυμπιακό για την 6η αγωνιστική των πλέι άουτ του πρωταθλήματος. Η Παφιακή ομάδα στο ντέρμπι των «ουραγών» επικράτησε με 2-1 τους «μαυροπράσινους» μέσα στο «Στέλιος Κυριακίδης» με τα γκολ του Εράσο στο 12’ και στο 70’, ενώ για την ομάδα της Λευκωσίας ισοφάρισε προσωρινά ο Ντουρμισάι σε 1-1 στο 55’. Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τον Ακρίτα, που ανέβηκε στους 20 βαθμούς, με την ομάδα του Ντούτιτς να παραμένει στους 23 βαθμούς και στην 7η θέση του β’ ομίλου.

Στο πρώτο μέρος ο Ακρίτας μπήκε καλύτερα και κρατούσε περισσότερο μπάλα, προσπαθώντας να φτιάξει προϋποθέσεις για να απειλήσει τον Ολυμπιακό.

Στο 8’ ο Ακρίτας βρήκε την πρώτη του ευκαιρία, με τον Σέχιτς να κάνει το σουτ, όμως ο Μολ έπεσε και έδιωξε την μπάλα.

Η παφιακή ομάδα συνέχισε να πατά καλύτερα μέσα στο γήπεδο και στο 12’ στη δεύτερη της απειλή στην αντίπαλη εστία έφτασε στο γκολ. Ο Σέχιτς έκανε το σουτ, απέκρουσε εντυπωσιακά ο Μολ, ο Τόρες επανάφερε με μπαλιά στην μεγάλη περιοχή και ο Εράσο από κοντά με κεφαλιά έκανε το 1-0 για την ομάδα του.

Μετά το τέρμα που δέχθηκε ο Ολυμπιακός προσπάθησε να βγάλει άμεσα αντίδραση και στο 14’ έχασε τεράστια ευκαιρία, καθώς ο Ενόχ απέναντι από τον Πεντρέου, έστειλε την μπάλα έξω.

Από εκεί και πέρα το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο με τις δύο ομάδες να κρατούν μπάλα, ο Ακρίτας να παίζει λίγο πιο συντηρητικά για να κρατήσει το 1-0 υπέρ του, ενώ ο Ολυμπιακός προσπάθησε να ανοιχτεί για να απειλήσει, χωρίς να τα καταφέρνει και ιδιαίτερα.

Στη συνέχεια του ημιχρόνου δεν είχαμε κάποια μεγάλη φάση, με τον ρυθμό να πέφτει, όμως στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων στο 45+1’ ο Ολυμπιακός έχασε τεράστια ευκαιρία, μετά από κόρνερ ο Έσελινγκ έπιασε την κεφαλιά, όμως η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και έφυγε έξω.

Έτσι το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 1-0 υπέρ του Ακρίτα.

Στο δεύτερο μέρος ο Ακρίτας με το «καλημέρα» έχασε δύο καλές ευκαιρίες, στο 47’ ο Καραγιάννης έκανε το σουτ, από καλή θέση, η μπάλα έφυγε λίγο έξω και ένα λεπτό αργότερα στο 48’ ο Γαβριήλ έκανε νέο σουτ, έπεσε και μάζεψε ο Μολ.

Από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός ανέβηκε και έψαξε το γκολ, απειλώντας με μακρινό σουτ του Κορομά, όμως η μπάλα έφυγε έξω.

Στο 55’ όμως κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση, μετά από ωραία πάσα του Αλσεούς, ο Ντουρμισάι βρέθηκε απέναντι από τον Πεντρέου και με πλασέ έκανε το 1-1.

Από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός προσπάθησε να πετύχει και δεύτερο γκολ, έχοντας κάποιες προϋποθέσεις από προσπάθειες του Κα, όμως δεν κατάφερε να σκοράρει.

Στη συνέχεια ο Ακρίτας ανέκτησε κατοχή μέσα στο γήπεδο και στο 69’ απείλησε με σουτ του Άμπραχαμ, όμως ο Μολ έκανε σπουδαία απόκρουση.

Ένα λεπτό μετά η παφιακή ομάδα κατάφερε να φτάσει στο δεύτερο γκολ, με τον Λόπες να κάνει το σουτ, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Εράσο από κοντά έκανε το 2-1.

Δύο λεπτά αργότερα στο 72’ ο Ακρίτας έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Τόρες να μην μπορεί να κερδίσει τον Μολ για να κάνει το 3-1.

Από εκεί και πέρα ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τον Ακρίτα να παίζει πιο συντηρητικά, όμως κατάφερε να περιορίσει τις ευκαιρίες του Ολυμπιακό, κρατώντας τον μακριά από τα δοκάρια του Πεντρέου.

Στο 88’ ο Ολυμπιακός είχε καλή προϋπόθεση με γύρισμα του Κα εντός περιοχής, Ο Χέντρικς στο ύψος του πέναλτι έκανε ένα απελπιστικό πλασέ που έφυγε αρκετά πλάγια από την εστία.

Στο 89’ ο Ακρίτας απάντησε στην ευκαιρία του Ολυμπιακό, με σουτ του Εράσο, όμως ο Μολ ήταν στην πορεία της μπάλας και μάζεψε.

Εντεκάδες:

Ακρίτας: Πεντρέου, Κονέ, Άμπραχαμ, Εράσο, Μεντίμορετς, Γαβριήλ, Σέχιτς, Τόρες, Σαραβάνια, Καραγιάννης, Βάσκο

Στον πάγκο: Καστεγιάνι, Ονόντι, Παουγκέν, Φοφανά, Ντραμέ, Αραούχο, Ντουμπόφ, Δημοσθένους, Κλεμέντε, Φαουριέλ, Πικής, Λίμα

Ολυμπιακός: Μολ, Μουκτάρης, Έσελινγκ, Πεχλιβάνης, Νάνι, Γκόρουπετς, Ενόχ, Καλίλι, Χαραλάμπους, Αλσέους, Ντουρμισάι

Στον πάγκο: Τσαρλς, Λιασίδης, Μπάρντι, Σάλι, Κα, Χριστοδούλου, Δώσης, Σλόγκαρ, Χέντρικς, Ζευκή, Χατζημιτσής, Κορομά

Σκόρερ: 12', 70' Εράσο/55' Ντουρμισάι

Κίτρινες: /Αλσέους, Έσελινγκ