Μολ και Ντόσις… τον κρατάνε «ζωντανό»!

Ανάσα για τον Ολυμπιακό που κέρδισε τη Νέα Σαλαμίνα με 1-0 χάρη σε γκολ του Ντόσις στις καθυστερήσεις

Νίκη ελπίδας και ψυχολογικής ώθησης για τον Ολυμπιακό που κέρδισε στην έδρα του τη Νέα Σαλαμίνα με 1-0 χάρη σε γκολ του Ντόσις στο 92’. Πέναλτι απόκρουσε για τους γηπεδούχους ο Μολ στο 86’ έπειτα από εκτέλεση του Ντορεγκαράι. Παρότι ο αγώνας στη μεγαλύτερη του διάρκεια δεν είχε προσφέρει και πολλά… οι δύο ομάδες φύλαγαν τις συγκινήσεις για το τέλος. Μέσα σε έξι περίπου λεπτά είδαμε τον κίπερ των γηπεδούχων να αποκρούει πέναλτι και τον Σουηδό χαφ να πετυχαίνει το γκολ της νίκης!

Με αυτό το αποτέλεσμα η πρωτοπόρος του δευτέρου γκρουπ Νέα Σαλαμίνα παρέμεινε στους 47 βαθμούς, την ίδια ώρα που οι «μαυροπράσινοι» ανέβηκαν στους 26 βαθμούς και τη 12η θέση. Η διαφορά της ομάδα του Νεντίμ Τούτιτς από τις θέσεις που οδηγούν στην παραμονή μειώθηκε στους οκτώ  βαθμούς και όσο δύσκολο κι αν είναι με τη σημερινή της νίκη παρέμεινε «ζωντανή».

Ελάχιστες συγκινήσεις χάρισε το πρώτο ημίχρονο, με το ρυθμό του αγώνα να είναι αρκετά χαμηλός και τις δύο ομάδες να μην μπορούν να απειλήσουν. Σε γενικές γραμμές το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο μέρος, καθώς κανένας δεν μπόρεσε να επιβάλει το ρυθμό του, με τη Νέα Σαλαμίνα ωστόσο να υπερέχει ελαφρώς στην κατοχή της μπάλας.

Η πρώτη τελική σημειώθηκε στο 7’ με άστοχο σουτ του Χριστοδούλου, από πλευράς Ολυμπιακού, με τον Μποτεάκ στο 28’ να προσπαθεί να απειλήσει με μακρινή απευθείας εκτέλεση φάουλ. Αυτή ήταν κι η πρώτη τελική στο στόχο, με τον Μολ όμως να μπλοκάρει χωρίς κανένα πρόβλημα.

Στο 29’ ο Κορομά έκανε ένα άστοχο σουτ εντός περιοχής, ενώ στο 39’ καταγράφηκε η πιο αξιόλογη φάση του πρώτου μέρους. Ο Χέντρικς ξέφυγε όμορφα από τον Ντιακιτέ και ακολούθως έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής για να στείλει ωστόσο την μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια του Κίσσα.

Το 0-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Με πιο επιθετική διάθεση άρχισε το δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός, με τον Νεντίμ Τούτιτς να βάζει στη θέση των Σάλι και Χέντρικς τους Κα και Ντουρμισάι. Αλλαγή με την έναρξη του δευτέρου μέρους έκανε κι ο Σάββας Πουρσαϊτίδης, καθώς ο Άδωνη αντικατέστησε τον Ντιακιτέ, ο οποίος υπέστη σκίσιμο στο κεφάλι.

Η πρώτη τελική στο δεύτερο ημίχρονο σημειώθηκε στο 48’ με ένα άστοχο σουτ του Σλόγκαρ, με τον Χριστοδούλου πέντε λεπτά αργότερα να προσπαθεί να σκοράρει με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Η εκτέλεση δεν ήταν κακή, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 54’ η ομάδα του Τακτακαλά «άγγιξε» το γκολ, καθώς με μετά από μπαλιά στην περιοχή, ο Κα αμαρκάριστος έκανε το σουτ, αλλά ο Κίσας ήταν σε ετοιμότητα και κατάφερε να αποκρούσει με υπερένταση.

Ένα λεπτό αργότερα σημειώθηκε κι η πρώτη τελική των «ερυθρολεύκων», με τον Τσίκο να αστοχεί με πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Επίσης, στο 55’ ήταν η σειρά του Μποτεάκ να προσπαθήσει να γίνει επικίνδυνος με απευθείας εκτέλεση φάουλ, όμως ο Μολ απάντησε αρνητικά.

Ακολούθως και παρότι ο Ολυμπιακός ήταν η ομάδα που «καιγόταν» για τους τρεις βαθμούς, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν εκείνοι που πίεσαν περισσότερο. Αναμφίβολα η κορυφαία ευκαιρία τους ήταν η φάση του 86’ όταν είδαν τον Μολ να αποκρούει στην εκτέλεση πέναλτι του Ντορεγκαράι. Η παράβαση δόθηκε μετά από χέρι που έκανε ο Κα εντός περιοχής και έπειτα από σέντρα του Λέουκο.

Και εκεί λοιπόν που όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα έληγε ισόπαλο χωρίς γκολ, με μια αντεπίθεση στο 92’ ο Ντόσις κατάφερε να μετατραπεί στον ήρωα του αγώνα. Μετά από σουτ που έκανε εντός περιοχής, η μπάλα κόντραρε στον Άδωνη και κατέληξε στα δίκτυα του Κίσσα.

Ολυμπιακός: Μολ, Λιασίδης, Μπάρντι, Σάλι (45' Κα), Έσελινγκ, Χριστοδούλου (62' Πεχλιβάνης), Ντόσις, Σλόγκαρ (86' Γκόρουπετς),  Χέντρικς (45' Ντουρμισάι), Άλσεους (62' Νάνι), Κορομά.

Νέα Σαλαμίνα: Κίσσας, Ντάτκοβιτς, Τσίκο, Μάντζεκ, Κλίμοβιτς (87' Φελίπε), Φράγκος (56' Καρλίτος), Μποτεάκ (80' Κουμουρής), Νικολάου (56' Οφόρι), Ντορεγκαράι, Λεούκο, Ντιακιτέ (45' Άδωνη).

Σκόρερ: 92' Ντόσις / -

Κίτρινες: 26' Ντόσις, 31' Μολ, 31' Έσελινγκ, 43' Σλόγκαρ, 45+4' Κορομά, 73' Μπάρντι / -

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Χατζηβασιλείου Θωμάς.

VAR: Αθανασίου Κυριάκος.

Ολυμπιακός: Τελευταία Ενημέρωση