Η πιο… κρύα κι άνοστη σούπα του Χειμώνα

Στο χειρότερο παιχνίδι του 2022 από αγωνιστικής εικόνας, Δόξα κι Ολυμπιακός έμειναν στο 0-0

Σε ένα μέτριο αγώνα, με λίγες μεγάλες ευκαιρίες, Δοξα και Ολυμπιακός έμειναν στο 0-0 για τον αγώνα της 18ης αγωνιστικής. Οι δυο ομάδες παραμένουν στην 9η και 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Φτωχό το πρώτο ημίχρονο στο Μακάρειο , αφού οι δυο ομάδες δεν μας χάρισαν την μεγάλη ευκαιρία για μέχρι και το 28ο λεπτό της αναμέτρησης. Για το μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου οι δυο ομάδες προσπάθησαν να βρουν τους διαδρόμους και τα σωστά πατήματα, έτσι ώστε να επιτεθούν, χωρίς όμως να βρίσκουν τον τρόπο.

Πρώτη μεγάλη στιγμή ήρθε από τον Ολυμπιακό στο 28’ με σουτ του Κονφέ εκτός περιοχής, με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει σε κόρνερ. Για την γηπεδούχο ομάδα η πρώτη τελική ήρθε στο 39’ με βολέ του Κοβάσεβιτς, που ανάγκασε τον Μολ να αποκρούσει δύσκολα και να διώξει σε κόρνερ.

Με πιο ανεβασμένο ρυθμό ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, με τις δυο ομάδες να είναι πιο επιθετικές. Στο 52’ έγινε το λάθος στην άμυνα της Δόξας, ο Κα πήρε την κεφαλιά βρέθηκε μόνος με την εστία, αλλά γλίστρησε και έχασε την ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Ακόμη μια χαμένη ευκαιρία, ήρθε στο 56’ από τον Χαραλάμπους, ο Κα έκανε την πάσα μέσα στην περιοχή, αλλά το σουτ του Κύπριου καταλήγει σε κόρνερ.

Στο 62’ η Δόξα απείλησε για πρώτη φορά στο δεύτερο μέρος, με πλάγιο σουτ του Σάσι μέσα στην περιοχή, ο Μολ βρισκόταν σε σωστή θέση και μάζεψε σωστά την μπάλα. Στο 75’ η Δόξα έχασε την μεγάλη ευκαιρία μετά από κόρνερ. Ο Εμπραλίτζε ηταν στην εκτέλεση, ο Καραμανώλης πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα κατέληξε μόλις έξω.

Στο 85’ ο Πεχλιβάνης απείλησε με δυνατό σουτ στο ύψος της περιοχής, μάζεψε ωστόσο ο Σισκόφσκι, και έσωσε την εστία του.