Ούτε κίνητρα… ούτε νικητής

Ολυμπιακός και Ακρίτας έμειναν στην ισοπαλία και το 2-2 σε ένα παιχνίδι χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον

Ισόπαλοι με 2-2 αναδείχθηκαν Ολυμπιακός και Ακρίτας σε ένα παιχνίδι χωρίς βαθμολογικά κίνητρα καθώς αμφότερες οι ομάδες συνεχίζουν στη Β’ Κατηγορία. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 11’ με τον Πική. Οι «μαυροπράσινοι» ισοφάρισαν στο 27’ με τον Πεχλιβάνη. Ο Γαβριήλ έκανε το 1-2 στο 73’ και ο Ντουρμισάι με πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 86’.

Ο ρυθμός του αγώνα ήταν αργός από τα πρώτα λεπτά. Παρ’ όλα αυτά, ο Ακρίτας κατάφερε να φτιάξει κλασσικές ευκαιρίες με το καλημέρα.

Στο 7’ ο Πικής βρέθηκε φάτσα με τον Μολ αλλά ο τελευταίος μπλόκαρε σωτήρια το σουτ του πρώτου. Στην εξέλιξη της φάσης, ο κίπερ του Ολυμπιακού απέκρουσε σουτ του Γαβριήλ και στο «καπάκι» νέο σουτ του Πική.

Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο κατάφεραν να βρουν το γκολ στο 11’. Ο Πικής με ωραίο σουτ στην κίνηση εντός περιοχής έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνιά του Μολ και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.

Ο Ολυμπιακός δυσκολευόταν αρκετά να μεταφέρει την μπάλα στο επιθετικό τρίτο. Παράλληλα, οι ποδοσφαιριστές του έκαναν πολλά ατομικά λάθη που έδιναν την ευκαιρία στην ομάδα της Χλώρακας να φύγει με προϋποθέσεις στην κόντρα.

Παρά την κακή της εικόνα, η ομάδα του Τούτιτς κατάφερε να ισοφαρίσει στην πρώτη της τελική στο παιχνίδι. Ο Αλσέους σέρβιρε στον Πεχλιβάνη και αυτός από πολύ κοντά πλάσαρε υποδειγματικά τον Καστεγιάνι για το 1-1 στο 27’.

Η επόμενη φάση στην αναμέτρηση ήταν στο 40’ και ήταν για τους φιλοξενούμενους. Ο Γαβριήλ επιχείρησε να σκοράρει με σουτ από πλάγια μέσα στην περιοχή αλλά ο Μολ έδειξε ετοιμότητα και απομάκρυνε.

Στο 42’ ο Γαβριήλ σκόραρε με ωραίο πλασέ ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε μέσω VAR για χέρι από τον νεαρό μεσοεπιθετικό.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Αλσεούς με μακρινό σουτ είδε την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι του Καστεγιάνι και να καταλήγει άουτ.

Το 1-1 ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο ορεξάτα στην επανάληψη και προσπάθησε να κυκλοφορήσει την μπάλα και να επιτεθεί.

Η πρώτη φάση στο δεύτερο μέρος ήταν για τους γηπεδούχους στο 47’. Ο Πεχλιβάνης έκανε τη σέντρα-σουτ από τα δεξιά αλλά ο Καστεγιάνι ήταν έτοιμος και απέκρουσε την μπάλα.

Ο ρυθμός ήταν αρκετά αργός με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται αρκετά να δημιουργήσουν καλές προϋποθέσεις για γκολ.

Στη συνέχεια ο Ακρίτας ανέβασε στροφές και μέσα σε λίγα λεπτά απείλησε τρεις φορές την εστία του Μολ.

Αρχικά, στο 61’ ο Κλεμέντε σούταρε εντός περιοχής μετά από μπαλιά του Αραούχο και έστειλε την μπάλα πολύ ψηλά.

Στο 63’ ο Τόρες με σουτ στην κίνηση μετά από εκτέλεση φάουλ του Γαβριήλ ανάγκασε τον Μολ σε σπουδαία απόκρουση.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Γαβριήλ επιχείρησε να σκοράρει με φαλτσαριστό σουτ εκτός περιοχής αλλά η μπάλα πέρασε εκατοστά δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του κίπερ του Ολυμπιακού.

Ο νεαρός μεσοεπιθετικός εν τέλει εξαργύρωσε την πολύ καλή του εμφάνιση με ένα πανέμορφο γκολ στο 73’. Με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα πρώτα στο δοκάρι και μετά στα δίκτυα για το 1-2.

Οι γηπεδούχοι απέφυγαν την ήττα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντουρμισάι στο 86’. Το πέναλτι υποδείχθηκε από τον ρεφ μετά από παρέμβαση του VAR.

Το 2-2 ήταν και το τελικό σκορ.

Ολυμπιακός (Τούτιτς): Μολ, Λιασίδης (86' Δημητρίου), Χριστοδούλου, Πεχλιβάνης, Γιακουμάκης, Νάνι, Ζευκή, Ενόχ, Αλσέους, Ντουρμισάι (90+1' Καϊάφας), Κορομά (67' Χέντρικς)

Ακρίτας (Λακτιόνοφ): Καστεγιάνι, Πογκέν, Ντραμέ, Κονέ, Κλεμέντε, Μεντιμόρετς, Γαβριήλ, Πικής (56' Εράσο), Φοριέλ, Αραούχο, Λόπες (56' Τόρες)

Σκόρερ: 27' Πεχλιβάνης, 86' Ντουρμισάι / 11' Πικής, 73' Γαβριήλ

Κίτρινες κάρτες: 30' Ενόχ, 84' Ντουρμισάι / 19' Κλεμέντε, 85' Ντραμέ

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Ανδρέας Τσαμπαλάς

VAR: Κυριάκος Αθανασίου